Търсене
Close this search box.

В четвъртък високопоставен консултативен орган на ООН заяви, че глобалното управление на изкуствения интелект е „наложително“, и призова ООН да положи основите на първите всеобхватни глобални институции за регулиране на бързо развиващата се технология.

В доклад от 100 страници групата заяви, че изкуственият интелект „трансформира нашия свят“, предлагайки огромен потенциал за добро – от откриване на нови области на науката и ускоряване на икономическия растеж до подобряване на общественото здраве, селското стопанство и оптимизиране на енергийните мрежи.

Но ако бъде оставен без управление, ползите от ИИ могат да бъдат ограничени до шепа държави, компании и отделни лица, докато още по-мощни системи от съществуващите днес „могат да преобърнат света на труда“, да създадат автономни оръжия и да създадат рискове за мира и сигурността.

Консултативният орган очерта принципите, които следва да ръководят формирането на нови институции за управление на ИИ, включително международното право и особено правото в областта на правата на човека. Той призовава всички правителства и страни, участващи в ИИ, да работят заедно за защита на правата на човека.

Групата отправи широки препоръки, включително създаване на международен научен панел по ИИ, за да се създаде глобално разбиране за неговите възможности и рискове, и глобален диалог за управлението на ИИ в ООН, за да се закрепят бъдещите институции върху принципите на правата на човека и международното право.

В препоръките се призовава и за глобален фонд за ИИ, за да се гарантира, че технологията преодолява различията между богатите и бедните страни и насърчава постигането на целите на ООН за развитие до 2030 г., както и за „обмен на стандарти“, за да се насърчи техническата съвместимост.

Понастоящем, се казва в доклада, само седем от 193-те страни членки на ООН са страни по седемте неотдавнашни известни инициативи за управление на ИИ, докато 118 страни, предимно от глобалния Юг, „изцяло липсват“ в каквито и да било разговори.

Сред инициативите е първата по рода си правна рамка на Европейския съюз за регулиране на изкуствения интелект, която влезе в сила на 1 август. Този месец Групата на 20-те водещи световни икономики се споразумя да изготви насоки за разработване на изкуствен интелект, като призова за „етично, прозрачно и отговорно използване на ИИ“ с човешки надзор и спазване на законите за защита на личните данни и правата на човека. А законодателите в Калифорния – дом на много от най-големите компании за изкуствен интелект в света – наскоро приеха закон за регулиране на изкуствения интелект, който е представен на губернатора.

Докладът на консултативния съвет завършва с положителна, но предпазлива нотка. „Като експерти оставаме оптимисти за бъдещето на изкуствения интелект и неговия потенциал за добро“, се казва в доклада. „Този оптимизъм обаче зависи от реализма по отношение на рисковете и неадекватността на структурите и стимулите, които съществуват в момента.“

Съветът подчерта, че „технологията е твърде важна, а залогът е твърде висок, за да се разчита само на пазарните сили и на разпокъсана мозайка от национални и многостранни действия.“

Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш назначи консултативния орган през октомври миналата година, като заяви, че са необходими координирани действия, за да се предотврати превръщането на заплахата от изкуствен интелект в неконтролируемо „чудовище“.

Групата се състои от 39 изтъкнати лидери в областта на ИИ от 33 държави – избрани от над 2000 кандидатури. Те представляват всички региони на света, изпълняват функциите си в лично качество и включват експерти от правителствения, частния сектор и гражданското общество.

В четвъртък Гутериш даде висока оценка на работата на групата, като изрази пълната си подкрепа за нейните препоръки, „които предоставят план за надграждане на съществуващите усилия и за съвместно оформяне на международна архитектура на изкуствения интелект, която е приобщаваща, гъвкава и ефективна – за днес и за в бъдеще.“

Когато миналата година генералният секретар съобщи на репортерите, че планира да назначи консултативния орган, Гутериш заяви, че ще реагира положително на нова  агенция за изкуствен интелект на ООН и предложи като модел Международната агенция за атомна енергия, която е базирана на знанието и има някои регулаторни правомощия.

Но консултативният орган заяви, че не препоръчва създаването на агенция.

Амандип Сингх Гил, главен пратеник на генералния секретар по въпросите на технологиите и член на консултативния орган, заяви на пресконференция, на която бе представен докладът, че засега не е необходима агенция, „но това не означава, че никога няма да имаме нужда от нещо подобно“. Съветът иска тази възможност да бъде проучена, каза той.

Докладът беше публикуван преди започващата в неделя Среща на върха за бъдещето, която Гутериш свика, за да се опита да обедини разделените нации в света и да се справи с предизвикателствата и заплахите, пред които е изправено човечеството – от конфликтите и изменението на климата до изкуствения интелект и реформирането на ООН.

Асошиейтед прес

Източник: По материали от Интернет

Подобни публикации

12 октомври 2024

SOC: Инструментите за откриване на заплахи ни з...

Специалистите от оперативните центрове за сигурност (SOC) изпитват ...
11 октомври 2024

Новата актуализация на GitLab отстранява осем у...

В четвъртък (В България петък през нощта) GitLab обяви нов кръг от ...
11 октомври 2024

Атаките LotL: Предизвикателството и WatchGuard ...

В областта на киберсигурността все по-трудно се откриват атаки от т...
11 октомври 2024

Киберсигурността - стълбът за защита на нашия свят

Октомври е не само първият месец на есента, но и Месецът на киберси...
11 октомври 2024

31 милиона потребители са засегнати от хакерска...

Интернет архивът потвърди, че е бил хакнат и е претърпял нарушение ...
11 октомври 2024

LLM с изкуствен интелект, подобряващи лова на з...

Стартъпът за киберсигурност Simbian пусна на пазара три AI агента L...
Бъдете социални
Още по темата
12/10/2024

SOC: Инструментите за откри...

Специалистите от оперативните центрове за сигурност...
11/10/2024

LLM с изкуствен интелект, п...

Стартъпът за киберсигурност Simbian пусна на...
08/10/2024

MITRE обявява проект за спо...

Компанията с нестопанска цел за технологии...
Последно добавени
12/10/2024

SOC: Инструментите за откри...

Специалистите от оперативните центрове за сигурност...
11/10/2024

Новата актуализация на GitL...

В четвъртък (В България петък през...
11/10/2024

Атаките LotL: Предизвикател...

В областта на киберсигурността все по-трудно...
Ключови думи

Абонамента е почти завършен.

На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.

Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.

Благодарим за доверието!