Google пусна актуализация на сигурността за браузъра Chrome, за да отстрани петата уязвимост от типа „нулев ден“, използвана в дивата среда от началото на годината.
Проблемът с висока степен на опасност, проследен като CVE-2024-4671, е уязвимост „потребител след свобода“ в компонента Visuals, който обработва визуализирането и показването на съдържание в браузъра.
CVE-2024-4671 е открита и докладвана на Google от анонимен изследовател, а компанията разкрива, че тя вероятно се експлоатира активно.
„Google е наясно, че в дивата природа съществува експлойт за CVE-2024-4671“, се казва в съобщението, без да се предоставя допълнителна информация.
Употребата след освобождаване на паметта (Use after-free flaws) е недостатък в сигурността, който се проявява, когато програмата продължава да използва указател, след като паметта, към която той сочи, е освободена, след приключване на законните ѝ операции върху тази област.
Тъй като освободената памет сега може да съдържа различни данни или да се използва от друг софтуер или компоненти, достъпът до нея може да доведе до изтичане на данни, изпълнение на код или срив.
Google се справи с проблема с пускането на 124.0.6367.201/.202 за Mac/Windows и 124.0.6367.201 за Linux, като актуализациите ще се разпространяват през следващите дни/седмици.
За потребителите на канала „Extended Stable“ поправките ще бъдат налични във версия 124.0.6367.201 за Mac и Windows, която също ще бъде разпространена по-късно.
Chrome се актуализира автоматично, когато е налична актуализация за сигурност, но потребителите могат да потвърдят, че използват най-новата версия, като отидат в Настройки > За Chrome, оставят актуализацията да приключи и след това кликнат върху бутона „Повторно стартиране“, за да я приложат.
Последният адресиран недостатък в Google Chrome е петият за тази година, като три други са открити по време на хакерското състезание Pwn2Own през март 2024 г. във Ванкувър.
Пълният списък на уязвимостите от нулевия ден в Chrome, отстранени от началото на 2024 г., включва и следните:
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.