Google разкри, че подобрените ѝ функции за сигурност и процеси за преглед на приложения са ѝ помогнали да блокира публикуването на 1,43 милиона лоши приложения в Play Store през 2022 г.
Освен това компанията заяви, че е забранила 173 000 лоши акаунта и е предотвратила над 2 милиарда долара измамни и неправомерни трансакции чрез функции, насочени към разработчиците, като API за анулиране на покупки, Obfuscated Account ID и API за интегритет на играта.
Добавянето на методи за проверка на самоличността, като телефонен номер и имейл адрес, за присъединяване към Google Play допринесе за намаляване на акаунтите, използвани за публикуване на приложения, които противоречат на нейните политики, посочиха от Google.
Гигантът в областта на търсачите заяви още, че е „предотвратил ненужния достъп на около 500 хил. подадени приложения до чувствителни разрешения през последните 3 години“.
„През 2022 г. програмата за подобряване на сигурността на приложенията помогна на разработчиците да отстранят ~500 хил. слабости в сигурността, засягащи ~300 хил. приложения с обща инсталационна база от приблизително 250 млрд. инсталации“, отбеляза тя.
За разлика от това през 2021 г. Google е блокирала публикуването на 1,2 млн. приложения, нарушаващи правилата, и е забранила 190 000 лоши акаунта.
Развитието на ситуацията идва седмици след като Google въведе нова политика за изтриване на данни, която изисква от разработчиците на приложения да предлагат на потребителите „лесно откриваема опция“ както в рамките на приложението, така и извън него.
Въпреки тези усилия от страна на Google, киберпрестъпниците продължават да намират начини да заобикалят защитите за сигурност на магазина за приложения и да публикуват зловредни и рекламни приложения.
Пример за това е, че екипът за мобилни изследвания на McAfee откри 38 игри, маскирани като Minecraft, които са били инсталирани от не по-малко от 35 милиона потребители по целия свят, намиращи се предимно в САЩ, Канада, Южна Корея и Бразилия.
Установено е, че тези приложения за игри, въпреки че предлагат обещаната функционалност, включват зловредния софтуер HiddenAds, който скрито зарежда реклами във фонов режим, за да генерира незаконни приходи за операторите.
Някои от най-изтегляните приложения са следните.
„Едно от най-достъпните съдържания за младите хора, използващи мобилни устройства, са игрите“, казват McAfee. „Авторите на зловреден софтуер също са наясно с това и се опитват да скрият своите зловредни функции в игрите“.
Проблемът се усложнява от рязкото увеличаване на банковия зловреден софтуер за Android, който може да бъде използван за получаване на достъп до устройствата на жертвите и събиране на лична информация.
Друга нововъзникваща тенденция е използването на обвързващи услуги за троянизиране на легитимни приложения и скриване на измамен APK полезен товар. Тази техника е възприета от лошите за разпространение на ботнет за Android, наречен DAAM, казва Cyble.
След като бъде инсталиран, злонамереният софтуер установява връзка с отдалечен сървър, за да извърши широк спектър от злонамерени действия, включително да действа като софтуер за откуп, като криптира файловете, съхранявани в устройствата, с помощта на парола, получена от сървъра.
DAAM също така злоупотребява с услугите за достъпност на Android, за да следи дейността на потребителите, като по този начин позволява да записва натискания на клавиши, да записва VoIP повиквания от приложения за незабавни съобщения, да събира история на браузъра, записи на повиквания, снимки, екранни снимки и SMS съобщения, да изпълнява произволен код и да отваря фишинг URL адреси.
„Авторите на зловреден софтуер често използват истински приложения, за да разпространяват зловреден код, за да избегнат подозрения“, заяви фирмата за киберсигурност в анализ, публикуван миналия месец.
Констатациите следват и консултация от CloudSEK, която откри, че няколко популярни приложения за Android като Canva, LinkedIn, Strava, Telegram и WhatsApp не обезсилват или не потвърждават отново сесийните бисквитки след прехвърляне на данни от приложението от едно устройство на друго.
Въпреки че този сценарий на атака изисква противникът да има физически достъп до телефона на целта, той може да позволи превземане на акаунти и да предостави на противника неоторизиран достъп до поверителни данни.
За да се намалят подобни заплахи, се препоръчва да се активира поне двуфакторно удостоверяване (2FA), за да се добави допълнително ниво на защита на акаунта, да се проверяват внимателно разрешенията на приложенията, да се защитават устройствата с парола и да се избягва оставянето им без надзор на обществени места.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.