Европейският съюз подготвя законодателство, което скоро ще сложи край практиката лица анонимно да регистрират домейни на континента. Когато се регистрира интернет домейн, регистраторът събира информация като име, адрес, имейл и телефонен номер на купувача. Тези данни обаче не се проверяват дали са точни и може да съдържат невярна информация.
Новата директива на ЕС ще добави нови разпоредби относно начина, по който регистраторите на домейни събират данни от регистрантите и кой ще има достъп до тази информация.
По -конкретно, регистрантите на нови домейни ще трябва да предоставят валиден телефонен номер, който им принадлежи, докато тяхното пълно име, имейл и физически адрес също ще трябва да бъдат проверени. Понастоящем от регистрантите се изисква само да предоставят име и адрес, но нито един орган за проверка не ги проверява, за да одобри или опровергае новата собственост на домейн. „За да се гарантира наличието на точни, проверени и пълни данни за регистрация на имена на домейни, от регистрите на TLD и субектите, предоставящи услуги за регистрация на имена на домейни, трябва да се изисква да събират данни за регистрация на имена на домейни. Те трябва да имат за цел да гарантират целостта и наличността на такива данни чрез прилагане на технически и организационни мерки, като например процес на потвърждаване за регистрантите “, гласи изменение в проект на новото законодателство на ЕС. „По -специално регистрите на TLD и образуванията, предоставящи услуги за регистрация на имена на домейни, трябва да установят политики и процедури за събиране и поддържане на точни, проверени и пълни данни за регистрация, както и за предотвратяване и коригиране на неточни данни за регистрация.“
Интернет корпорацията за присвоени имена и номера (ICANN) зае ясна позиция в полза на новата директива заедно с различни представители и организации, притежаващи авторски права. Проблемът, който тези обекти виждат с анонимни домейни, е, че те често се използват за незаконни дейности, като например разпространение на зловреден софтуер, нелицензирано разпространение на защитени с авторски права произведения и др. Докато собствениците и операторите на тези платформи остават анонимни, те са свободни от действия на правоприлагащите органи. Дори домейните да са докладвани и изключени от регистраторите, собствениците могат лесно да превключат на нов домейн и да започнат отначало.
Забраната за всички анонимни регистрации на домейни обаче не е без последствия за желаното свободно разпространение на информация в Интернет. Както предупреждава евродепутатът Патрик Брейер (Партията на пиратите), новата директива заплашва безопасността на активистите и сигналистите, като прекратява тяхната анонимност, което по същество е единственият слой на защита, който имат. „Тази безразборна политика за идентификация за притежателите на домейни е голяма стъпка към премахване на анонимни публикации и течове в интернет. Тази политика застрашава операторите на уебсайтове, тъй като само анонимността ефективно предпазва от кражба и загуба на данни, преследване и кражба на самоличност, doxxing и „списъци на смъртта“. Правото на анонимност онлайн е особено необходимо за жените, децата, малцинствата и уязвимите лица, жертви на насилие и преследване, например. Информаторите на пресата, политическите активисти и хората, нуждаещи се от консултации, мълчат без защита на анонимността. “ – заяви евродепутатът Патрик Брейер. Германският регистър на домейна от първо ниво (.de) DENIC също изрази загриженост относно новата директива. В отговор на законодателите, DENIC приветства предложенията за подобряване на киберсигурността в целия ЕС, но смята, че новите изисквания за събиране на регистрационни данни няма непременно да осигурят повишена сигурност на DNS или да предотвратят злоупотреби. „Бихме искали също да отбележим, че идентификацията на регистранта не предоставя информация за субекта, упражняващ действителен технически контрол върху делегираното пространство от имена и още по -малко за субектите, предоставящи съдържание или услуги в това пространство от имена.“ – казаха от DENIC .
Водещият индустриален комитет ще приеме позицията си по -късно този месец, а скоро след това ще последват преговори със Съвета на ЕС. Спорната разпоредба може да бъде премахната, но, яко законът мине гласуване в сегашната си форма може да принуди онези, които търсят анонимност онлайн, да хостват своите уебсайтове в тъмната мрежа.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.