Търсене
Close this search box.

Какво да направим, ако станем жертва на фишинг атака?

Фактът, че хората се хващат на фишинг измами, е може би най-важната причина, поради която подобни тактики все още се използват активно от киберпрестъпниците. Те изпращат стотици хиляди имейли всеки ден и смятат за успех, дори ако откраднат данните на един човек. Не им отнема толкова време, за да заредят евентуална фишинг имейл кампания и след това да я разпространят до потенциалните жертви, като просто натиснат един бутон, надявайки се някоя бедна душа да се хване в капана. За съжаление, намирането на поне един разсеян човек сред стотиците хиляди получатели изобщо не е трудно, така че хакерите обикновено са склонни винаги да имат с какво да работят, въпреки че разчитат на методът „Разпръскване и молитва“. И много често, се случва така че жертвата дори не осъзнава, че е халтурирана от хакери, вероятно разположени на другия край на света.

Защо хората изобщо се хващат на това?

Хората се разсейват от целия дигитален шум, с който се справят всеки ден. Може да получите имейл от някой, който се представя за представител на вашата банка, с молба да потвърдите данните си за вход, така че да не загубите достъп до профила си за онлайн банкиране. Може да сте тийнейджър, на когото се предлага „синя значка за потвърждение“ в популярни платформи за социални медии като Twitter, Facebook, TikTok. Или може да се обърнете към имейл с родово звучене, който да претендира, че е от вашия пощенски сървър, с молба да потвърдите отново вашата информация за вход по имейл. Каквато и да е причината, повечето имейли внушават усещане за спешност, което често кара дори технически грамотни хора в момент на разсеяност да попълнят измамната форма, която в крайна сметка разкрива информация за влизане на киберпрестъпниците.

Ако се случи така, че дадете вашата информация за вход и осъзнаете, че току-що сте я споделили с абсолютно непознати, това не означава непременно, че за вас е настъпил краят на света. Наистина се предполага, че може да искате да бъдете малко по-съсредоточени в бъдеще и трябва незабавно да промените паролата си, тъй като току-що настоящата е била компрометирана. Това също така означава, че ще се наложи да използвате подходяща антивирусна защита на свързаните устройства, тъй като софтуерните решения от висок клас филтрират такива имейли, преди дори да стигнат до входящата поща.

Какво се случва, ако продължим живота си, без да предприемем каквито и да било действия?

Може би си мислите, че киберпрестъпниците не могат да нанесат много щети с открадната ви парола TikTok, но вероятно грешите. Те могат да го използват за извършване на кражба на самоличност, могат да използват профила ви в социалните медии за разпространение на злонамерени съобщения или фалшиви новини от ваше име и дори могат да променят паролата ви, така че да бъдете блокирани от собствения си акаунт.

Може да сте използвали едни и същи идентификационни данни на основни места, като вашите данни за влизане в банки или правителствени уебсайтове. Хакерите ще получат тези откраднати данни за вход и ще се опитат да ги използват възможно най-много, за да разкрият още повече лична информация, която могат да използват за злонамерени цели. Представете си за миг, че хакерите имат достъп до вашето мобилно устройство и изведнъж е възможно те да видят лична информация като сканирани документи, съобщения, изображения, видео и т.н. Това би било катастрофа! Да си подготвен винаги се отплаща в дългосрочен план.

Източник: По материали от Интернет

Подобни публикации

13 декември 2024

Silent Push набра 10 млн. долара за платформа з...

Фирмата за разузнаване на заплахи Silent Push е депозирала 10 млн. ...
13 декември 2024

Фишинг - тихият предвестник на пробивите

Фишингът е една от най-разпространените тактики, техники и процедур...
13 декември 2024

Фалшиви ИТ работници превеждат милиони на Север...

В четвъртък Министерството на правосъдието на САЩ обяви обвиненията...
12 декември 2024

Изследователи разбиват Microsoft Azure MFA за е...

Изследователи разбиха метод за многофакторно удостоверяване (MFA) в...
12 декември 2024

Apple пусна големи актуализации на сигурността ...

В Купертино денят на кръпките е сряда тихоокеанско време. Екипът за...
12 декември 2024

27 услуги за DDoS атаки са свалени от Европол

Международна операция на правоприлагащите органи, насочена срещу ра...
Бъдете социални
Още по темата
04/12/2024

Домейните за разработчици н...

Домейните „pages.dev“ и „workers.dev“ на Cloudflare,...
03/12/2024

Прототипът на UEFI Bootkit ...

Откриването на прототип на UEFI bootkit,...
27/11/2024

Операция „Серенгети“: 1006 ...

Интерпол арестува 1006 заподозрени в Африка...
Последно добавени
13/12/2024

Silent Push набра 10 млн. д...

Фирмата за разузнаване на заплахи Silent...
13/12/2024

Фишинг - тихият предвестник...

Фишингът е една от най-разпространените тактики,...
13/12/2024

Фалшиви ИТ работници превеж...

В четвъртък Министерството на правосъдието на...
Ключови думи

Абонамента е почти завършен.

На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.

Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.

Благодарим за доверието!