Компаниите за техническа поддръжка Restoro и Reimage ще платят 26 млн. долара за уреждане на обвиненията, че са използвали тактики за сплашване, за да накарат клиентите си да платят за ненужни услуги за ремонт на компютри.
Федералната търговска комисия на САЩ наложи глобата в отговор на заблуждаващия маркетинг на двете базирани в Кипър фирми, който е в нарушение на Закона за FTC и Правилата за телемаркетингови продажби.
„Тези компании използваха тактика на сплашване и лъжи за заплахите за личните компютри на потребителите, за да измъкнат от тях ари, особено от по-възрастните, десетки милиони долари“, заяви Самюел Ливайн, директор на Бюрото за защита на потребителите към FTC.
„Предприехме решителни действия, за да спрем тази схема и да върнем парите на потребителите.“
Restoro и Reimage използваха онлайн реклами и изскачащи прозорци, които имитираха изскачащи прозорци на Microsoft Windows и системни предупреждения, в които се казваше, че компютрите на потребителите са заразени със злонамерен софтуер, имат различни проблеми с производителността и се нуждаят от спешно внимание, за да се избегнат вреди.
Разследващите от FTC също така са платили на тези услуги, за да възпроизведат опита на потребителите с Restoro през май и юни 2022 г. и Reimage през юли и август 2022 г.
Макар че устройствата, използвани за тестване на закупения софтуер и услуги, не са имали проблеми с производителността или сигурността и са работили и с антивирусен софтуер, сканирането им „разкрило“ стотици проблеми, изискващи поправка, включително „проблеми с поверителността на компютъра“, „нежелани файлове“, „сринати програми“ и „проблеми със счупения регистър“.
Разследващите от FTC са били помолени да платят до 58 USD за „План за ремонт на компютъра“ и след като са платили, са били призовани да направят „активационни“ обаждания на телемаркетолозите на Restore и Reimage, които са им казали, че софтуерът всъщност не може да отстрани всички проблеми.
След това тези телемаркетолози поискали достъп до компютрите на разследващите и твърдели, че ще открият допълнителни „грешки, критични предупреждения, вируси или зловреден софтуер“, като същевременно посочвали редовни записи в дневника в Microsoft Windows Event Viewer, свързани със стандартни и доброкачествени системни грешки и предупреждения.
„Телемаркетолозите използват и софтуера VirusTotal, за да твърдят, че компютрите на потребителите имат вируси. В действителност начинът, по който телемаркетьорите използват VirusTotal, не показва, че компютърът, до който телемаркетьорът е имал достъп от разстояние, има вирус“, се казва в жалбата.
„След като покажат VirusTotal и Event Viewer, телемаркетолозите на ответниците обикновено показват страница със списък на елементите, които трябва да бъдат отстранени, включително грешки и предупреждения, проблеми с производителността и вируси.
„След това те препоръчват ремонтни услуги от техник. Те предлагат различни „планове за ремонт“, които струват 199,99 USD за „S SILVER“, 299,99 USD за „GOLD“ или 499,99 USD за услуги „PLATINUM“.“
Освен глобата от 26 млн. долара, предложената заповед на FTC, която очаква одобрението на федералния съд, също така забранява на Restoro и Reimage да участват в заблуждаващ телемаркетинг и да представят неверни данни за проблеми със сигурността или производителността на устройствата на потребителите, за да ги накарат да купуват допълнителни, ненужни услуги за ремонт на компютри.
От началото на годината FTC забрани на Avast да продава данни за сърфиране за рекламни цели, нареди на производителя Turbotax Intuit да спре да рекламира „безплатен“ софтуер, който не е безплатен, и забрани на двама брокери на данни да продават необработени данни за местоположението на американците, които могат да бъдат използвани за проследяване.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.