Когато в началото на 2000 г. започна да се развива съвременният интернет, беше трудно да се намерят хостинг услуги и ресурси за работа с новата вълна от динамични уеб приложения. Трябваше ви база данни за съхранение на данните на приложенията. Те бяха бавни, скъпи и ненадеждни, като редовно спираха приложенията при повреда на една инстанция. Трябваше ви сървър, на който да работите с интерпретирани езици като PHP, Python или Ruby. Те бяха също толкова скъпи, често се нуждаеха от конфигуриране, имаха проблеми със сигурността и често свършваха паметта или процесорните ресурси, което отново водеше до спиране на приложенията.

За всеки, който разполага с малък бюджет, стартирането на приложения от ерата на уеб 2.0 изискваше постоянна настройка на конфигурацията, строга оптимизация на производителността и намаляване на разходите, като всичко това се намираше в обикновено тесните граници на това, което доставчикът би ви позволил да промените и управлявате сами.

В периода от онези времена до сега се появи все по-голяма смесица от доставчици на хостинг услуги, които да се справят със сложността и мащаба, които уеб приложенията изискваха.

През последните 10 години значителна част от приложенията преминаха към ново поколение, наречено „облачен хостинг“. Терминът „облак“ е малко неясен и има една популярна (но не съвсем точна) фраза, която гласи: „Облакът е просто нечий друг компютър“. Облакът абстрахира и опростява сложността на управлението на инфраструктурата, спомената по-горе. Вместо да мислите за сървъри, вие мислите за услуги и екземпляри на услуги.

В съвременния свят на инфраструктурата, когато една база данни изпитва затруднения, добавяте друга инстанция. Ако имате толкова много инстанции на бази данни и приложения, че сте загубили представа какво се случва, добавяте още една или три услуги и за това.

Довеждайки тази абстракция до крайност, „безсървърните“ технологии достигнаха своята най-голяма популярност през последните няколко години. Този подход има за цел да сведе сървърите и услугите до нещо, което прилича повече на извикване на функция. Разбира се, сървърът все още обработва всички тези извиквания на функции и отговори зад кулисите, но аргументът е, че не трябва да се притеснявате за това и трябва да се съсредоточите само върху изпращането и получаването на данни.

Повече от 20 години по-късно животът на разработчиците на уеб базирани приложения със сигурност е по-лесен, нали?

Не, не съвсем. Съществуват много проблеми при разработването и поддръжката на приложения, които работят в облака. За щастие, няколко европейски оператора се опитват отново да улеснят живота на разработчиците.

Преди да пристъпим към тях, ето едно кратко терминологично ръководство.

  • Частен облак: Услуги, използвани само от един клиент.
  • Публичен облак: Услуги, които се ползват от повече от един клиент.

И в двата случая данните и детайлите на клиента остават частни и всичко може да се изпълнява на едно или повече места. Основната разлика е, че доставчикът обособява цифров транш от територията само за този клиент. Това вероятно е определено в софтуер, но може да бъде и в хардуер, и може да бъде специален сървър, работещ отдалечено или локално за клиента.

Имайки предвид това, нека да разгледаме проблемите в света на изчислителните облаци.

Облакът е консолидиран и монополизиран

Изчислителните облаци имат стотици доставчици, но повечето хора се сещат само за три: Amazon Web Services (AWS), Microsoft Azure (Azure) и Google Cloud Platform (GCP) – известни като „хиперскалаторите“ на хостинг индустрията.

Мрежата е голямо място, препълнено с публично и частно достъпни сайтове, така че е трудно да се получат точни данни за това какво къде работи. Въпреки това, според статистически данни от builtwith.com, около 12% от уебсайтовете – общо около 86,8 милиона – работят на AWS. Другите два „само“ хостват приблизително още 12% заедно. Ако разгледате хостинг компаниите, които наричат себе си „облачни“, то според techjury.net тези проценти нарастват до 32% за AWS, 23% за Azure и 10% за GCP.

И все пак при тези статистически данни определянето на това какво представлява един уебсайт е сложно. Хиперскалаторите предлагат стотици различни услуги, които разработчиците използват за една или повече части от дадено приложение, някои от които изпълняват ключови функции, които разбиват приложението, ако не са налични.

