Правоприлагащите органи от 10 държави са прекъснали известната операция за рансъмуер на LockBit в рамките на съвместна операция, известна като „Операция Кронос“.
Според банер, поставен на уебсайта за изтичане на данни на LockBit, сайтът вече е под контрола на Националната агенция за борба с престъпността на Обединеното кралство.
„Сайтът вече е под контрола на правоприлагащите органи. Този сайт сега е под контрола на Националната агенция за борба с престъпността на Обединеното кралство, която работи в тясно сътрудничество с ФБР и международната работна група на правоприлагащите органи „Операция Кронос“,“ гласи банерът.
„Можем да потвърдим, че услугите на Lockbit са били прекъснати в резултат на действия на международните правоприлагащи органи – това е продължаваща и развиваща се операция.“
Макар че сайтът за изтичане на информация на Lockbit вече не е достъпен, показвайки банера за конфискация или грешка „Невъзможно е да се свържеш“, която гласи, че връзката е отказана, някои от другите сайтове на бандата в тъмната мрежа (включително други сайтове, използвани за хостване на данни и изпращане на частни съобщения до бандата) все още работят.
„NCA може да потвърди, че услугите на LockBit са били прекъснати в резултат на действия на международните правоприлагащи органи. Това е продължаваща и развиваща се операция“, заяви говорител.
Очаква се правоприлагащите органи, които стоят зад операция „Хронос“, да публикуват съвместно прессъобщение утре в 12:30 ч. централноевропейско време.
Операцията LockBit се изпълнява от LockBitSupp, който комуникира чрез услугата за съобщения Tox. Статусът на профила му в услугата сега показва съобщение, в което се посочва, че ФБР е пробило сървърите на операцията за рансъмуер с помощта на експлойт на PHP.
„FBI f****d up servers via PHP, backup servers without PHP can’t be touched“, гласи преведеното съобщение за статуса на LockBitSupp, написано на руски език.
Операцията LockBit ransomware-as-a-service (RaaS) се появи през септември 2019 г. и оттогава е насочена към широк кръг високопоставени организации по целия свят.
Полицията също така е свалила панела на филиала на LockBit и е добавила съобщение, в което се казва, че са иззети и изходният код на LockBit, чатове и информация за жертвите.
„Правоприлагащите органи поеха контрола върху платформата на Lockbit и получиха цялата информация, която се съхранява там. Тази информация е свързана с групата Lockbit и с вас, нейния филиал. Разполагаме с изходен код, подробности за жертвите, които сте атакували, сумата на изнудваните пари, откраднатите данни, чатове и много, много други“, гласи съобщението, показано на панела на LockBit.
„Можете да благодарите на Lockbitsupp и тяхната дефектна инфраструктура за тази ситуация… Може би ще се свържем с вас много скоро. Приятно прекарване на деня. С уважение, Националната агенция за борба с престъпността на Обединеното кралство, ФБР, Европол и Оперативната група за правоприлагане „Кронос“.“
Иззетият панел LockBit (vx-underground)
Списъкът с жертви на LockBit включва Кралската поща на Обединеното кралство, град Оукланд, автомобилния гигант Continental и италианската служба за вътрешни приходи.
Неотдавна Bank of America предупреди клиентите си, че личната им информация е била изложена на риск при нарушаване на сигурността на данните, след като Infosys McCamish Systems (IMS), един от доставчиците на услуги, е бил хакнат при атака, за която се твърди, че е дело на бандата LockBit ransomware.
Органите за киберсигурност в Съединените щати и партньорите им по света заявиха в съвместна консултация, публикувана през юни, че бандата LockBit е изнудила най-малко 91 млн. долара от американски организации след цели 1700 атаки от 2020 г. насам.
През последните години правоприлагащите органи иззеха и сървърите на рансъмуера ALPHV (BlackCat) и сайтовете за плащане и изтичане на данни на рансъмуера Hive в Tor.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.