Търсене
Close this search box.

ЕС отпусна 1,8 млн. евро на 15 стартъпа, за да подпомогне борбата с онлайн дезинформацията, измамите и фалшивите самоличности с помощта на технологии, базирани на блокчейн.

Безвъзмездното финансиране е част от инициативата NGI TrustChain, която е насочена към изграждането на по-децентрализиран, надежден и ориентиран към потребителите интернет чрез подкрепа на иновациите в блокчейн.

До момента TrustChain е предоставила финансиране в размер на над 4,5 млн. евро на 43 компании.

Сред основните цели на инициативата е защитата на правата на човека и демократичните процеси в онлайн пространството. И двете са застрашени от дезинформация и фалшиви самоличности – било то чрез изкривена информация, манипулация или дори въоръжаване.

„Дезинформацията и дълбоките фалшификати са неизбежни в този период на избори и конфликти. Финансираме блокчейн и други технологии, устойчиви на фалшификации, от най-добрите нови стартъпи, за да повишим доверието в демокрацията“, заяви д-р Раджараджан Мутукришнан, професор и директор на Института по киберсигурност към Сити, Лондонски университет. Част от основния екип на TrustChain, той ръководи поканите за финансиране на инициативата.

Избрани от общо 162 кандидати, всеки от новооткритите стартъпи ще получи финансиране в размер до 117 000 евро. Победителите идват от 10 европейски държави, включително Нидерландия, Германия и Франция.

Техните решения варират от криптография и платформи за агрегиране на данни до ИТ инструменти с отворен код и Web3 изчисления.

„Тези стартиращи предприятия също така проучват начини за използване на отворения технически стандарт C2PA“, каза д-р Мутукришнан. Той позволява на създателите, издателите и потребителите да проследяват произхода на различни видове медии.

„Възможността за валидиране на изображенията и текста, за да се докаже автентичността на медийните файлове, ще помогне за защита срещу злонамерено съдържание, използвано за пропаганда, политически цели или други злонамерени дейности онлайн, като радикализация, вредителство онлайн и тероризъм.“

По-долу са представени 15-те финалисти:

  • ZKorum (Франция): Създава инструменти с отворен код, за да направи онлайн социалните взаимодействия по-приобщаващи, като насърчава приобщаването и демокрацията.
  • AI-MetaBloQ (Гърция): Предоставя ИТ решения за индустрията на науките за живота, като управлява данни и предлага ценни услуги за интегриране на различни структури в сектора.
  • Compellio (Люксембург): Предлага глобална инфраструктура за подпомагане на организациите при прехода от Web2 към Web3 компютри.
  • Forkbomb BV (Нидерландия): Разработва компоненти и решения, за да направи криптографията по-достъпна за всички.
  • ENISMARO (Италия): Предоставя цялостно решение за проследяване на процеса на производство на храни, като осигурява прозрачност за всички участващи страни и за потребителите.
  • Arsys Internet (Испания): Изгражда платформа за обобщаване на данни с цел насърчаване на обмена на данни и създаване на висококачествени набори от данни.
  • Acurraent UG (Германия): Помага на малки и средни предприятия да се преструктурират, дигитализират и разрастват, като се фокусира върху UX/UI и Web3 изследвания.
  • In Trade 4 You (Италия): Подпомага микро-, малки и средни предприятия в достъпа до възможности за международна търговия.
  • QX by Qpick (Полша): Подобрява преживяванията и лоялността на клиентите с базиран на блокчейн портфейл за пътуване и цифров идентификатор.
  • Digital Democracy World (Швеция): Организация с нестопанска цел, посветена на подпомагането и насърчаването на ефективна демократична организация на всички нива.
  • Павлос Ефраимидис (Гърция): Има за цел да създаде FLORA, приложение за проследяване на овулацията, използващо федеративно обучение, за да даде приоритет на прозрачността и поверителността на потребителите.
  • City and Me doo Nis (Сърбия): Предоставя цифрови решения за интерактивни и устойчиви общности.
  • Gheorghe Asachi Tech, University Iasi (Румъния): Предлага надеждна платформа с отворен код за насърчаване на идеи, проекти и бизнес планове.
  • SecureOpinion (Обединено кралство): Използва децентрализирана блокчейн технология за създаване на сигурна платформа за споделяне на публични мнения в социалните медии, като насърчава доверието и прозрачността.
  • Neuron AI (Гърция): Разработва решения за изкуствен интелект в ЕС и в световен мащаб.

 

Източник: e-security.bg

Подобни публикации

13 декември 2024

Silent Push набра 10 млн. долара за платформа з...

Фирмата за разузнаване на заплахи Silent Push е депозирала 10 млн. ...
13 декември 2024

Фишинг - тихият предвестник на пробивите

Фишингът е една от най-разпространените тактики, техники и процедур...
13 декември 2024

Фалшиви ИТ работници превеждат милиони на Север...

В четвъртък Министерството на правосъдието на САЩ обяви обвиненията...
12 декември 2024

Изследователи разбиват Microsoft Azure MFA за е...

Изследователи разбиха метод за многофакторно удостоверяване (MFA) в...
12 декември 2024

Apple пусна големи актуализации на сигурността ...

В Купертино денят на кръпките е сряда тихоокеанско време. Екипът за...
12 декември 2024

27 услуги за DDoS атаки са свалени от Европол

Международна операция на правоприлагащите органи, насочена срещу ра...
Бъдете социални
Още по темата
12/12/2024

Телевизията на шотландския ...

Дълбоките фалшификати се превръщат в заплаха...
11/12/2024

BadRAM пробива защитите на ...

Академични изследователи са разработили нова атака,...
11/12/2024

Демонстрация: Наръчник на к...

Чудили ли сте се как киберпрестъпниците...
Последно добавени
13/12/2024

Silent Push набра 10 млн. д...

Фирмата за разузнаване на заплахи Silent...
13/12/2024

Фишинг - тихият предвестник...

Фишингът е една от най-разпространените тактики,...
13/12/2024

Фалшиви ИТ работници превеж...

В четвъртък Министерството на правосъдието на...
Ключови думи

Абонамента е почти завършен.

На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.

Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.

Благодарим за доверието!