В началото на седмицата Белият дом реши да забрани на федералните агенции да използват чуждестранен шпионски софтуер. Президентът Байдън подписа изпълнителна заповед, която спира федералните служители да използват възможностите на чуждестранен търговски шпионски софтуер, като например спорния Pegasus – шпионски софтуер, разработен от израелската компания за кибернетични оръжия NSO Group.
Белият дом потвърди, че радикалното решение е продиктувано от откриването на търговски шпионски софтуер, инсталиран на смартфоните на петдесет чуждестранни правителствени служители. Администрацията на Байдън се надява, че новата забрана ще спре постоянно увеличаващия се брой кибератаки срещу граждани на САЩ.
Администрацията на Байдън също така уточни, че не желае да подкрепя компании, чиито услуги позволяват на чужди държави и авторитарни режими да използват този зловреден софтуер за насочване на атаки срещу граждани без съответните законови разрешения, гаранции и надзор. Такива мощни инструменти за наблюдение са позволили на чужди държави да извършват политически злоупотреби и шпионаж.
Забраната не се отнася за локално разработени кибернетични инструменти, така че разузнавателни агенции като ЦРУ и АНС могат да продължат да използват самостоятелно разработените си инструменти. DEA, която от години използва шпионски инструменти, разработени в чужбина, се надяваме, че вече има заместител, произведен в САЩ, тъй като вече няма да може да използва чужда помощ. Много частни компании в сектора на киберсигурността в чужди държави като Русия, Израел, Китай и Сингапур вече няма да могат да правят бизнес с правителството на САЩ.
Правителството на САЩ се надява, че неговите съюзници по света ще последват примера и ще спрат да използват шпионски инструменти. Компании като израелската NSO Group се сблъскват с отпор от страна на правителствата и големите технологични компании. Мета на Facebook попадна в заглавията на вестниците, като съди доставчика на шпионски софтуер за продажба на инструменти, които хакват техните услуги. Това не е изненада, тъй като шпионският софтуер често е толкова мощен, че може да копира изцяло съдържанието на всеки заразен смартфон или таблет, без да е необходимо потребителят да щракне върху връзка.
Въпреки че забраната не изненадва руските и китайските разработчици на шпионски софтуер, израелската NSO Group предоставя своето решение на много съюзници на САЩ и европейски правителства. Страната на произход винаги е била считана за най-малко рисковия доставчик на такива услуги. Комерсиалната компания за шпионски софтуер твърди, че продава услугите си само на правителства, които трябва да бъдат използвани за целите на борбата с тероризма и престъпността, но това не винаги е било така.
Правителствата преследват сексуални насилници на деца и терористи, но често злоупотребяват с инструментите, като шпионират политически активисти, журналисти и бизнесмени. Главният изпълнителен директор на компанията Ярон Шохат стигна до Вашингтон по-рано тази година с предложение да предотврати това. Все пак пътуването му беше неуспешно, тъй като Белият дом официално спря да използва такива услуги за правителствени нужди.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.