Това е създавало проблеми в миналото. Спомняте ли си различните случаи, когато големи количества онлайн услуги бяха недостъпни? Вероятно това се е дължало на прекъсване на работата на някоя от тези големи компании. Това доведе до това, че много разработчици възприеха подход с много облаци или хибридни облаци за своите приложения, като разпределиха риска чрез хостинг на услуги в няколко доставчика. Това решава технически проблем, но носи повече приходи на всички доставчици на облачни услуги и увеличава сложността.

Тази консолидация дава огромна власт на шепа компании. Ако те променят политиките си, хиляди предприятия могат да останат без място, където да работят. Още по-обезпокоително е, че и трите водещи компании – всъщност всичките пет водещи – са американски компании, с изключение на Alibaba, базирана в Китай.

САЩ вече имат политики за защита на личните данни, сигурност и правоприлагане, които засягат много компании и юрисдикции, и макар че всички споменати компании предоставят хостинг опции в глобално разнообразие от юрисдикции, какво ще стане, ако политиката в САЩ вече не зачита тези цифрови граници? Без значение колко малко вероятни могат да изглеждат някои неща, консолидацията винаги е опасна.

Диверсификация на облака

Разработчиците и техните компании не искат напълно да се откажат от облака. По-скоро те търсят нови възможности от хипермащабните хостове, особено в Европа, където има смесица от повишени регулации и несигурност около използването на американски услуги, наред с известен национализъм, който насърчава хората да използват европейски услуги.

Тези тенденции създават нови глобални възможности за алтернативните хостинг доставчици, нови и стари, особено в Европа.

Разговарях с трима от най-големите доставчици на хостинг услуги в Европа, за да разбера дали те забелязват същите тенденции и как според тях ще изглеждат следващите 20 години на уеб хостинга. Двама от тях – френският OVH (хост на около 4 % от уебсайтовете) и германският Hetzner (около 5,5 % от уебсайтовете) – съществуват от края на 90-те години на миналия век, преди революцията Web 2.0 и „облакът“ да се превърнат в термин. Третата компания е британската Civo, която е само на седем години, но има основатели с много повече години опит, които помагат на компаниите да внедряват своите приложения в интернет.

Облакът не е изпълнил обещанието си

Когато разработчиците се втурнаха към облака, той обещаваше да улесни и да направи по-рентабилно разработването и експлоатацията на големи и сложни приложения. Всеки, който е седнал да погледне безбройните инструменти и процеси, които сега трябва да използва и поддържа за едно облачно приложение, може да се запита доколко това е вярно. Картата на ландшафта на Cloud Native Computing Foundation (CNCF) е станала толкова голяма, че са необходими други инструменти и работни групи, които да помагат на хората да се ориентират в нея.

Докато хостовете от миналото начисляваха надеждна и постоянна сума на месец, хипермащабните облачни компании са склонни да начисляват такса за използване, което води до непредсказуеми и скокообразни разходи, които често са трудни за тълкуване и действие. В неотдавнашен доклад на cloudzero се посочва, че повече от 20% от анкетираните нямат ясна представа за разходите си за облачни услуги, които могат да се състоят от хиляди редове данни. Доклад на фирмата за ИТ поддръжка AAG установи, че 82% от анкетираните намират разходите за облачни услуги за предизвикателство.

Европейската разлика

OVH, Hetzner и Civo твърдят, че точките на взаимодействие с хиперскалаторите са станали прекалено сложни, с твърде много слоеве абстракции, необходими за започване на работа. Хората вече са свикнали с по-удобни за ползване интерфейси. Ако AWS се появи днес със своя хаотичен потребителски интерфейс, услугата може би ще се бори да привлече толкова много потребители.

