Четиридесет години се защитаваме поотделно. Опитваме се да надхитрим киберпрестъпниците, да ги надхитрим и когато всичките ни усилия се провалиха, едва тогава се замислихме да се обединим с колегите си, за да ги надвием.

Киберпрестъпниците не преоткриват себе си всеки път. Техните ресурси са ограничени и разполагат с ограничен бюджет. Затова те използват начини  да атакуват много хора. Това означава, че повечето от атаките са познати на хората и не са иновативни. И все пак всичко, за което чуваме, е един пробив след друг пробив и така до безкрай, въпреки че в индустрията се хвърлят милиарди долари.

И така, ако знаем, че обединяването в екип и споделянето на информация е ключът, защо доставчиците на услуги за сигурност не го правят? Това е просто. Доставчиците не искат да ви я дадат; те искат да ви я продадат.

Разузнаване на киберзаплахи: По-добър начин за борба с киберпрестъпността

Тъй като интернет продължава да се разширява и да свързва повече хора и устройства от всякога, необходимостта от ефективен обмен на разузнавателни данни за киберзаплахи никога не е била по-голяма. В днешния взаимосвързан свят заплаха за една организация може бързо да се превърне в заплаха за много други, поради което е от съществено значение предприятията и другите организации да споделят информация и да работят заедно, за да останат в безопасност онлайн.

Едно от основните предимства на споделянето на разузнавателна информация за киберзаплахите е възможността да се изпреварват потенциалните заплахи. Като споделяме информация за известни уязвимости и атаки, можем да предприемем проактивни мерки, за да защитим себе си и нашите системи. Това може да помогне за предотвратяване на скъпоструващи престои и увреждане на репутацията на нашата компания.

Друг важен аспект е възможността за бърза реакция на възникващи заплахи. Като споделяме информация за текущи атаки, можем да приложим контрамерки за защита на себе си и на нашите системи в рамките на няколко минути. Това може да помогне да се сведе до минимум въздействието на дадена атака и да се предотвратят по-нататъшни щети.

CrowdSec е водеща компания в областта на CTI

Един от проектите, които улесняват тази жизненоважна работа, е CrowdSec. Платформа с отворен код за сътрудничество в областта на CTI с възможности за откриване и отстраняване на грешки.

Тя позволява на организациите да споделят и да имат достъп в реално време до разузнавателна информация и информация за киберзаплахи, без да разкриват чувствителни подробности за своите мрежи и системи. Това гарантира, че организациите могат да си сътрудничат и да споделят информация, без да компрометират собствената си сигурност.

Като цяло значението на споделянето на разузнавателна информация за киберзаплахите не може да бъде надценено. Мащабните проблеми могат да бъдат решени само чрез сътрудничество. Точно както Waze направи това за трафика, а Virus Total – за бинарния анализ, CrowdSec го прави за откриването на заплахи. Възможността за бърз и ефективен обмен на информация е от съществено значение за защитата от заплахи и за поддържането на нашата безопасност.

Източник: The Hacker News

Подобни публикации

22 януари 2025

Над 380 000 долара са изплатени през първия ден...

Инициативата Zero Day Initiative (ZDI) на Trend Micro обяви резулта...
22 януари 2025

Бомбени заплахи в училища от цяла България

Десетки училища в цялата страна получихабомбени заплахи.. По първон...
22 януари 2025

Хиперволуметричните DDoS атаки зачестяват

Най-голямата до момента разпределена атака за отказ на услуга (DDoS...
22 януари 2025

Тръмп уволнява Съвета за киберсигурност

В писмо, изпратено днес, изпълняващият длъжността секретар на Минис...
22 януари 2025

Ботнетът Murdoc, вариант на Mirai, експлоатира ...

Изследователи в областта на киберсигурността предупредиха за нова ш...
22 януари 2025

13 000 рутера MikroTik от цял свят са превзети ...

Глобална мрежа от около 13 000 отвлечени маршрутизатора Mikrotik е ...
21 януари 2025

ИИ в киберсигурността: 20 години иновации

Изкуственият интелект се превърна в ключов фактор в много сектори, ...
Бъдете социални
Още по темата
16/01/2025

Приключи световното първенс...

Тази седмица международният майстор Леви Розман...
06/01/2025

Новите хладилници на Samsun...

Samsung въвежда възможности за пазаруване на...
05/01/2025

От първо лице: Измъчване на...

Израснах в сянката на велики хакери,...
Последно добавени
22/01/2025

Над 380 000 долара са изпла...

Инициативата Zero Day Initiative (ZDI) на...
22/01/2025

Бомбени заплахи в училища о...

Десетки училища в цялата страна получихабомбени...
22/01/2025

Хиперволуметричните DDoS ат...

Най-голямата до момента разпределена атака за...
Ключови думи

Абонамента е почти завършен.

На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.

Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.

Благодарим за доверието!