Двама мъже са се признали за виновни за хакване на базата данни на федералните правоприлагащи органи, за да откраднат лична информация на изнудваните от тях лица.
Двамата мъже, Сагар Стивън Сингх (20 г.) и Никълъс Сераоло (25 г.), са членове на хакерска група, наречена „ViLE“, която е получила достъп до чувствителната лична информация от портала и след това я е използвала за изнудване на жертвите, като е заплашвала да публикува чувствителните данни, ако не им бъде платено.
Сингх (20 г., известен също като „Convict“, „Anon“ и „Ominous“, и Сераоло, известен също като „Weep“, са обвинени през март 2023 г. и сега признават престъпното си поведение, за което ги очакват присъди лишаване от свобода от две до седем години.
Министерството на правосъдието твърди, че двамата мъже са използвали откраднатите идентификационни данни за акаунт на полицейски служител, за да получат достъп до ограничена федерална база данни на правоприлагащите органи, съдържаща поверителни данни за заподозрени лица, действия по правоприлагане и разузнавателни доклади.
Сераоло е използвал този акаунт, за да поиска повече информация от компаниите за социални медии, като е твърдял, че става въпрос за спешни случаи и криминални разследвания, за да получи лична информация за потребителите.
След това двамата отправили заплахи към набелязани лица, като заплашили да публикуват лична информация като номера на социални осигуровки, адреси и имейл адреси на публично достъпен уебсайт, ако не бъдат изпълнени финансовите им искания.
В един от случаите, посочени в прессъобщение на Министерството на правосъдието на САЩ от вчера, Сингх заплашва сигурността на семейството на мишената, ако не му дадат данните си за профила в Instagram.
Тази тактика е свързана със схема за монетизиране, при която Сингх е продавал акаунти на хора в социалните медии с цел печалба.
В други случаи Сераоло се е представял за полицай от Бангладеш, за да получи информация за потребителите от платформи за социални медии, а също така се е насочил към платформа за онлайн игри с намерението да хакне и продаде нейните данни.
Както показват вътрешните комуникации, извлечени и анализирани от разследващите органи, Сераоло и Сингх напълно са разбирали естеството и сериозността на своите дейности и са се страхували от полицейски набези.
Министерството на правосъдието на САЩ не е предоставило никакви подробности за напредъка на текущите разследвания за идентифициране и наказателно преследване на останалите членове.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.