Ръководителят на Nvidia Дженсън Хуанг представи във вторник авангардни чипове за изкуствен интелект и нови приложения на технологията, като се отърси от думите за китайския DeepSeek, който нарушава пазара, и опасностите от търговските войни на президента на САЩ Доналд Тръмп.
Хуанг изнесе горещо очакваната презентация на годишната конференция на разработчиците на Nvidia, която препълни SAP Center в Сан Хосе, Силициевата долина, където играе хокейният отбор на НХЛ „Акулите“.
Определяйки събитието като Суперкупата по изкуствен интелект, роденият в Тайван технологичен титан беше посрещнат от повече от 20 000 зрители, които изслушаха над двучасовото му обръщение, в което обяви последните актуализации на компанията.
„Разликата е, че всеки е победител в този Супербоул“, каза той, популяризирайки универсалните ползи от технологията на изкуствения интелект.
Хуанг използва годишната реч, за да разкрие най-новите разработки и обвързаности в компанията, на която е съосновател преди повече от три десетилетия и която отбеляза стратосферен растеж, като манията по ИИ произтичаше до голяма степен от основния продукт на компанията – графичните процесори (GPU).
Хуанг обърна внимание на актуализациите на най-новата линия графични процесори Blackwell на Nvidia, както и на нов хардуер или софтуер за роботика и телекомуникации.
Съобщенията включваха партньорство с General Motors, насочено към разработване на автомобили без шофьори, които ще разполагат с изчислителна система в автомобила, създадена от Nvidia, която може да извършва до 1000 трилиона операции в секунда.
Той също така представи проект в областта на телекомуникациите, в който участват T-Mobile и Cisco Systems и в който Nvidia ще помогне за създаването на хардуер, готов за използване на изкуствен интелект, за безжичните мрежи 6G, които са наследник на днешните 5G.
Бумът на изкуствения интелект изстреля цените на акциите на Nvidia до исторически нива, въпреки че по-рано тази година тя преживя рязка разпродажба, предизвикана от внезапния успех на DeepSeek и нестабилността на тарифните битки на Тръмп с ключови търговски партньори, особено с Китай.
Тръмп заплаши да наложи допълнителни мита върху вноса на компютърни чипове в САЩ, което ще окаже натиск върху бизнеса на Nvidia, който зависи от вноса на компоненти, главно от Тайван.
Междувременно високотехнологичните версии на чиповете на Nvidia са изправени пред ограничения за износ от САЩ за основния пазар на Китай, което е част от усилията на Вашингтон да забави напредъка на азиатския си противник в стратегическите технологии.
На фона на тези насрещни ветрове акциите на Nvidia, които са едни от най-търгуваните на Уолстрийт, са се понижили с повече от 17% от встъпването в длъжност на Тръмп през януари и пускането на DeepSeek, модел за изкуствен интелект.
Базираната в Китай DeepSeek разтърси света на генеративния изкуствен интелект с дебюта на евтин и високопроизводителен модел, който оспорва хегемонията на OpenAI и други гиганти с големи разходи.
Няколко държави обаче поставиха под съмнение обработката на данни от DeepSeek и рисковете, че тя може да е обект на капризите и целите на китайското правителство.
Графичните процесори от висок клас на Nvidia са горещо търсени от технологичните гиганти, които изграждат центрове за данни за захранване на изкуствения интелект, и според някои евтин вариант може да отслаби бизнеса на звездата на чиповете от Силициевата долина.
Но Nvidia и други твърдят, че по-евтините модели за изкуствен интелект само ще означават по-широкото им разрастване, увеличавайки нуждите от изчислителна техника и технологиите на Nvidia.
На гребена на вълната на изкуствения интелект Nvidia увеличи производството на най-добрите си процесори Blackwell за захранване на изкуствения интелект, регистрирайки продажби за милиарди само за няколко месеца.
Nvidia съобщи, че е завършила миналата година с рекордно високи приходи от 130,5 млрд. долара, дължащи се на търсенето на нейните чипове за захранване на ИИ в центровете за данни.
През текущото фискално тримесечие Nvidia прогнозира приходи в размер на 43 млрд. долара, което надхвърля очакванията на анализаторите.
AFP
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.