За конкурентите на Европа в областта на облачните услуги това представлява възможност. „Във всичко, което правим, ние се поставяме на мястото на потребителя“, казва Динеш Маджрекар, главен технически директор на Civo. „Като използваме разумни настройки по подразбиране и ясни индикации за разходите, ние се стремим да направим възможно да превъртите до дъното на всеки формуляр и да създадете това, от което се нуждаете.“

Подходът на Hetzner е подобен. Както ми каза техният говорител Кристиан Фиц: „Ние предлагаме прост потребителски интерфейс и лесен процес на настройка, идеален за потребители, които се нуждаят от икономически ефективни сървъри без сложно администриране.“

Ценова ефективност

Една от най-големите мотивации в настоящата ситуация е намаляването на разходите. Преминаването към облака обещава да спести пари на потребителите или най-малкото да гарантира, че те ще харчат пари за ресурси само когато са необходими, а не ще плащат за неработещи машини. Въпреки това, както показва споменатият по-рано доклад на AAG, сега компаниите плащат повече от всякога за текущи услуги. Разбира се, действителното използване вероятно също се е увеличило. За много от тях проблемът е в непостоянните месечни сметки и липсата на прозрачност във връзката между услугите, използването и разходите.

Като признание за това колко голямо е това разминаване, вече има цяла фондация, FinOps Foundation, посветена на максимизирането на бизнес стойността на облака, а OpenCost, инструмент с отворен код, който помага да се покаже цената на инфраструктурните решения, наскоро беше приет в CNCF.

По време на KubeCon EU 2024 Broadcom наскоро придоби VMWare и обяви значителни промени в цените. VMWare беше популярна опция за управление на частен облак и макар че Broadcom отмени някои от промените в цените, опитът накара мнозина да потърсят по-отворени и базирани на стандарти опции за хостинг на частни облаци. И трите хостинга подчертаха важността на това да се позволи на клиентите да сменят доставчиците. Най-спорната от тези политики е таксуването на изхода, т.е. разходите за преместване на данни от облачна услуга, което може да направи хостинга в няколко облака прекалено скъп.

OVH се ангажира да не прилага тези такси. Янив Фдида, главен продуктов и технологичен директор на компанията, заяви: „Нямаме такси за изходящ или входящ и изходящ трафик. Облакът трябва да е безплатен. Това дава възможност на нашите клиенти да балансират работните натоварвания и да имат свободен избор. Това е част от нашия слоган, а що се отнася до инструментите, ние използваме отворени стандарти“.

Това е нарастваща тенденция сред доставчиците. Както отбелязва Maйрекар: „Наскоро се отървахме изцяло от таксите за излизане. Така че това е нещо, за което не трябва да се притеснявате.“

Надежден облак

Може би поради притеснения относно съхраняването на ценни данни на други територии, национална гордост или регулаторни причини, европейските компании често търсят алтернативи на хипермащабните хостове.

За OVH това е шанс да предложи по-надеждна услуга.

Като по-стара компания, OVH управлява собствени центрове за данни, но също така произвежда много от собствения си хардуер на места в Европа и Северна Америка. Хиперскалаторите също произвеждат много от собствения си хардуер, но единствените хостове, които открих, че произвеждат хардуер в Европа, са OVH и Hetzner. Така се създава това, което OVH нарича „доверен облак“, в който могат да гарантират по-голяма независимост на данните благодарение на познаването на веригата за доставки зад хардуера, който обработва данните на клиентите.

Това води не само до повишено доверие, но и, както казва Фдида, до повишена способност за иновации.

„Тъй като не сме обвързани с доставчици от трети страни, можем наистина да ускорим времето за пускане на пазара, както и нашата устойчивост и дълготрайност“, каза той.

По-малко разточителен облак

Докато хипермащабните хостове бързат да отворят електроцентрали, за да посрещнат високите енергийни нужди на генеративните приложения за изкуствен интелект, по-малките хостове прилагат различни подходи. Устойчивостта е една от областите, в които европейските доставчици (и европейските операции на глобалните доставчици) са отличници и имат потенциала да бъдат водещи в света, тъй като други региони започват да се отдръпват от ангажиментите си за устойчивост.

