Стартъп, който обещава „универсални изчисления с изкуствен интелект“, се присъедини към процъфтяващия сектор на изкуствения интелект във Франция.
Базираната в Париж компания FlexAI излезе днес от невидимия свят с финансов ресурс от 28,5 млн. евро и амбициозен план за „отключване на бъдещето на машинния интелект“. За да отключи тази ключалка, FlexAI променя архитектурата на изчислителната инфраструктура.
Основният елемент на стартъпа е облачна услуга по заявка. Продуктът, който ще бъде пуснат по-късно тази година, ще позволи на разработчиците да създават и обучават приложения за изкуствен интелект с хетерогенни изчислителни архитектури.
Интегриран софтуерен слой ще абстрахира и организира работното натоварване към оптималната архитектура. В резултат на това потребителите могат да прилагат множество хардуерни конфигурации без сложни промени в кода.
По този начин се постига максимална ефективност и опростеност. Като осигурява лесен достъп до широк спектър от работни натоварвания и изчисления, FlexAI има за цел да разшири достъпа до ИИ.
Основателите на стартъпа, Бриджеш Трипати и Дали Килани, заявиха пред TNW, че крайната им цел е да дадат възможност за решения на най-големите световни проблеми, свързани с ИИ. Надеждата им е, че по-големият достъп ще доведе до повече иновации.
„Вярваме в трансформиращата сила на ИИ за решаване на някои от най-големите проблеми на човечеството, но ще са необходими 1000 пъти повече изчислителни мощности, за да можем да реализираме тази визия“, каза Трипати, главен изпълнителен директор на FlexAI.
„Наличието на изчислителни мощности за изкуствен интелект днес е ограничено до няколко избрани. Нашата визия е да отключим достъпа до изчисления за мнозина.“
FlexAI се появява на фона на нарастващата тревога за ненаситния апетит на изкуствения интелект за изчислителна мощност. С напредването на областта пробивите стават все по- недостъпни и неустойчиви.
FlexAI обещава решения на всички тези проблеми. За стартиращите предприятия услугата намалява огромните разходи за изчисления, които могат да погълнат 80% от капитала на една компания. Чрез автоматичното разпределяне на изчислителните мощности, необходими за дадено работно натоварване, FlexAI може да гарантира, че клиентите плащат само за това, което действително използват.
Подходът би намалил и разширяващия се въглероден отпечатък на изкуствения интелект. Според главния изпълнителен директор на гиганта в областта на чиповете Arm до 2030 г. изкуственият интелект ще консумира повече енергия от държава като Индия. Тъй като моделите се увеличават по размер и сложност, необходимостта от по-голяма енергийна ефективност само ще нараства.
Облачната услуга има за цел и да смекчи нарастващия недостиг на умения. Настоящата инфраструктура за изкуствен интелект изисква високоспециализирани експертни познания, за да работи. Чрез изграждането на софтуерен слой, който опростява процеса, FlexAI се надява да даде възможност на повече стартъпи и разработчици да създават приложения с изкуствен интелект.
Това трио от решения вече е привлякло 30 млн. долара (28,5 млн. евро) начално финансиране. Кръгът беше ръководен от Alpha Intelligence Capital (AIC), Elaia Partners и Heartcore Capital.
Антоан Блондо, управляващ съдружник в AIC, подчерта належащата нужда от услугата на FlexAI.
„Изчисленията изостават, а не водят, по отношение на все по-мощните възможности на моделите с изкуствен интелект“, каза той. „За да се реализира потенциалът на ИИ, индустрията трябва да реши проблема с изчислителните разходи и този със сложността на стека – и двата проблема драстично увеличават разходите за разработка и времето за пускане на пазара.“
„Бриджеш и Дали притежават уникалните хардуерни и софтуерни умения за архитектура и изграждане на екосистемата за изчислителния слой за оркестрация на ИИ.“
Инвеститорите също така дадоха висока оценка на нарастващата мощ на екосистемата за ИИ на Франция. Водена от парижкия еднорог Mistral AI, страната се е превърнала в европейски център на изкуствения интелект.
Със силна научна база, нарастващ списък от основатели на стартъпи и все по-голям достъп до глобален капитал, френският сектор на ИИ има „глобални амбиции“, каза Блондо.
Възходът на сектора ще издигне и Еманюел Макрон. Мисията на френския президент да създаде „нация на стартъпите“ досега предизвикваше както възхищение, така и подигравки. В процъфтяващата сцена на изкуствения интелект той вече има доказателства, че визията му може да стане реалност.
Източник: TNW
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.