В сряда (в България четвъртък рано сутринта) Google обяви, че е подобрила защитата срещу зловредни файлове, които потребителите на Chrome изтеглят от интернет.
От миналата година насам потребителите на Chrome получават повече контекст, когато браузърът ги защитава от потенциално зловредни файлове, благодарение на два вида предупреждения, които използват решенията за зловреден софтуер от Safe Browsing с помощта на изкуствен интелект, за да обяснят дали блокираният файл е подозрителен или направо опасен.
Предупрежденията се отличават с различна иконография, цвят и текст, което улеснява потребителите при вземането на информирани решения, и са довели до „по-малко заобикаляни предупреждения, по-бърза реакция на предупрежденията и като цяло по-добра защита от злонамерени изтегляния“, казват от Google.
Потребителите в режим на засилена защита на безопасното сърфиране в Chrome бяха подканени да изпратят подозрителните файлове за дълбочинно сканиране, преди да ги отворят, но сега интернет гигантът е преминал към автоматично дълбочинно сканиране, вместо да подканя потребителите всеки път.
„Установихме, че тези допълнителни сканирания са изключително успешни – те помагат за улавянето на съвсем нов зловреден софтуер, който Safe Browsing не е виждал преди, и на опасни файлове, хоствани на съвсем нови сайтове. Всъщност вероятността файловете, изпратени за задълбочено сканиране, да бъдат маркирани като злонамерен софтуер е над 50 пъти по-голяма, отколкото изтеглянията в съвкупност“, обяснява Google.
Освен това интернет гигантът се справя със зловредния софтуер, разпространяван чрез криптирани архиви, защитени с парола, с два механизма за различните режими на защита при безопасно сърфиране, които потребителите на Chrome са избрали.
Като се има предвид, че паролите за тези криптирани архиви обикновено са налични на страницата, от която е изтеглен файлът, или в името на файла, потребителите на подобрена защита вече са подканени да изпратят архива и паролата към Safe Browsing.
„Изпратените файлове и пароли за файлове се изтриват малко след като са сканирани, а всички събрани данни се използват само от Safe Browsing за осигуряване на по-добра защита при изтегляне“, казва Google.
За потребителите в режим на стандартна защита ще се покаже подкана, изискваща паролата на архива, но файлът остава на устройството и само метаданните на съдържанието му се проверяват в Safe Browsing, а файлът се маркира, ако преди това е анализиран и категоризиран като зловреден софтуер.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.