Търсене
Close this search box.

В публикуван днес доклад на McKinsey за състоянието на световния сектор на квантовите технологии се посочва, че Европа отделя все повече средства от публични фондове за технологии като квантови компютри, квантови сензори и квантови комуникации.

Квантовите технологии все повече се признават за такива с голямо геополитическо и стратегическо значение. Правителствата изготвят национални квантови стратегии, а много проекти в областта на квантовите компютри и други квантови технологии се наблюдават от министерствата на отбраната.

През следващите десет години технологията би могла да добави стойност в размер на трилиони долари в няколко различни индустрии. Тъй като Европа постепенно се фокусира върху „цифровия суверенитет“, може би не е изненадващо, че тя изразходва все повече публични средства за този зараждащ се сектор.

Значителните ангажименти на европейските правителства допринесоха за това, че глобалното публично финансиране на квантовите технологии се увеличи с 50 % през последните няколко години. Държави като Германия, Нидерландия и Обединеното кралство наскоро стартираха или разшириха национални проекти, с което общият размер на глобалното публично финансиране до момента достигна приблизително 42 млрд. долара.

Европейски национални квантови инвестиции

Националната квантова стратегия на Обединеното кралство е отключила 3,1 млрд. долара за период от 10 години, считано от 2024 г., като общата сума е 4,3 млрд. долара. Германия наскоро обяви допълнителни инвестиции в размер на 2,25 млрд. долара за период от три години за разработване на устойчив на грешки квантов компютър чрез своя план за действие за квантови технологии, с което достигна обща сума от 5,2 млрд. долара.

Франция е отделила 2,2 млрд. долара, Нидерландия – 1 млрд. долара (като Quantum Delta NL наскоро получи 66 млн. долара от Националния фонд за растеж), Дания – 406 млн. долара, Австрия – 127 млн. долара, Испания – 67 млн. долара и Финландия – 27 млн. долара.

На ниво отделна държава това е нищожно в сравнение с Китай, който изразходва 15,3 млрд. долара от държавни фондове. Правителството на САЩ обаче е отделило само 3,8 млрд. долара, като цялата сума е обявена преди миналата година.

Въпреки че VC и други частни инвестиции представляват над 80 % от финансирането на квантовите технологии в световен мащаб, в Европа те все още изостават, като изостават от публичните разходи. Няма надеждни данни за частните инвестиции в квантови технологии в Китай. В САЩ обаче частните инвестиции в квантовите технологии далеч надхвърлят публичната подкрепа, като съставляват над 90 % от общото финансиране.

В световен мащаб стартиращите предприятия в областта на квантовите технологии отбелязват спад в инвестициите на рисков капитал през 2023 г. (с 27%). Това обаче все още е по-малък спад, отколкото във всички сектори на технологичните стартъпи (38%). По-голямата част от финансирането за квантови технологии е отишло при компании, основани преди пет или повече години, което показва предпочитание към по-зрели технологии и компании с вече разработени случаи на търговска употреба, насочени към мащабиране.

Европа е начело по научни публикации за квантови технологии

Броят на новите стартиращи предприятия в тази област намалява, като през 2023 г. ще бъдат създадени само 13 нови компании. Причините за това са предпочитанията на инвеститорите към нови стартъпи в областта на изкуствения интелект, заедно с цялостната ситуация на капиталовия пазар, както и проблемите с недостига на таланти.

Обнадеждаващо е, че в доклада се констатира и увеличение на програмите по квантови технологии, предлагани от университетите – и че ЕС заема водеща позиция по отношение на броя на завършилите висше образование в съответните области. Учените от ЕС са водещи и по отношение на академичните публикации, следвани от Китай и САЩ.

 

 

Източник: По материали от Интернет

Подобни публикации

11 октомври 2024

Атаките LotL: Предизвикателството и WatchGuard ...

В областта на киберсигурността все по-трудно се откриват атаки от т...
11 октомври 2024

Киберсигурността - стълбът за защита на нашия свят

Октомври е не само първият месец на есента, но и Месецът на киберси...
11 октомври 2024

31 милиона потребители са засегнати от хакерска...

Интернет архивът потвърди, че е бил хакнат и е претърпял нарушение ...
11 октомври 2024

LLM с изкуствен интелект, подобряващи лова на з...

Стартъпът за киберсигурност Simbian пусна на пазара три AI агента L...
11 октомври 2024

Предизвикателствата в областта на сигурността п...

Какви са приоритетите на CISO и лидерите по сигурността в сравнение...
10 октомври 2024

Какво е Command Prompt, какво е Terminal и кое ...

Чували ли сте някога за Command Prompt на Windows? Или Terminal на ...
10 октомври 2024

Нов проект на Google има за цел да се превърне ...

Днес Google обяви старта на Глобалния обмен на сигнали (GSE) –...
10 октомври 2024

Marriott се съгласи да плати 52 млн. долара и д...

Marriott International се съгласи да плати 52 млн. долара и да напр...
10 октомври 2024

Атаката на American Water подновява фокуса върх...

Кибератака продължава да засяга най-голямата регулирана компания за...
Бъдете социални
Още по темата
30/09/2024

Meta получи глоба за повери...

В петък Meta беше наказана с...
24/09/2024

Германия се стреми към кван...

В най-скъпия си проект досега Германската...
23/09/2024

Анализ на разликите между D...

Два важни европейски законодателни акта се...
Последно добавени
11/10/2024

Атаките LotL: Предизвикател...

В областта на киберсигурността все по-трудно...
11/10/2024

Киберсигурността - стълбът ...

Октомври е не само първият месец...
11/10/2024

31 милиона потребители са з...

Интернет архивът потвърди, че е бил...
Ключови думи

Абонамента е почти завършен.

На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.

Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.

Благодарим за доверието!