В публикуван днес доклад на McKinsey за състоянието на световния сектор на квантовите технологии се посочва, че Европа отделя все повече средства от публични фондове за технологии като квантови компютри, квантови сензори и квантови комуникации.
Квантовите технологии все повече се признават за такива с голямо геополитическо и стратегическо значение. Правителствата изготвят национални квантови стратегии, а много проекти в областта на квантовите компютри и други квантови технологии се наблюдават от министерствата на отбраната.
През следващите десет години технологията би могла да добави стойност в размер на трилиони долари в няколко различни индустрии. Тъй като Европа постепенно се фокусира върху „цифровия суверенитет“, може би не е изненадващо, че тя изразходва все повече публични средства за този зараждащ се сектор.
Значителните ангажименти на европейските правителства допринесоха за това, че глобалното публично финансиране на квантовите технологии се увеличи с 50 % през последните няколко години. Държави като Германия, Нидерландия и Обединеното кралство наскоро стартираха или разшириха национални проекти, с което общият размер на глобалното публично финансиране до момента достигна приблизително 42 млрд. долара.
Националната квантова стратегия на Обединеното кралство е отключила 3,1 млрд. долара за период от 10 години, считано от 2024 г., като общата сума е 4,3 млрд. долара. Германия наскоро обяви допълнителни инвестиции в размер на 2,25 млрд. долара за период от три години за разработване на устойчив на грешки квантов компютър чрез своя план за действие за квантови технологии, с което достигна обща сума от 5,2 млрд. долара.
Франция е отделила 2,2 млрд. долара, Нидерландия – 1 млрд. долара (като Quantum Delta NL наскоро получи 66 млн. долара от Националния фонд за растеж), Дания – 406 млн. долара, Австрия – 127 млн. долара, Испания – 67 млн. долара и Финландия – 27 млн. долара.
На ниво отделна държава това е нищожно в сравнение с Китай, който изразходва 15,3 млрд. долара от държавни фондове. Правителството на САЩ обаче е отделило само 3,8 млрд. долара, като цялата сума е обявена преди миналата година.
Въпреки че VC и други частни инвестиции представляват над 80 % от финансирането на квантовите технологии в световен мащаб, в Европа те все още изостават, като изостават от публичните разходи. Няма надеждни данни за частните инвестиции в квантови технологии в Китай. В САЩ обаче частните инвестиции в квантовите технологии далеч надхвърлят публичната подкрепа, като съставляват над 90 % от общото финансиране.
В световен мащаб стартиращите предприятия в областта на квантовите технологии отбелязват спад в инвестициите на рисков капитал през 2023 г. (с 27%). Това обаче все още е по-малък спад, отколкото във всички сектори на технологичните стартъпи (38%). По-голямата част от финансирането за квантови технологии е отишло при компании, основани преди пет или повече години, което показва предпочитание към по-зрели технологии и компании с вече разработени случаи на търговска употреба, насочени към мащабиране.
Броят на новите стартиращи предприятия в тази област намалява, като през 2023 г. ще бъдат създадени само 13 нови компании. Причините за това са предпочитанията на инвеститорите към нови стартъпи в областта на изкуствения интелект, заедно с цялостната ситуация на капиталовия пазар, както и проблемите с недостига на таланти.
Обнадеждаващо е, че в доклада се констатира и увеличение на програмите по квантови технологии, предлагани от университетите – и че ЕС заема водеща позиция по отношение на броя на завършилите висше образование в съответните области. Учените от ЕС са водещи и по отношение на академичните публикации, следвани от Китай и САЩ.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.