ФБР предупреждава, че компаниите с идеална цел, за които се съобщава, че са свързани с изнудване, се насочват към жертвите, като използват различни измамни тактики, за да ги принудят да платят за услуги за „помощ“, предоставяни безплатно от агенции с нестопанска цел и правоприлагащи органи.
Секстормозът е схема за компютърно изнудване, при която престъпниците използват фишинг имейли или фалшиви профили в социалните медии, за да заблудят потенциалните жертви да споделят откровени видеоклипове или изображения, които по-късно се използват за изнудване.
За да засилят страха на жертвите, извършителите често получават достъп до техните социални медии или информация за контакт. Те използват този достъп, за да заплашват жертвите, че явните материали ще бъдат изпратени на техните семейства и приятели.
В съобщение за обществена услуга, публикувано в петък, ФБР заяви, че подобни компании използват широк спектър от методи – от заплахи и манипулации до подаване на невярна информация на жертвите – за да ги убедят да платят непосилни такси за тяхната помощ.
„Дружествата с идеална цел могат да се възползват от отчаянието на жертвите да получат помощ и от потенциалното чувство на страх или срам, което може да е резултат от сексторството“, предупреждава ФБР.
Макар че тези компании с идеална цел предлагат изпращане и таксуване на заповеди за прекратяване на дейността на престъпниците, стоящи зад схемите, ФБР казва, че тези „услуги“ не са правно приложими.
Освен това тези компании могат да възпрат жертвите да се свържат с правоприлагащите органи и да съобщят за опитите за секстормоз, а може и да са „пряко или косвено замесени в дейността“.
ФБР призовава жертвите да потърсят помощ от правоприлагащите органи и агенциите с нестопанска цел, които предоставят подкрепа безплатно.
Федералната правоприлагаща агенция сподели и няколко примера, в които се открояват тактиките, използвани за подвеждане на жертвите на сексторторство да платят за помощ:
Дружество е поискало множество плащания на обща стойност 5000 долара от непълнолетна жертва на сексуално изнудване, след като я е принудило със заплахи за накърняване на репутацията ѝ, като лъжливо е посочило, че жертвата няма да може да учи в колеж или да си намери работа, а родителите ѝ ще загубят работата си. Жертвата се свързала с дружеството за помощ, след като била подложена на секстормоз чрез социалните медии.
Непълнолетна жертва на секстормоз се свързала с дружеството и го наела срещу 2000 USD. Когато жертвата отказала да плати за допълнителни услуги, дружеството казало на жертвата, че извършителят на сексторството е поискал 5000 долара. В този момент жертвата платила за допълнителните услуги, за които дружеството й начислило още 3200 долара.
Представител на дружеството се свързал с майката на непълнолетна жертва на секстормоз и предложил да открие извършителя на секстормоз срещу 1500 USD. Представителят също така обезкуражил майката на жертвата да потърси помощ от правоприлагащите органи. Не е ясно откъде представителят на компанията е знаел за сексторството или как е получил информацията за контакт с майката на жертвата.
През септември Интерпол разби транснационална мрежа за секстормоз след сигнал, подаден през юни миналата година, за рязко увеличаване на броя на сигналите за сексторство.
Една година по-рано ФБР също предупреди за огромно увеличение на жалбите за сексторство от началото на 2021 г., разкривайки в годишния си доклад за престъпността в интернет, че през 2021 г. американците са подали повече от 18 000 жалби, свързани със секстормоз, като загубите възлизат на над 13,6 млн. долара.
Жертвите се съветват да спрат да контактуват с престъпниците, незабавно да се свържат с правоприлагащите органи и да подадат жалба в Центъра за жалби срещу престъпления в интернет на ФБР (IC3) на адрес www.ic3.gov.
Днес ФБР предостави и следния списък с индикатори, за които жертвите на секстормоз трябва да внимават, когато към тях се обръщат с предложения за услуги за „съдействие“:
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.