Федералното бюро за разследване (ФБР) предупреждава, че жертвите на различни схеми за измами са все по-често молени от престъпниците да използват банкомати с криптовалута и кодове за бърз отговор (QR), което затруднява възстановяването на финансовите им загуби. Предупреждението беше публикувано като съобщение за обществена услуга в Центъра за оплаквания от интернет престъпления (IC3) на Бюрото в четвъртък. „ФБР наблюдава увеличение на измамниците, насочващи жертвите да използват физически банкомати с криптовалута и цифрови QR кодове за извършване на платежни транзакции“, каза федералната правоприлагаща агенция.

Тази тактика се използва от престъпници зад различни измамни схеми, включително онлайн представяне под чужда самоличност, където измамникът твърди, че е правителство, правоприлагащи органи, юридическа служба или представител на комунална компания. Измамниците  го използват и в романтични схеми, при които първо установяват онлайн връзка с жертвите си, преди да поискат пари или в други често срещани измами. Измамниците  използват същите общи стъпки, за да се уверят, че правоприлагащите органи губят следите на измамните плащания:

  • те предоставят QR код, свързан с портфейла за криптовалута на измамника, който жертвата да използва по време на транзакцията
  • насочвот жертвите към физически банкомат с криптовалута, за да вкаратпарите си, да закупят криптовалута и да използват предоставения QR код за автоматично попълване на адреса на получателя.
  • – поддържат постоянна онлайн комуникация с жертвата и предоставят инструкции стъпка по стъпка до приключване на плащането.

Криптовалутата прави по-трудно избягването на финансови загуби

По този начин престъпниците се уверяват, че целите ще изпълнят обещанията си да плащат различни суми пари като услуга или в замяна на несъществуващи глоби, в зависимост от схемата за измама, на която стават жертва, и могат да се разминат от среща с правоохранителните органи с всички пари . „Децентрализираната природа на криптовалутата създава предизвикателства, които затрудняват възстановяването. След като жертвата извърши плащането, получателят незабавно става собственик на  криптовалутата и често незабавно прехвърля средствата в сметка в чужбина“, добави ФБР. „Това се различава от традиционните банкови преводи или преводи, при които платежна транзакция може да остане висяща един до два дни преди сетълмент. Това също може да затрудни възстановяването на средствата от страна на правоприлагащите органи и може да остави много жертви с финансова загуба.“ ФБР призовава всички, които смятат, че са станали жертва на измама с криптовалута с банкомат или QR код, да докладват за измамата в местния офис на ФБР, за да получат помощ от специално обучени специалисти по жертви. Федералната агенция също така насърчава жертвите да докладват за всякакви измамни или подозрителни дейности, които наблюдават, на ФБР IC3 на www.ic3.gov.

ФБР сподели следните съвети, за да помогне на тези, които са насочени към подобни измами, да се защитят:

  • Не изпращайте плащане на някого, с когото сте разговаряли само онлайн, дори ако смятате, че сте установили връзка с лицето.
  • Не следвайте инструкциите на някой, когото никога не сте срещали, за да сканирате QR код и да изпратите плащане с криптовалута чрез физически банкомат . 
  •  Не отговаряйте на обаждащ се, който твърди, че е представител на компания, в която сте титуляр на акаунт и който иска лична информация или иска криптовалута. Свържете се с номера, посочен на вашата карта, или директно с юридическото лице за проверка.
  • Не отговаряйте на обаждащ се от неизвестен телефонен номер, който се идентифицира като лице, което познавате и иска криптовалута.
  • Бъдете внимателни, когато дадено лице заявява, че може да приема само криптовалута и се идентифицира като правителство, правоприлагащи органи, юридическа служба или комунална компания. Тези субекти вероятно няма да ви инструктират да превеждате средства, да изпращате чекове, да изпращате пари в чужбина или да правите депозити в сметки на неизвестни лица.
  • Избягвайте банкоматите с криптовалута, които рекламират анонимност и изискват само телефонен номер или имейл. Тези банкомати с криптовалута може да не са съвместими с федералните разпоредби на САЩ и могат да улеснят прането на пари. Инструкциите за използване на банкомати с криптовалута с тези специфични характеристики са значителен индикатор за измама.
  • Ако използвате банкомат с криптовалута и операторът на банкомат ви се обажда, за да обясни, че вашите транзакции са в съответствие с измама и ви съветва да спрете да изпращате пари, трябва да спрете или отмените транзакцията.
Източник: По материали от Интернет

Подобни публикации

22 януари 2025

Над 380 000 долара са изплатени през първия ден...

Инициативата Zero Day Initiative (ZDI) на Trend Micro обяви резулта...
22 януари 2025

Бомбени заплахи в училища от цяла България

Десетки училища в цялата страна получихабомбени заплахи.. По първон...
22 януари 2025

Хиперволуметричните DDoS атаки зачестяват

Най-голямата до момента разпределена атака за отказ на услуга (DDoS...
22 януари 2025

Тръмп уволнява Съвета за киберсигурност

В писмо, изпратено днес, изпълняващият длъжността секретар на Минис...
22 януари 2025

Ботнетът Murdoc, вариант на Mirai, експлоатира ...

Изследователи в областта на киберсигурността предупредиха за нова ш...
22 януари 2025

13 000 рутера MikroTik от цял свят са превзети ...

Глобална мрежа от около 13 000 отвлечени маршрутизатора Mikrotik е ...
21 януари 2025

ИИ в киберсигурността: 20 години иновации

Изкуственият интелект се превърна в ключов фактор в много сектори, ...
21 януари 2025

Злоупотреба с услугите на Microsoft за първонач...

Наблюдавани са две отделни заплахи, които злоупотребяват с услугите...
Бъдете социални
Още по темата
22/01/2025

Тръмп уволнява Съвета за ки...

В писмо, изпратено днес, изпълняващият длъжността...
20/01/2025

FCC с отговор на хакерските...

Федералната комисия по комуникациите прие декларативно...
20/01/2025

CISA и ФБР актуализират пре...

Американската агенция за киберсигурност CISA и...
Последно добавени
22/01/2025

Над 380 000 долара са изпла...

Инициативата Zero Day Initiative (ZDI) на...
22/01/2025

Бомбени заплахи в училища о...

Десетки училища в цялата страна получихабомбени...
22/01/2025

Хиперволуметричните DDoS ат...

Най-голямата до момента разпределена атака за...
Ключови думи

Абонамента е почти завършен.

На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.

Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.

Благодарим за доверието!