В най-скъпия си проект досега Германската агенция за киберпространство (Cyberagentur) е възложила три различни договора на четири стартъпа за квантови изчисления – Quantum Brilliance, ParityQC, Oxford Ionics и neQxt.
Тяхната мисия е до 2027 г. да доставят първия в света квантов компютър за „мобилна сигурност и отбрана“. След това ще започне четвъртата фаза на проекта и ще остане само един от кандидатите.
Преносимият квантов компютър ще може да функционира независимо от мрежова връзка или голям център за данни, което може да е от решаващо значение в кризисни ситуации. Този тип системи могат също така лесно да бъдат транспортирани и актуализирани на място.
„Едно от нещата, по които ще работим с Агенцията за киберпространство, е какъв е желаният форм-фактор“, казва пред TNW Марк Матингли-Скот, главен директор по приходите и генерален мениджър за EMEA в Quantum Brilliance. „Колко малък и лек трябва да бъде той?“
Повечето методи за създаване на кюбити изискват големи криогенни или вакуумни системи. Тези видове структури не се поддават добре на преносимост. Поради това не е изненадващо, че технологията, избрана от германското правителство за този етап на развитие, може да се справи без тях.
Quantum Brilliance е една от компаниите, които са спечелили част от разпределението на проекта на стойност 35 млн. евро. Австралийско-германският стартъп произвежда квантови ускорители и миниатюрни процесори от диамант.
Нещо, наречено азотно-вакантни (NV) центрове, вид дефект в диамантите, може да бъде контролирано и манипулирано, за да действа като кюбити. Това означава, че работата с диамант като материал позволява на кюбитите на процесора да функционират с висока кохерентност (т.е. да поддържат квантовите си състояния) при стайна температура.
„Друг важен момент за нас, а също и за Агенцията за киберпространство, е, че това е до голяма степен потвърждение на нашата визия за квантовите компютри, както и на нашите технологии за производство в атомен мащаб и фотоелектрично отчитане, които разработваме през последните три години“, каза Матингли-Скот, като се позова на прецизен метод за производство на NV центрове.
Quantum Brilliance също така наскоро подписа договор за партньорство с престижната Национална лаборатория Оук Ридж в Тенеси, която принадлежи на Министерството на енергетиката на САЩ. За проекта Cyberagentur тя ще работи в партньорство със стартъпа за квантова архитектура ParityQC, който е със седалище в Австрия.
Изследователският проект на Cyber Agency се фокусира специално върху използването на квантови изчисления за сценарии за мобилна отбрана и сигурност и е оформен под формата на състезание на няколко етапа. Наред с Quantum Brilliance и ParityQC в играта все още участват два други стартъпа кандидати.
Единият е Oxford Ionics, британски стартъп, който в момента държи рекорда за точност на портала – 99,99916% за еднокюбитови портали и 99,97% за двукюбитови портали. Компанията използва електроника, а не лазери, за да контролира своите кюбити с уловени йони.
„Уникалното в нашата технология е, че можем да постигнем водеща в света квантова производителност на стандартен чип с размер на миниатюра, който се произвежда изцяло в съвременните фабрики за полупроводници“, казва Крис Баланс, главен изпълнителен директор на Oxford Ionics, пред TNW.
„Това означава, че можем да предоставим невероятно мощни квантови изчислителни възможности в рамките на системи, които имат много малък физически отпечатък – ако клиентът се нуждае от това.“
Преносимият квантов компютър на Oxford Ionics се нарича MinIon. Първото поколение ще има 32 висококачествени кюбита, но Баланс казва, че ще може да се монтират чипове с по-голям капацитет, които биха могли да се увеличат до хиляди кюбита. За да подпомогне мащабирането на технологията, Oxford Ionics си партнира с най-големия германски производител на полупроводници Infineon.
Понастоящем британската компания държи световния рекорд в областта на верността на звука. Неотдавна тя спечели и договор за изграждане на цялостен квантов компютър на име Quartet за Националния център за квантови изчисления на Обединеното кралство. Въпреки че MinIon е първото мобилно предложение от нейната продуктова линия, Баланс заяви, че компанията ще продължи да комерсиализира по-мащабни машини.
Третият договор за този етап от проекта е сключен със стартъпа neQxt, сънародник на Cyberagentur. Компанията, занимаваща се с пълноценни квантови изчисления, е доста срамежлива с предоставянето на подробна информация, но казва, че ще се стреми да интегрира съществуващата си технология за уловени йони в компактна, модулна, мащабируема и мобилна система под името на проекта maQue.
Целта на изследователския проект на Cyberagentur е „да изведе Германия начело на технологиите в областта на мобилните квантови изчисления, да осигури водещата позиция в изследванията на квантовите технологии, която вече съществува днес, и по този начин да укрепи цифровия суверенитет на Германия.“
Германия вече има силни позиции в областта на квантовите изчисления. Основана в Австралия през 2019 г., Quantum Brilliance избра страната за своя европейски щаб по редица причини, включително поради наличието на инженерни таланти, както и на инструментариум за изработване на фотонни системи и сглобяване на схеми и тестово оборудване.
„Ако погледнете картата на Европа, особено ако нарисувате триъгълник между Нидерландия, Германия и Франция, в този триъгълник има пазарни лидери във всички тези сегменти“, добави Матингли-Скот.
Да не говорим за високата концентрация на крайни потребители – както военни, така и цивилни. Тъй като правителствата се събуждат за настъпването на квантовата ера, следващата геополитическа и икономическа надпревара може би ще бъде задвижвана от кюбити с потенциално джобни размери.
Източник: TNW
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.