Миналата година уеб сървърът на Microsoft Internet Information Services (IIS) на федерална агенция на САЩ беше хакнат чрез използване на критична уязвимост при десериализацията на .NET в компонента Progress Telerik UI for ASP.NET AJAX.
Според съвместна консултация, публикувана днес от CISA, ФБР и MS-ISAC, нападателите са имали достъп до сървъра между ноември 2022 г. и началото на януари 2023 г. въз основа на индикатори за компрометиране (IOC), открити в мрежата на неназованата федерална гражданска изпълнителна агенция (FCEB).
Поне двамаизвършители (един от тях – виетнамската група XE) са получили достъп до непоправения сървър, като са използвали този бъг (CVE-2019-18935), за да получат отдалечено изпълнение на код.
След като са хакнали сървъра на неназованата федерална гражданска изпълнителна агенция (FCEB), те са разположили зловредни полезни товари в папката C:\Windows\Temp\, за да събират и изнасят информация към контролирани от нападателите сървъри за командване и контрол.
Зловредният софтуер, инсталиран на компрометирания IIS сървър, може да разгръща допълнителни полезни товари, избягвайки откриването чрез изтриване на следите си в системата и отваряне на обратни обвивки, за да поддържа устойчивост.
Той би могъл да се използва и за пускане на уеб обвивка ASPX, която осигурява интерфейс за сърфиране в локалната система, изтегляне и качване на файлове и изпълнение на отдалечени команди.
Въпреки това, както е описано подробно в консултацията, „не е наблюдавано пускане на уеб обвивки в целевата система, вероятно поради това, че злоупотребеният служебен акаунт има ограничителни права за запис“.
Повече информация за зловредния софтуер, инсталиран на хакнатите сървъри Microsoft IIS, можете да намерите в този доклад за анализ на зловреден софтуер, също публикуван днес от CISA.
Уязвимостта CVE-2019-18935 Telerik UI беше включена и в списъка на NSA с 25-те най-използвани от китайски хакери грешки в сигурността и в списъка на ФБР с най-използваните уязвимости.
През ноември 2021 г. CISA добави уязвимостта в сигурността на потребителския интерфейс на Progress Telerik UI CVE-2019-18935 в своя каталог на известните експлоатирани уязвимости (KEV).
Съгласно издадената през ноември 2021 г. задължителна оперативна директива (BOD 22-01), която изисква от федералните агенции към списъка KEV на CISA да прилагат препоръчителни действия, тя е трябвало да бъде поправена до 3 май 2022 г.
Въпреки това, въз основа на свързаните с това нарушение IOC, федералната агенция на САЩ не е успяла да защити своя сървър Microsoft IIS до изтичането на крайния срок.
CISA, ФБР и MS-ISAC съветват да се приложат множество мерки за смекчаване на последиците, за да се предпазят от други атаки, насочени към тази уязвимост, като някои от основните мерки включват
„В допълнение към прилагането на мерки за намаляване на заплахите CISA, ФБР и MS-ISAC препоръчват да упражнявате, тествате и валидирате програмата за сигурност на вашата организация спрямо поведението на заплахите, съпоставено с рамката MITRE ATT&CK for Enterprise в тази консултация“, препоръчват още трите организации.
„CISA, ФБР и MS-ISAC препоръчват непрекъснато да тествате програмата си за сигурност в голям мащаб в производствена среда, за да осигурите оптимална ефективност спрямо техниките на MITRE ATT&CK, посочени в тази консултация.“
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.