ИИ може да бъде добрата сила. Видяхме доказателството за това на Google I/O 2023.
Докато много от нас прекарват времето си в притеснения как чатботове с изкуствен интелект като ChatGPT могат да ни отнемат работата или да предизвикат ядрена война, решенията, базирани на ИИ, решават реални проблеми, а понякога дори помагат на хората да се възстановят (и не само) след трагедия.
След като основната лекция на Google I/O 2023 приключи с впечатляващите актуализации на продукти и софтуер, базирани на изкуствен интелект, и с колекцията от нов хардуер, която включва вълнуващите Google Pixel Fold, Pixel Tablet и Pixel 7a, ръководителят на Google AI Advocacy, автор и някогашен създател на изкуствения интелект Лорънс Морони излезе на сцената по време на основната лекция за разработчици и представи история , която вероятно е предизвикала повече от емоции и сълзливи реакции в публиката.
Преди две години парализираният стриймър на игри Ланс Кар губи всичко в пожар, който всъщност започва по време на живото му предаване. Кар, който страда от мускулна дистрофия, загуби не само дома си в Колорадо, но и цялото помощно оборудване, което използваше, за да играе видеоигри на живо в Twitch. Още по-лошото е, че персонализираното оборудване е било остаряло и в повечето случаипо-голямата си част незаменимо.
За Кар, който не контролира нито една част от тялото си под раменете, контролирането на компютъра му за игра и стрийминг на игри би било невъзможно.
Проектът GameFace на Google обаче променя всичко това. Вместо да се опитват да купуват и да монтират помощно оборудване за игри, Google и Кар се спряха на нова идея: да използват лицето му, за да управляват компютъра и игрите.
Според Морони проектът GameFace използва готова уебкамера и MediaPipe на Google – система, която свързва няколко модела на изкуствен интелект (той не уточни кои), за да изгради жива мрежа от 468 точки на всяко лице. Тези точки се превръщат в телеметрия за кликвания с мишката и движение. Преди това MediaPipe е била използвана и за създаване на виртуални аватари.
Всичко това е обвързано с интерфейс, в който можете да съпоставяте израженията и движението на главата с компютърния вход, което означава, че вместо един размер за всички, проектът GameFace може да бъде персонализиран за начина, по който искате да контролирате действието. А системата е толкова прецизна, че Кар може да я използва, за да напише първото си име с курсив.
Както отбелязва Кар, сега той контролира компютъра си, като прави смешни физиономии. Във видеоклип за проекта Кар обяснява, че поради мускулна дистрофия сега е по-слаб, отколкото е бил като дете. „Мускулната дистрофия отнема, това всъщност добавя. За първи път спечелих нещо във физически смисъл“.
Google не планира директно да произвежда Project GameFace, но е предоставила целия код и го е публикувала в GitHub. Страницата на проекта предупреждава, че „проектът не е предназначен за вземане на критични за човешкия живот решения“, въпреки че какво по-важно от игрите?
Другата добра новина е, че макар проектът GameFace постоянно да проследява движенията на лицето, той не съхранява изображения или каквито и да било данни за разпознаване на лица.
Така че следващия път, когато някой ви каже, че очевидната крайна игра на всички изкуствени интелекти е глобалното унищожение, спрете за момент и помислете или може би дори споменете Кар. Там, където има полезност и цел, има и възможности. Всъщност ИИ има огромен потенциал за добро.
Може би просто трябва да го насочим в правилната посока.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.