На 10 юни 2025 г. милиони потребители по целия свят се сблъскаха с неочакван срив в системите на OpenAI, който засегна не само чатбота ChatGPT, но и ключови услуги като Sora – платформата за видео- и изображения, както и всички публични API на компанията.
Още от ранните часове на деня хиляди потребители започнаха да съобщават за невъзможност да заредят чатбота, като най-често срещаните съобщения за грешки включваха: „Hmm…something seems to have gone wrong“, „Too many concurrent requests“ и „Error in message stream“.
Downdetector – популярна платформа за мониторинг на дигитални услуги – отчете десетки хиляди сигнали от различни точки на света, включително Европа, САЩ, Великобритания, Индия и Австралия. Прекъсванията засегнаха както уеб версията на ChatGPT, така и мобилните и десктоп приложения.
Малко след началото на проблема, от OpenAI излязоха с кратко съобщение: „Някои потребители изпитват повишени нива на грешки и забавяне при ползването на изброените услуги. Разследваме причината.“
По-късно през деня компанията потвърди, че е открила основната причина за срива и работи по нейното отстраняване. Към последната им актуализация в 11:23 EDT (18:23 българско време), беше обявено частично възстановяване на API услугите, но пълното възстановяване на системите се очаква да отнеме още няколко часа.
Проблемите не спряха само до OpenAI. Платформата Perplexity – базирана на ИИ моделите на OpenAI – също обяви забавяния и грешки в работата си. Това подчертава колко широко използвани и критично важни са станали технологиите на OpenAI за много съвременни дигитални услуги.
Това не е първият път, в който OpenAI изпитва глобални технически проблеми. През април тази година компанията също отчете сериозен срив, който попречи на милиони потребители да използват ChatGPT. Повтарящите се прекъсвания повдигат въпроси относно надеждността на услугите, особено в контекста на тяхната бързо нарастваща роля в бизнеса, образованието и ежедневието на милиони хора.
Потребителите на ChatGPT засега са принудени да чакат. Алтернативи като Google Gemini или Claude (Anthropic) временно могат да заместят част от функциите, но въздействието от подобни прекъсвания става все по-осезаемо в свят, където ИИ е вече критична инфраструктура.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.