Европейският съюз съобщи в петък, че е изпратил на TikTok спешно искане за повече информация относно файлове на румънското разузнаване, в които се предполага, че Москва е координирала влиятелни лица в платформата на TikTok, за да популяризира кандидат, който стана изненадващ лидер на президентските избори в страната.
Изпълнителната власт на 27-те държави от блока използва широкообхватния си цифров правилник, за да провери ролята на приложението за споделяне на видеоклипове във вота, в който крайнодесният популист Калин Джорджеску се появи от нищото и зае първото място. Изборите обаче бяха объркани в петък, след като висшият съд на страната анулира резултатите от първия тур на гласуването.
Разсекретените файлове, публикувани от румънските власти по-рано тази седмица, сочат, че проруска кампания е използвала приложението за съобщения Telegram, за да набере хиляди потребители на TikTok, които да популяризират Джорджеску.
От съобщението на разузнавателните служби не става ясно дали Джорджеску е знаел за предполагаемата кампания или е съдействал за нея.
Представители на Европейската комисия заявиха, че са поискали от TikTok да коментира досиетата и да предостави информация за действията, които предприема в отговор. Това е вторият път, в който комисията иска информация от TikTok след първия тур на гласуването на изборите на 24 ноември, и идва ден, след като нареди на притежаваната от китайци платформа да запази всички файлове и доказателства, свързани с изборите.
„Обезпокоени сме от нарастващите индикации за координирана чуждестранна операция за онлайн влияние, насочена към провеждащите се в Румъния избори, особено в TikTok“, заяви Хенна Вирккунен, изпълнителен вицепрезидент на комисията по въпросите на технологичния суверенитет, сигурността и демокрацията, в публикация в X.
TikTok разполага с 24 часа, за да отговори на искането на ЕС, съобщиха официални лица на брифинг в Брюксел
Виркунен каза също така, че призовава TikTok „спешно да коригира“ политиките си за модериране на съдържанието и политиките за усилване и да спазва Закона за цифровите услуги на блока – широк набор от правила, предназначени за изчистване на платформите за социални медии.
Тя призова TikTok да увеличи ресурсите си „за противодействие на информационните операции“ преди финалното гласуване, планирано за неделя, когато Джорджеску трябваше да се изправи срещу проевропейската реформаторка Елена Ласкони от партията „Спасете румънския съюз“. Но сега, след като румънският Конституционен съд издаде безпрецедентното си решение за отмяна на първоначалните резултати, първият кръг на гласуването ще трябва да се проведе отново.
Неочакваното издигане на Джорджеску в социологическите проучвания хвърли страната от Европейския съюз и НАТО в смут и подтикна властите да публикуват досиетата.
Румънските разузнавателни служби твърдят, че един от потребителите на TikTok е платил 381 000 долара на инфлуенсъри в платформата, за да популяризират съдържание за Джорджеску. Те заявиха, че са получили информация, която „разкрива агресивна кампания за популяризиране“ с цел увеличаване и ускоряване на популярността на кандидата.
Твърди се, че някои от хилядите акаунти в социалните медии, използвани в кампанията, са били създадени преди години, но са били активирани едва в седмиците преди гласуването на първия тур, се посочва в досиетата.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.