С наближаването на крайния срок за привеждане в съответствие с Европейския закон за достъпност (European Accessibility Act – EAA) компаниите спешно се опитват да гарантират, че техните уебсайтове отговарят на изискванията на директивата на ЕС.
Едно привлекателно решение са джаджите за достъпност – малки добавки с функции като промяна на размера на текста, регулиране на контраста и функции за преобразуване на текст в реч.
Въпреки че тези джаджи обещават бързо и евтино постигане на съответствие, те често не успяват да решат истинските проблеми на достъпността. Всъщност те дори могат да затруднят навигацията в уебсайтовете за хора с увреждания.
Ето защо разчитането на уиджети е недалновидно решение и върху какво трябва да се съсредоточат уеб разработчиците вместо това, за да създадат наистина достъпни цифрови пространства.
Европейският акт за достъпност, приет през 2019 г., изисква от големите сайтове за електронна търговия и частните предприятия да спазват редица стандарти за достъпност до 28 юни 2025 г. (крайният срок за институциите от публичния сектор вече изтече). Правилата се прилагат за всяко дружество, което извършва стопанска дейност в ЕС, с изключение на микропредприятията с по-малко от 10 служители или с годишен оборот под 2 млн. евро.
Тези правила имат за цел да направят уебсайтовете по-достъпни за потребителите с увреждания, като обхващат аспекти като текстови алтернативи на изображенията, навигация чрез клавиатура и съвместимост с екранни четци. Въпреки че EAA засяга предимно големите предприятия, той също така повиши общата осведоменост за достъпността, като насърчи по-малките предприятия да прегледат достъпността на своите сайтове.
С наближаването на крайния срок натискът за спазване на EAA накара някои компании да търсят бързи решения. Уиджетите за достъпност изглежда предлагат лесен начин за проверка.
За съжаление тези инструменти често водят компаниите по грешен път, създавайки фалшиво чувство за сигурност и пропускайки възможността да отстранят основните проблеми с достъпността на своите сайтове.
Това не означава, че уиджетите за достъпност са лоши по подразбиране. Тяхната привлекателност е лесна за разбиране. Те са евтини, бързо се внедряват и в много случаи наистина отговарят на общи нужди, свързани с достъпността, като например възможностите за коригиране на размера на шрифта и настройките за контраст.
В резултат на това тези инструменти често могат да бъдат достатъчни за уебсайтове, които съдържат сравнително малко елементи, не се справят с голям трафик или не изискват от посетителите да извършват важни действия – например въвеждане на информация за банковата ви сметка. За такива уебсайтове уиджетите могат да осигурят ниво на достъпност, без да изискват значителни промени в съществуващия дизайн и код.
За някои фирми, особено за тези с ограничени ресурси, е трудно да устоят на обещанието за уиджетa. Добавянето на уиджет към вашия сайт ще бъде значително по-евтино от постоянните процеси на тестване, поправяне и поддръжка. Залагането на уиджети обаче може не само да забави отстраняването на основните проблеми на сайта, но дори да доведе до допълнителни проблеми с достъпността, причинени от самите уиджети.
Съществен проблем с уиджетите е, че те са склонни да работят като наслагвания – те функционират като слоеве върху оригиналното съдържание на уебсайта, а не като структурни подобрения на кода. Това наслояване може да попречи на съществуващата функционалност на сайта, като предизвика проблеми с навигацията, интерактивните функции или екранните четци, на които разчитат много потребители с увреждания.
Например, моят екип в TestDevLab разгледа голямата верига за търговия на дребно с модни стоки Zara, която използва уиджети за достъпност на своя уебсайт. Установихме няколко проблема, причинени от тези инструменти. Да назовем само някои от тях:
Тъй като уиджетите обикновено се занимават само с проблеми на повърхностно ниво, те не успяват да се справят с основните изисквания за достъпност, като например навигация с клавиатура и правилно обозначени изображения. Вместо да решават тези по-дълбоки проблеми, джаджите често се превръщат в дългосрочни патерици, които пречат на реалния напредък, позволявайки на компаниите да пренебрегват фундаменталните промени, необходими за значима достъпност.
Дали една джаджа работи, често се определя от начина, по който е изграден и структуриран първоначалният сайт. Ако има проблеми в HTML кода на сайта, поставянето на джаджа върху него може да не доведе до промяна по отношение на достъпността или, още по-лошо, да наруши други елементи, които правят сайта по-труден за навигация, отколкото без джаджата. Други фактори, влияещи върху работата на джаджите, включват браузъра и операционната система на всеки посетител на сайта. Макар че уиджетът може да работи за някои, той може да се окаже неуспешен за други.
Истинската уеб достъпност изисква да се инвестира в дългосрочни подобрения на целия сайт, а не в повърхностни поправки. Разработчиците трябва да разглеждат достъпността като основна част от процеса на проектиране и разработване, а не като допълнителна мисъл. Това означава достъпността да бъде включена във всеки етап от жизнения цикъл на уебсайта – от проектирането до тестването.
Елементи като навигация с клавиатура, алтернативни текстове, логични структури на заглавията и адаптивен дизайн трябва да бъдат взети предвид от самото начало, като по този начин уебсайтът ще бъде достъпен в основата си, а не чрез допълнения.
Тестването е от съществено значение в този процес. Достъпността е непрекъснато усилие – тя изисква периодични одити и корекции, за да се осигури постоянно съответствие с развитието на технологиите и стандартите за достъпност.
Aвтор: Елина Сискевица
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.