Хетцнер превърна този въпрос в ключов момент при продажбите. Фиц, техният говорител, ми каза: „Нашият ангажимент за екологичен хостинг продължава от много години; в Германия захранваме нашите центрове за данни изключително с водна енергия, а във Финландия използваме и вятърна енергия. Хостингът, който е в съответствие с целите за устойчивост, става все по-важен. “

Междувременно Civo си партнира с британската компания Deep Green, за да управлява графичните процесори (GPU), които се използват в много процеси, свързани с изкуствения интелект. Deep Green използва множество методи за повторно използване на топлината, която сървърите генерират. Например, компанията потапя сървърите в специална течност, като загрява тази вода и я използва за други цели. Въпреки че Deep Green вече разполага с 1 500 обекта в Обединеното кралство, не е ясно колко от тях се използват от Civo.

Deep Green и Civo не са единствените партньори, които опитват тази идея в Европа. Швейцарският хост Infomaniak прави нещо подобно. Тези проекти са чудесен пример за това как обикновено по-гъсто населените градове в Европа могат да използват колокацията.

Един от аспектите на създаването на устойчиви центрове за данни, който често се пропуска, е вложеният въглерод при закупуването и извеждането от експлоатация на сървърите. OVH се е справила с този проблем, като рециклира и използва повторно голяма част от своя хардуер, запазвайки по-старите машини за по-малко интензивни случаи на използване.

Бъдещето на облака

Поглеждайки назад към почти 30-годишната история на уеб хостинга, можете да видите много промени в изискванията и начините, по които индустрията се справя с тях. Ако може да се съди по внезапното нарастване на търсенето на нови инструменти за изкуствен интелект, е трудно да се правят прогнози.

Фдида смята, че следващото предизвикателство за доставчиците ще бъдат квантовите изчисления.

“ Квантът ще промени драстично начина, по който гледаме на работните натоварвания“, казва той. „ Ние сме пионер в Европа и през последните две години предоставяме симулатори на квантови изчисления в нашия облак. И имаме реален такъв, хостван в нашите съоръжения с една компания. Вярваме, че е необходимо време, за да се материализира как квантовите технологии могат да прекъснат изцяло, защото това е нова парадигма на разглеждане на изчисленията, нали?“

Друг проблем за бъдещето ще бъде сложността. Марк Буст от Civo се надява, че движението напред ще означава и връщане към по-прости времена.

„Преди облака имахте хостинг компании, FTP и можехте просто да се движите между доставчиците“, каза той.

„Amazon до голяма степен определи този нов пазар в началото и създаде този свят на сложност, което означава, че свободата на движение е толкова трудна. Бих искал да видя как ще стигнем до това място и мисля, че бъдещето ще бъде такова.“

Автор: Крис Чинчила, TNW

Източник: По материали от Интернет

Подобни публикации

22 април 2025

3дравни организации станаха жертва на мащабни п...

Две здравни организации в САЩ потвърдиха, че са станали обект на се...
22 април 2025

Културата – почвата на киберсигурността, а не о...

Когато става въпрос за киберсигурност, хората често си представят с...
22 април 2025

Microsoft извършва най-мащабната реформа в кибе...

Microsoft обяви, че е завършила „най-големия проект за инжене...
22 април 2025

Севернокорейски хакери използват Zoom за кражба...

Севернокорейски киберпрестъпници са усъвършенствали тактиките си за...
22 април 2025

Exaforce с амбиция да преосмисли SOC: 75 милион...

Сан Франсиско се превръща във все по-важен хъб за иновации в киберс...
21 април 2025

Kenzo Security: Иновативна платформа за киберси...

Стартъпът Kenzo Security обяви излизането си от скрит режим, съобща...
Бъдете социални
Още по темата
18/04/2025

Сенчестият изкуствен интеле...

Според проучване на Software AG от...
17/04/2025

Starlink превзе интернет па...

В началото на 2023 г. Нигерия...
15/04/2025

Фирма за киберсигурност шпи...

Швейцарската фирма за киберсигурност Prodaft стартира...
Последно добавени
22/04/2025

3дравни организации станаха...

Две здравни организации в САЩ потвърдиха,...
22/04/2025

Културата – почвата на кибе...

Когато става въпрос за киберсигурност, хората...
22/04/2025

Microsoft извършва най-маща...

Microsoft обяви, че е завършила „най-големия проект...
Ключови думи

Абонамента е почти завършен.

На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.

Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.

Благодарим за доверието!