Водещата компания за киберсигурност FireEye разкри днес, че е била хакната от банда, показваща всички признаци на финансирана от държава хакерска група. Нападателите успяха да откраднат инструментите за оценка на Red Team, които FireEye използва за тестване на сигурността на клиентите си и предназначени да имитират инструменти, използвани от много престъпни групи
.„Наскоро бяхме атакувани от високо усъвършенствана група, чиято дисциплина, оперативна сигурност и техники ни карат да вярваме, че това е държавно спонсорирано нападение“, заяви главният изпълнителен директор и директор на борда Кевин Мандия в декларация пред Securities and Exchange Commission (SEC). „Въз основа на 25-годишната ми работа в киберсигурността и реагирането на инциденти, заключих, че сме свидетели на нападение от страна с нападателни способности от най-високо ниво.“ Групата, коятое нарушила защитата на FireEye, специално се е насочила към активите на FireEye и е използвала тактики, предназначени да се противопоставят както на съдебната експертиза, така и на средствата за сигурност, които откриват злонамерена дейност. Фирмата за киберсигурност все още разследва кибератаката в сътрудничество с Федералното бюро за разследване и партньори по сигурността като Microsoft. Досега първоначалният анализ на атаката подкрепя заключението на FireEye, че компанията е била жертва на „изключително сложен спонсориран от държавата нападател, използващ нови техники“.
„По време на нашето разследване до момента установихме, че нападателят е насочил и е осъществил достъп до определени инструменти за оценка на Red Team, които използваме за тестване на сигурността на нашите клиенти“, добави Мандия. „Нито един от инструментите не съдържа експлойти от нулев ден. В съответствие с нашата цел да защитим общността, ние активно пускаме методи и средства за откриване на използването на нашите откраднати инструменти на Red Team.“ Откраднатите инструменти „варират от прости скриптове, използвани за автоматизиране на разузнаването, до цели рамки, които са подобни на публично достъпни технологии като CobaltStrike и Metasploit“, казват FireEye в публикация в своя блог Threat Research. Много от тях обаче вече бяха достъпни за по-широката общност за сигурност или бяха разпространени като част от виртуалната машина с отворен код на FireEye CommandoVM.
Инструментите на Red Team, откраднати в атаката, все още не са използвани, въз основа на информация, събрана след инцидента, и FireEye е предприела мерки за защита срещу потенциални атаки, които ще ги използват в бъдеще.
Информацията за държавните клиенти също е била цел на атаката. По време на нападението извършителите на нападението също се опитали да съберат информация за държавни клиенти и успели да получат достъп до вътрешните системи на FireEye. „Докато нападателят успя да осъществи достъп до някои от нашите вътрешни системи, към настоящия момент от нашето разследване не видяхме доказателства, че той е извлякъл данни от нашите първични системи, които съхраняват информация за клиенти от реакцията ни на инциденти или консултантски ангажименти, или метаданните събрани от нашите продукти в нашите динамични системи за разузнаване на заплахи “, обясни Мандия в корпоративния блог на FireEye.
FireEye е фирма за киберсигурност, основана през 2004 г. със седалище в Милпитас, Калифорния. Има над 8 500+ корпоративни клиенти в 103 държави и повече от 3 200+ служители по целия свят.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.