Търсене
Close this search box.

Държавите – членки на ЕС, постигнаха обща позиция по планирания Акт за киберсолидарност, чиято цел е да направи Европа по-устойчива и реактивна пред киберзаплахите.

Целта на проектозакона е да се подпомогне откриването и осведомяването за значителни или широкомащабни заплахи и инциденти в областта на киберсигурността, да се засили готовността и да се защитят критичната инфраструктура и основните услуги, като например болници и обществени услуги.

Предвижда се също така да се засили сътрудничеството между държавите членки в случай на инцидент със сигурността в целия съюз и да се подобрят координираните възможности за управление и реагиране при кризи.

Законодателите от ЕС приветстваха съобщението като жизненоважен законодателен акт, който ще създаде по-стабилна среда за сигурност за държавите членки и организациите в целия съюз.
„Днешното споразумение е още една стъпка към подобряване на кибернетичната устойчивост в Европа“, заяви Хосе Луис Ескрива, испански министър на цифровата трансформация.

„То със сигурност ще укрепи възможностите на ЕС и държавите членки да се подготвят, предотвратяват, реагират и възстановяват от широкомащабни киберзаплахи и атаки по по-ефикасен и ефективен начин.“

Актът за киберсолидарност има за цел да „предпази“ ЕС от заплахи

Основна характеристика на проектозакона е създаването на „европейски киберзащитен щит“ – общоевропейска инфраструктура, съставена от национални и трансгранични оперативни центрове за сигурност (SOC) в целия ЕС.

Те ще използват изкуствен интелект (ИИ) и усъвършенстван анализ на данни, за да откриват и споделят предупреждения за киберзаплахи и инциденти през границите. Съществуват и планове за създаване на механизъм за извънредни ситуации в киберпространството, който да повиши готовността и да подобри възможностите за реагиране при инциденти.

Той ще включва тестване на субекти в силно критични сектори, като здравеопазване, транспорт и енергетика, за да се проучат потенциалните уязвимости въз основа на общи рискови сценарии, заявиха законодателите.

По подобен начин ще бъде създаден нов „резерв за киберсигурност“ на ЕС, състоящ се от услуги за реагиране при инциденти от доверени доставчици от частния сектор, като всички те ще бъдат предварително договорени, така че да са готови да се намесят по искане на държава членка или институция, орган или агенция на ЕС.

Планира се и създаването на фонд за взаимна финансова помощ, който да позволи на държавите членки да предлагат финансова помощ на други държави в случай на сериозен инцидент, свързан със сигурността.
Като част от законодателството ще бъдат въведени нови механизми за извършване на прегледи и оценки на мащабни инциденти в областта на киберсигурността след тяхното осъществяване.

ENISA, агенцията на ЕС за киберсигурност, ще играе ключова роля в подкрепа на този аспект на законодателството, заявиха законодателите.

По искане на Европейската комисия или на националните органи агенцията за сигурност ще извършва прегледи на определени инциденти и ще предоставя доклади на съответните правителствени служби.

Промените в Закона за киберсолидарността са в съответствие с NIS2

С новата обща позиция се въвеждат няколко, предимно незначителни, промени в проектозакона. По-конкретно, в нея се изяснява терминологията и текстът се адаптира към спецификите на държавите членки, особено по отношение на SOC и кибернетичния щит.

Същевременно определенията са променени и приведени в съответствие с други законодателни актове, като например наскоро преразгледаната Директива за мрежова и информационна сигурност (NIS2).

Ролята на ENISA също е засилена и изяснена в целия текст, като са въведени подобрения по отношение на обществените поръчки, финансирането, обмена на информация и механизма за преглед на инциденти.

Следващата стъпка в процеса е следващото председателство да започне преговори с Европейския парламент по окончателния вариант на предложеното законодателство.

 

 

Източник: itpro.co.uk

Подобни публикации

9 декември 2024

QNAP поправя уязвимостите, експлоатирани в Pwn2Own

През уикенда тайванската компания QNAP Systems обяви кръпки за множ...
9 декември 2024

Производител на медицински изделия претърпя ата...

В понеделник компанията за медицинска апаратура Artivion оповести а...
9 декември 2024

ЕС отправя спешно запитване към TikTok

Европейският съюз съобщи в петък, че е изпратил на TikTok спешно ис...
9 декември 2024

QR кодовете заобикалят изолацията на браузъра

Mandiant е идентифицирала нов метод за заобикаляне на технологията ...
9 декември 2024

SonicWall поправя 6 уязвимости в Secure Access ...

В края на миналата седмица SonicWall обяви пачове за множество уязв...
8 декември 2024

Тексаски тийнейджър е арестуван за хакове на те...

Преследването на членовете на Scattered Spider, киберпрестъпната гр...
8 декември 2024

Off topic: Не яжте!

Хората, които си купуват нови електронни устройства, имат една пост...
8 декември 2024

„Стачка“ на роботи поражда опасения за сигурността

Тест в Шанхай разкрива способността на робот с изкуствен интелект д...
7 декември 2024

Компрометирана е библиотеката за изкуствен инте...

При поредната атака по веригата за доставки на софтуер стана ясно, ...
Бъдете социални
Още по темата
09/12/2024

ЕС отправя спешно запитване...

Европейският съюз съобщи в петък, че...
03/12/2024

Нов регламент на ЕС създава...

Европейският съюз прие ново законодателство за...
05/11/2024

Европа спечели Международно...

Постигайки най-висок резултат в предизвикателствата „Завладяване...
Последно добавени
09/12/2024

QNAP поправя уязвимостите, ...

През уикенда тайванската компания QNAP Systems...
09/12/2024

Производител на медицински ...

В понеделник компанията за медицинска апаратура...
09/12/2024

ЕС отправя спешно запитване...

Европейският съюз съобщи в петък, че...
Ключови думи

Абонамента е почти завършен.

На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.

Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.

Благодарим за доверието!