Бумът на изкуствения интелект предизвика регулаторна треска по целия свят, а Европа е в челните редици на развитието.
Както ЕС, така и Обединеното кралство се опитват да намерят неуловимия баланс между използването на растежа на изкуствения интелект и намаляването на потенциалните рискове, но подходите им се различават значително.
Първата страна е избрала практичен подход, основан на риска, докато втората е обещала позиция „в подкрепа на иновациите“. Въпреки това, с появата на новината, че правителството на Обединеното кралство вече подготвя нови правила за регулиране на технологиите, това може да се промени.
По-строгият и по-предпазлив подход на ЕС се вижда ясно в Закона за изкуствения интелект – първият в света цялостен закон за изкуствения интелект.
Подходът отгоре надолу и хоризонталният подход на закона определят ясни задължения за спазване на изискванията във всички приложения и сектори. С него се създава и Европейската служба за изкуствен интелект, която ще наблюдава прилагането на закона.
За разлика от него, Обединеното кралство досега не е избрало индивидуално законодателство. Вместо това тя предложи рамка от насоки за съществуващите регулаторни органи. Поради тази причина правителството обеща 10 млн. паунда за подготовка и повишаване на квалификацията на регулаторните органи, за да могат те да оценяват възможностите и рисковете, свързани с технологията.
Обединеното кралство също така следва вертикална стратегия. Нейната цел е да оцени рисковете по сектори въз основа на пет принципа:
„Като възприехме гъвкав, специфичен за отделните сектори подход, започнахме да се справяме с рисковете незабавно, което от своя страна проправя пътя на Обединеното кралство да стане една от първите страни в света, които ще се възползват безопасно от предимствата на ИИ“, заяви през февруари Мишел Донелан, държавен секретар по въпросите на науката, иновациите и технологиите.
От друга страна, законодателите на ЕС смятат, че именно подходът, основан на риска, и стремежът към надежден ИИ ще отключат конкурентното предимство на Европа.
Правилата на блока са насочени към системите за ИИ въз основа на нивата на риск: неприемлив, висок, ограничен и минимален риск. Инструментите на ИИ, които застрашават безопасността и правата на човека, като например социалното точкуване, се считат за неприемливи и следователно са напълно забранени.
За останалите категории концепцията е проста: колкото по-висок е рискът, толкова по-строги са правилата. Системите с висок риск, например, включват AI технологии, които могат да се използват в правоприлагането, здравеопазването и критичната инфраструктура.
Законът за изкуствения интелект се прилага за всички дружества, работещи в областта на изкуствения интелект (в рамките на ЕС или извън него), които извършват стопанска дейност в блока. Нарушенията на правилата могат да доведат до глоби в размер до 7% от глобалния оборот на компанията.
За разлика от него Обединеното кралство понастоящем се стреми към доброволни споразумения за безопасност на ИИ с ключови компании и държави.
Критиците изразиха загриженост по отношение на Закона за ИИ, опасявайки се, че строгите правила могат да възпрепятстват иновациите. Европейските компании също изразиха възражения, като предупредиха, че ЕС може да загуби конкурентоспособността си в тази област.
Но и Обединеното кралство може скоро да се отклони от своята стратегия за насърчаване на иновациите и laissez-faire.
Правителството започва да изготвя свое собствено законодателство за изкуствения интелект, съобщиха за Financial Times запознати с въпроса. Регламентът най-вероятно ще ограничи разработването на големи езикови модели (LLM) и ще изисква от компаниите, създаващи усъвършенстван изкуствен интелект, да споделят алгоритмите си с правителството.
Свързаните с това опасения варират от потенциална злоупотреба до манипулиране на пазара.
„Същественото предизвикателство, пред което сме изправени, е как да използваме тази изключително вълнуваща технология в полза на всички, като същевременно се предпазим от потенциална експлоатация на пазарна сила и непредвидени последици“, заяви Сара Кардел, главен изпълнителен директор на Органа за конкуренция и пазари на Обединеното кралство (CMA).
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.