Френската здравноосигурителна компания Mutuelle Nationale des Hospitaliers (MNH) е претърпяла тежка рансъмуер атака, която сериозно е нарушила дейността и.
MNH е първата компания за взаимно застраховане във Франция, която предоставя осигурителни услуги и планове, фокусирани изцяло върху здравния сектор.
Уебсайтът на компанията се използва от клиентите за генериране на застрахователни оферти или за управление на услуги.
След атаката уебсайтът mnh.fr показва известие, в което се посочва, че е жертва на кибератака, започнала на 5 февруари. Тя е довела до спирането на всички уебсайтове и телефони на компанията.
„MNH претърпява кибератака от петък, 5 февруари 2021г. Компютърните системи са изключени от съображения за сигурност. Нашите уебсайтове (mnh.fr, зона за клиенти, съответстващи и избрани екстранети), както и нашата телефонна платформа (3031) временно не са достъпни. Времето за обработка на вашите заявки се удължава“, заявява Жерар Вуйдепо, главен изпълнителен директор на MNH.
Преди два дни независим изследовател по сигурността сподели публично уеб страница Tor, която действа като платформа за преговори за откуп.
Страницата води към уебсайта mnh.fr и дава указания как авторите на заплахата ще преговарят с компанията. Тя също така съветва MNH да използва протонмейл акаунт, когато преговаря и препоръчва да не се свързват с полицията.
Сайтът предлага възможността жертвата да изпрати на бандата един имейл, за да започне преговори и да извърши тестово дешифриране на един файл.
Този сайт принадлежи на група, наречена RansomExx, ребрандирана версия на Defray777 ransomware.
Престъпната група провежда акции поне от 2018г., но стана много по-активна през юни 2020г., когато се прекръсти на RansomExx и започна да се насочва към високопрофилни организации.
Подобно на други операции с рансъмуер, извършвани ръчно, RansomExx компрометира дадена мрежа и събира некриптирани файлове.
След като получат достъп до администраторска парола, хакерите разполагат рансъмуера в мрежата и криптират всички устройства.
За разлика от повечето други операции с рансъмуер, групата RansomExx създаде версия за Linux, за да гарантира, че може да се насочва към всички критични сървъри и данни в организацията – жертва.
Някои от грандиозните атаки на бандата RansomExx в миналото включват правителствените мрежи на Бразилия, Министерството на транспорта на Тексас (TxDOT), Konica Minolta, IPG Photonics и Tyler Technologies.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.