Постигайки най-висок резултат в предизвикателствата „Завладяване на флага“ (CTF) и „Атака/отбрана“, отбор Европа продължи успешната си история в състезанието, следван от отбор Азия на второ място и отбор Океания на трето място. Поздравления за нашия отбор, който тази година се състоеше от: Луи Дасноа (Белгия), Одисеас Ставру (Кипър), Александър Сковсенде (Дания), Астрид Бек (Дания), Степан Федотов (Финландия), Ян-Никлас Сон (Германия), Яник Маршан (Германия), Николаос Мурусиас (Гърция), Силиан Колинс (Ирландия), Винченцо Бонфорте (Италия), Рик де Ягер (Нидерландия), Мая Кондьолка (Полша), Шимон Борецки (Полша), Мариана Рио Коста (Португалия), Драгош Албастрьой (Румъния), Андраж Стргар (Словения), Филип Дурасов (Швейцария).
Изпълнителният директор на ENISA, Юхан Лепасаар, подчерта: „Подкрепата за младото поколение таланти в областта на киберсигурността представлява ключово жизнеспособно решение за ефективно справяне с недостига на умения в областта на киберсигурността. Международното предизвикателство в областта на киберсигурността демонстрира съвместните усилия на ENISA с международната общност в областта на киберсигурността за насърчаване на развитието на уменията и обмена на знания в тази област в целия свят.“
Тазгодишното издание на Международното предизвикателство по киберсигурност (International Cybersecurity Challenge – ICC) се проведе от 28 октомври до 1 ноември и събра в Сантяго, Чили, някои от най-добрите таланти в областта на киберсигурността в света, за да се състезават и да проверят уменията си в областта на киберсигурността. В състезанието взеха участие общо 7 отбора от Африка, Азия, Канада, Европа, Латинска Америка, Океания и САЩ, които представляваха над 80 държави.
По време на тридневното събитие играчите се състезаваха в решаването на сложни пъзели в областта на киберсигурността, включващи класически предизвикателства на Jeopardy – като криптография, обратно инженерство, криминалистика, уеб експлоатация – които са актуализирани със съвременни софтуерни и технологични предизвикателства, като облак, изкуствен интелект, среди за оперативни технологии (OT), мобилни приложения и интернет на нещата. ICC включва и състезание по атака и защита, в което от играчите се изисква да защитят уязвими услуги чрез кръпки, като същевременно използват уязвимостите на други отбори и в крайна сметка откраднат флагове.
ENISA координира процеса на подбор и подготовката на Отбора на Европа, включително тренировъчни лагери, квалификационен турнир и онлайн тренировки, с петимата треньори на отбора, които имат съществена роля за успеха на отбора. Бихме искали да благодарим за всички техни усилия: Ян Гочник, Марио Полино, Сане Маасакерс, Педро Адао, Карлос Полоп Мартин.
Тази година ENISA беше подкрепена от 50 доброволци, които допринесоха с провеждането на ценни обучения и с авторството на предизвикателства. Бихме искали да благодарим на всички наши доброволци за приноса им и се надяваме да продължим да увеличаваме общността от експерти по киберсигурност, които помагат в обучението на Екип Европа. По-специално ENISA би искала да благодари на нашите обучители в обучителните лагери: Атанасиос Василеос Граматопулос, Андреа Биондо, Давиде Майорка, Ерланц Саенц, Хавиер Хименес, Марко Скарчина, Ричард Вайс, Робин Жадул.
И накрая, ENISA би искала да благодари на Accenture и Ubitech за непоколебимата им подкрепа през тази година.
ICC е първото глобално събитие Capture the Flag (CTF), насочено към амбициозни таланти в областта на киберсигурността по целия свят, с цел да се повиши осведомеността и да се насърчи развитието на умения и компетенции в областта на киберсигурността. Инициативата е разработена и стартирана за първи път от ENISA, съвместно с регионални и международни организации още през 2021 г. Оттогава ICC постепенно се превърна в инкубатор на експертни знания в областта на киберсигурността.
След обучителния лагер, проведен заедно с Европейското предизвикателство за киберсигурност през октомври, специален изцяло женски отбор на Европа ще отлети за Токио, Япония, за да се състезава в Kunoichi Cyber Games на 14-15 ноември 2024 г. Инициативата има за цел да подчертае разнообразието и да насърчи допълнително участието на жени в областта на киберсигурността.
Източник: ENISA
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.