Чили и технологичният гигант Google подписаха споразумение за изграждане на първия в историята подводен оптичен кабел, който ще свързва Южна Америка с Азия и Океания. Проектът, наречен „Хумболт“ (Humboldt Project), предвижда прокарване на 14 800-километрова кабелна връзка от чилийския град Валпараисо до Сидни, Австралия, с междинни точки като Френска Полинезия. Очаква се инициативата да бъде завършена до 2027 година.
Проектът има стратегическо значение не само за Чили, но и за съседни държави като Аржентина, Парагвай и Бразилия. Освен че ще осигури по-бърза алтернатива на съществуващите маршрути за свързаност (основно към САЩ), той ще повиши устойчивостта на дигиталната инфраструктура и ще открие нови възможности за международно сътрудничество.
Министърът на външните работи на Чили, Алберто ван Клаверен, коментира, че проектът представлява не само техническо решение, но и важна инвестиция в устойчивостта и диверсификацията на цифровите маршрути.
Инвестиция със стратегическа стойност
Според местни източници Google е инвестирал между 300 и 550 милиона щатски долара в реализацията на „Хумболт“. Чилийското правителство също участва със собствен принос от 25 милиона долара.
Планираният подводен кабел ще бъде с капацитет от 144 терабайта в секунда и с очакван експлоатационен живот от поне 25 години. Според Хуан Карлос Муньос, министър на телекомуникациите на Чили, новата връзка ще намали латентността при трансфер на данни, което е от съществено значение за приложения като телемедицината.
Кабелът – не само за Google
Кабелът няма да бъде запазен изключително за нуждите на Google. Кристиян Рамос, директор за телекомуникационна инфраструктура на Alphabet в Латинска Америка, подчерта, че достъп до него ще имат и други компании, включително технологични фирми, които оперират в региона.
Реакции от страна на природозащитници
Въпреки стратегическата значимост на проекта, в Чили вече има активен отпор от екологични организации, които изразяват опасения относно въздействието от строителството на кабела върху морската среда и крайбрежните екосистеми. Подобни притеснения вече са в центъра на спорове и по други инфраструктурни проекти в страната, включително изграждането на нови центрове за данни.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.