ГДБОП участва в международна операция по разкриването на престъпни групи, координирали действията си чрез интернет сайт. Акцията с участието на България е реализирана от властите във Франция със съдействието на още четири европейски държави – Германия, Литва, Нидерландия и Унгария.
Специализираната операция у нас е проведена съвместно от екипи на дирекция „Киберпрестъпност“ на Главната дирекция „Борба с организираната престъпност“ и на Следствения отдел на Софийска градска прокуратура, под ръководството и надзора на СГП.
Уебсайтът „coco“ беше спрян на 25 юни 2024 г. в рамките на съдебно разследване, водено от отдела за борба с организираната престъпност JUNALCO на Парижката прокуратура, с участието на от киберотряда на националната жандармерия (UNCyber) и Националната служба за борба с измамите (ONAF), с подкрепата на командването на Министерството на вътрешните работи в киберпространството (COMCYBER-MI). Международната акция е координирана с Евроюст (Eurojust – европейската агенция за сътрудничество в областта на наказателното правосъдие). Това съобщава Прокуратурата на Париж в комюникето си до медиите.
Платформата coco.gg е известна от много години с това, че улеснява извършването на широк спектър от престъпления, включително детска порнография, сводничество, проституция, изнасилване, търговия с наркотици, нападения от засада и дори убийства, допълва съобщението.
Разследването е започнало през декември 2023 г., след като е установено, че в периода от 1 януари 2021 г. до 7 май 2024 г. са образувани над 23 000 съдебни производства, свързани с платформата. Смята се, че засегнати от дейността на потребителите в нея са над 480 жертви.
Към момента образуваното производство се отнася до следните престъпления: – предоставяне на онлайн платформа, за да се даде възможност за развитие на незаконна дейност на организирани банди (наказуемо с 10 години лишаване от свобода и глоба от 500 000 евро); – посредничество чрез онлайн платформа с цел осъществяване, прикриване или улесняване на незаконни сделки в организирана група, както и престъпления, свързани с престъпления срещу малолетни, сводничество, пране на пари и престъпен заговор за извършване на тези престъпления.
Работата по случая на международния екип продължава.
Източник: ГДБОП
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.