Докато много хора от творческите индустрии се притесняват, че изкуственият интелект ще им отнеме работата, носителят на „Оскар“ Джеймс Камерън приема технологията. Камерън е известен със създаването на филмите „Аватар“ и „Терминатор“, както и с „Титаник“. Сега той се присъедини към борда на Stability.AI, водещ играч в света на генеративния изкуствен интелект.
Във филмите „Терминатор“ на Камерън Скайнет е изкуствен общ интелект, който се е самоосъзнал и е решен да унищожи хората, които се опитват да го деактивират. Четиридесет години след първия от тези филми режисьорът му изглежда сменя страната си и се съюзява с ИИ. И така, какво се крие зад това?
Оценявана на около един милиард долара, компанията Stability.AI поне доскоро беше със седалище над магазин за пилета в Нотинг Хил. Компанията е известна със Stable Diffusion – инструмент за преобразуване на текст в изображение, който създава хиперреални изображения от текстови заявки (или подкани) на своите потребители. Сега тя се насочва към видео, създавано от изкуствен интелект.
Изглежда, че Камерън вижда в тяхната работа потенциален фактор за промяна на визуалните ефекти във филмите: „Бях в челните редици на CGI преди повече от три десетилетия и оттогава останах на върха. Сега пресечната точка на генеративния ИИ и създаването на CGI изображения е следващата вълна“, коментира той в съобщение за медиите от Stability.AI.
Създателите на филми допълват заснетата от тях реалност на живо с два вида ефекти: специални ефекти (SFX) и визуални ефекти (VFX). Те се появяват на два различни етапа от производството на филма. По време на снимките SFX са всички физически ефекти, използвани за създаване на зрелище – експлозии, кръвонасядания, катастрофи на превозни средства, протези, механично движение на декори.
По време на постпродукцията VFX са цифровите системи, които добавят нови елементи към заснетите на живо изображения – компютърно генерирани образи (CGI), композиране, рендиране на движение. Те също така комбинират отделно заснети изображения заедно.
Неотдавнашното развитие на филмовата технология, виртуалното производство, въведе някои техники на VFX във филмовото заснемане. В този процес се използват т.нар. игрови двигатели – технология, разработена за създаването на видеоигри. Актьорите се снимат пред сложни LED стени, които показват динамични, предварително създадени виртуални светове около изпълнителя.
Реалната физическа същност на SFX означава, че изкуственият интелект ще има много ограничено въздействие тук. Именно в областта на VFX изкуственият интелект може да има трансформиращ ефект. Ще говоря по темата за дълбоките фалшификати и изкуствения интелект в киното на публична лекция на 30 октомври 2024 г.: „Дълбоките фалшификати и изкуственият интелект в киното и медиите: да видиш не означава да повярваш“.
Изследваме темата и чрез Synthetic Media Research Network – група, която съуправлявам и която обединява филмови творци, академични изследователи и разработчици на ИИ. Разговарях с един от членовете на този колектив – Кристиан Даркин, VFX артист, който сега работи като ръководител на творческия отдел за изкуствен интелект в Deep Fusion Films.
Той вижда въздействието на генеративния изкуствен интелект върху VFX като създаване на безкраен избор в постпродукцията. В бъдеще заснемането на актьорите ще бъде само началото. „По-късно ще слагате фон, ще променяте ъглите на камерата, ще променяте израженията, ще засилвате емоциите в актьорската игра, ще променяте гласовете, костюмите, лицата на хората, всичко“, каза ми Кристиан.
Един от основните мотиви за внедряването на изкуствен интелект във VFX в киноиндустрията е прост: разходите за традиционните VFX. Ако сте гледали финалните надписи на някой филмов блокбъстър, ще видите броя на VFX техниците, които работят в тях. Генеративният ИИ предлага по-евтин начин за постигане на ефектни екранни изображения, потенциално без загуба на качество.
От това следва, че много VFX техници ще загубят работата си. Въпреки това, в разговорите, които съм водил с хора, работещи на тези длъжности, се усеща, че като висококвалифицирани и технологично грамотни, те вероятно ще се преместят на нови длъжности в нововъзникващи области на технологиите.
Сега медийните творци разполагат с огромен избор от генеративни инструменти за изкуствен интелект, които предлагат нови начини за създаване на изображения, текст, гласове и музика. Все още обаче трябва да се разгледа един ключов въпрос, свързан с технологията: дали тези инструменти на ИИ са създадени по етичен начин?
Всеки генеративен инструмент за изкуствен интелект, от ChatGPT до Midjourney и Runway, се основава на модел, който е бил изложен на огромни количества данни, често от интернет, за да му помогне да се подобри в това, което прави. Този процес се нарича „обучение“.
Разработчиците на изкуствен интелект създават огромни резервоари от данни за обучение, като използват „обхождащи устройства“ – ботове, които претърсват интернет за полезни материали и изтеглят трилиони файлове за собствена употреба. Това може да включва книги, музика, изображения, говоримо слово и видеоклипове, създадени от артисти, които запазват авторските си права върху материалите си.
Stability.ai участва в съдебно дело във връзка с авторските права в съдилищата на Обединеното кралство. В момента Getty Images, притежател на огромна колекция от картини и фотографии, съди компанията.
Бившият изпълнителен директор на Stability.ai, Ед Нютън-Рекс, подаде оставка през ноември 2023 г. заради това, че компанията е издирвала творческо съдържание за обучение на модела, без да плаща и твърдейки, че това е „справедливо използване“.
Може би Камерън смята, че разработчиците на изкуствен интелект ще спечелят съдебните дела срещу тях и ще продължат технологичната си траектория. Попитах Stability.ai дали, преди Камерън да се присъедини към компанията, са изстъргвали някакъв негов творчески материал от интернет, за да го използват като данни за обучение на моделите на фондацията си – и дали са поискали разрешението му?
Отговорът им беше: „Не сме в състояние да коментираме източника на данните за обучение на Stability AI“.
Филмите на Камерън „Терминатор“ предупреждаваха за потенциалните катастрофални последици от недобросъвестния ИИ. И все пак режисьорът явно смята, че сега седи на печеливш кон.The Conversation
Автор: Доминик Лийз, доцент по филмово изкуство, Университет в Рединг
Източник: The Conversation
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.