Експерти по сигурността предупреждават, че операторите на петролни и газови находища в Близкия изток трябва да бъдат бдителни по отношение на риска от кибератаки, тъй като конфликтът между Израел и Газа продължава, в противен случай има риск от прекъсване на енергийните доставки в световен мащаб.
В неотдавнашен доклад на S&P Global Ratings се констатира, че газовата индустрия в Близкия изток е изложена на по-голям риск от физически атаки, отколкото нейните петролни партньори, но заплахата от кибератаки засяга и двата индустриални сектора.
Според Пол Лаудански, директор на отдел „Изследвания на сигурността“ в Onapsis, има потенциал въздействието на кибератаките в региона да се усети и в по-далечни страни.
„Последиците от тези цифрови битки се простират далеч отвъд границите на местната геополитика“, предупреждава Лаудански. „През последните години станахме свидетели на напрежението върху глобалните вериги за доставки и енергийните системи, което накара правителствата да укрепят резервите си и да създадат кризисни протоколи за световната икономика.“
Ако в резултат на последния конфликт съоръженията за добив на нефт и газ в Близкия изток бъдат подложени на кибератаки, видовете атаки могат да надхвърлят обичайните за региона хакерски атаки и прониквания на зловреден софтуер, предупреждава Лаудански.
В доклада на S&P се казва, че ако конфликтът се разпространи отвъд границите на Израел, близкоизточната газова промишленост ще бъде изложена на по-голям риск от петролната, ако тръбопроводите бъдат повредени или ако бъде възпрепятствано корабоплаването в Ормузкия проток – най-бързият маршрут за доставка на втечнен природен газ (LNG) в региона.
Допълнителният риск от засилени кибератаки ще увеличи допълнително натиска върху производителите на газ, които вече са обезпокоени от всякаква ескалация на войната, както и ще бъде основен проблем за производителите на петрол.
„Петролните и газовите компании, които са критична инфраструктура, могат да се превърнат в основни мишени за спонсорирани от държавата или политически мотивирани кибергрупи, целящи да нарушат дейността, да откраднат чувствителни данни или да причинят икономически щети“, казва Анураг Гурту, главен оперативен директор и съосновател на StrikeReady.
Миналата година Европа преживя енергийна криза, която ескалира в световен мащаб главно поради липсата на вътрешна инфраструктура. Джеймс Хил, главен изпълнителен директор на MCF Energy, която оперира в Австрия и Германия, казва, че има „паралелна загриженост около вътрешното производство в Близкия изток поради предизвикателства, свързани с киберсигурността“, особено в газовия сектор.
„Производителите на газ могат да се сблъскат с редица рискове за сигурността, от спиране на производството до недостъпност – това може да доведе до дългосрочен недостиг, който места като Египет не могат да си позволят, тъй като доставките вече са ограничени“, казва Хил.
Съществува голям прецедент за атаки срещу сектора, особено в резултат на повишено геополитическо напрежение.
През 2016 г. и 2017 г. множество саудитски структури станаха жертва на вируса Shamoon, включително нефтохимическата фирма Tasnee, съвместно предприятие между Saudi Aramco и Dow Chemical. Зловредният софтуер изтри данните от всички засегнати компютри в рамките на няколко минути. Оттогава насам са правени множество опити за кибератаки срещу държавната компания.
Последните големи кибератаки срещу въглеводородни съоръжения в Близкия изток бяха осъществени през 2017 г., включително атаката срещу системата за индустриален контрол на Saudi Aramco. Грешка в кода на хакерите обаче спря производството на нефт и газ, преди да бъдат засегнати налягането, температурата и напрежението.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.