Федералното бюро за разследване предупреждава компаниите по света за групи, които използват тактики, подобни на компрометиране на бизнес електронна поща, които позволяват на по-малко технически подготвени извършители да крадат различни стоки от доставчици.
Типичните атаки за компрометиране на бизнес електронна поща (BEC) се фокусират върху кражбата на пари чрез подвеждане на жертвата да пренасочи средства към сметката на измамника.
През 2021 г. само в САЩ загубите, свързани със схеми за BEC, са достигнали почти 2,4 млрд. долара. Цифрата се основава само на получените от ФБР през същата година жалби, които са близо 20 000.
При вида измама, която ФБР наблюдава, извършителят използва фалшиви схеми за придобиване, за да получи различни продукти от доставчици в цялата страна.
Опитни измамници
В предупреждението от петък ФБР отбелязва, че престъпниците се представят за имейл домейни на компании, базирани в САЩ, за да инициират покупки на едро.
Измамниците са достатъчно усърдни, за да използват подправени имейли с имената на реални служители, настоящи или бивши, на фирмите, за които се представят.
„По този начин потърпевшите продавачи предполагат, че извършват законни бизнес сделки, изпълнявайки поръчките за покупка с цел разпространение“, обяснява агенцията.
Според ФБР сред наличните в търговската мрежа стоки, които са обект на този вид измами, са строителни материали, селскостопански материали, хардуер за компютърни технологии и продукти за слънчева енергия.
Макар че техническите умения, необходими за подправяне на имейл адрес, са много ниски, изглежда, че извършителите са опитни измамници, познаващи бизнес плащанията и начините за прикриване на измамата.
ФБР твърди, че престъпниците също така ще забавят разкриването на измамата, като кандидатстват за кредит (условия Net-30 и Net-60) от продавача въз основа на фалшиви препоръки и фалшиви формуляри W-9, които включват информация за доходите.
След като им бъде предоставен 30- или 60-дневен срок за погасяване на кредита, измамниците могат да започнат допълнителни поръчки за покупка, без да се налага да плащат предварително.
ФБР препоръчва на продавачите да проверяват източника на електронното писмо, преди да се съгласят с транзакция. Те могат да изтеглят информация за контакт с купувача от надежден източник (напр. уебсайта на компанията, социалните медии или онлайн бази данни) и да му се обадят директно, за да го попитат за намерението за покупка.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.