Установено е, че фалшиво разширение за браузър Chrome с марката ChatGPT има възможност за превземане на акаунти във Facebook и създаване на нелоялни администраторски акаунти, което показва един от различните методи, използвани от киберпрестъпниците за разпространение на зловреден софтуер.
„Чрез превземане на високопоставени бизнес акаунти във Facebook участникът в заплахата създава елитна армия от Facebook ботове и зловреден апарат за платени медии“, казва изследователят от Guardio Labs Нати Тал в технически доклад.
„Това му позволява да прокарва платени реклами във Facebook за сметка на жертвите си по саморазпространяващ се начин, подобен на червей.“
Разширението „Бърз достъп до Chat GPT“, за което се твърди, че е привличало по 2000 инсталации на ден от 3 март 2023 г. насам, междувременно е премахнато от Google от уеб магазина на Chrome, считано от 9 март 2023 г.
Добавката за браузър се популяризира чрез спонсорирани от Facebook публикации и макар да предлага възможност за свързване с услугата ChatGPT, тя е създадена и за тайно събиране на бисквитки и данни за профила във Facebook, като се използва вече активна сесия с удостоверяване на самоличността.
Това се постига, като се използват две фалшиви приложения на Facebook – portal и msg_kig – за поддържане на backdoor достъп и получаване на пълен контрол над целевите профили. Процесът на добавяне на приложенията към профилите във Facebook е напълно автоматизиран.
След това превзетите бизнес акаунти във Facebook се използват за рекламиране на зловредния софтуер, като по този начин схемата се разпространява допълнително и ефективно се разширява колекцията от компрометирани акаунти.
Разработката идва в момент, когато заплахите се възползват от огромната популярност на ChatGPT на OpenAI след пускането му в края на миналата година, за да създават фалшиви версии на чатбота с изкуствен интелект и да подмамват нищо неподозиращите потребители да ги инсталират.
Миналия месец Cyble разкри кампания за социално инженерство, която разчиташе на неофициална страница на ChatGPT в социалните мрежи, за да насочи потребителите към злонамерени домейни, които изтеглят устройства за кражба на информация, като RedLine, Lumma и Aurora.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.