Силно целенасочена кибератака срещу източноазиатска ИТ компания включваше внедряване на потребителски зловреден софтуер, написан на Golang, наречен RDStealer.
„Операцията е била активна в продължение на повече от година, като крайната цел е била компрометиране на пълномощията и ексфилтрация на данни“, казва изследователят по сигурността на Bitdefender Виктор Враби в технически доклад, споделен с The Hacker News.
Доказателствата, събрани от румънската фирма за киберсигурност, показват, че кампанията е започнала в началото на 2022 г. Целта е била неуточнена ИТ компания, разположена в Източна Азия.
В ранните фази операцията е разчитала на леснодостъпни троянски коне за отдалечен достъп като AsyncRAT и Cobalt Strike, преди да премине към специално разработен зловреден софтуер в края на 2021 г. или началото на 2022 г. в опит да осуети откриването.
Основната тактика за избягване е свързана с използването на папки на Microsoft Windows, които е вероятно да бъдат изключени от сканиране от софтуера за сигурност (напр. System32 и Program Files), за да се съхраняват полезните товари на задната врата.
Една от въпросните подпапки е „C:\Program Files\Dell\CommandUpdate“, която е директория за легитимно приложение на Dell, наречено Dell Command | Update.
Bitdefender заяви, че всички машини, заразени в хода на инцидента, са произведени от Dell, което предполага, че престъпниците умишлено са избрали тази папка, за да прикрият злонамерената дейност.
Тази линия на разсъждение се подкрепя от факта, че извършителят е регистрирал домейни за командване и контрол (C2) като „dell-a[.]ntp-update[.]com“ с цел да се слее с целевата среда.
Наборът за проникване се характеризира с използването на задна врата от страна на сървъра, наречена RDStealer, която е специализирана в непрекъснато събиране на съдържание на клипборда и данни за натискане на клавиши от хоста.
Но това, което го отличава, е способността му да „наблюдава входящите RDP [Remote Desktop Protocol] връзки и да компрометира отдалечената машина, ако е разрешено картографиране на клиентски устройства“.
По този начин, когато се открие нова RDP клиентска връзка, RDStealer издава команди за екфилтриране на чувствителни данни, като история на сърфирането, пълномощия и частни ключове от приложения като mRemoteNG, KeePass и Google Chrome.
„Това подчертава факта, че заплахите активно търсят пълномощни и запазени връзки с други системи“, казва Марин Зугек от Bitdefender във втори анализ.
Нещо повече, свързващите се RDP клиенти са заразени с друг потребителски зловреден софтуер, базиран на Golang, известен като Logutil, за да поддържат постоянна позиция в мрежата на жертвата, използвайки техники за странично зареждане на DLL и да улеснят изпълнението на команди.
Не е известно много за субекта на заплахата, освен факта, че е активен поне от 2020 г. насам.
„Киберпрестъпниците непрекъснато правят нововъведения и проучват нови методи, за да повишат надеждността и скритостта на своите злонамерени дейности“, казва Зугек.
„Тази атака служи като доказателство за нарастващата сложност на съвременните кибератаки, но също така подчертава факта, че заплахите могат да използват новооткритата си сложност, за да експлоатират по-стари, широко приети технологии.“
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.