Google е определила нов CVE ID (CVE-2023-5129) за уязвимостта в сигурността на libwebp, използвана като нулев ден при атаки и поправена преди две седмици.

Първоначално компанията разкрива недостатъка като слабост на Chrome, проследена като CVE-2023-4863, вместо да го присвои на библиотеката с отворен код libwebp, използвана за кодиране и декодиране на изображения във формат WebP.

Този бъг от нулевия ден беше докладван съвместно от Apple Security Engineering and Architecture (SEAR) и Citizen Lab в Munk School към Университета в Торонто в сряда, 6 септември, и отстранен от Google по-малко от седмица по-късно.

Изследователите в областта на сигурността от Citizen Lab имат утвърден опит в откриването и разкриването на „нулеви дни“, които са били използвани в целенасочени кампании за шпионски софтуер, често свързани с държавно спонсорирани заплахи, насочени предимно към високорискови лица като журналисти и опозиционни политици.

Решението да се обозначи като грешка в Chrome предизвика объркване в общността за киберсигурност, което породи въпроси относно избора на Google да я категоризира като проблем на Google Chrome, вместо да я определи като недостатък в libwebp.

Основателят на консултантска фирма за сигурност Бен Хоукс (който преди това ръководеше екипа на Project Zero на Google) също така свърза CVE-2023-4863 с уязвимостта CVE-2023-41064, адресирана от Apple на 7 септември и използвана като част от верига от експлойти за iMessage с нулево кликване (наречена BLASTPASS) за заразяване на напълно пакетирани iPhone-и с търговския шпионски софтуер Pegasus на NSO Group.

Нова максимална тежест на CVE

Сега обаче тя е определила друг CVE ID – CVE-2023-5129, като го е определила като критичен проблем в libwebp с максимална оценка на сериозността 10/10. Тази промяна има значителни последици за други проекти, използващи библиотеката с отворен код libwebp.

Сега официално признат като недостатък на libwebp, той включва препълване на буфера на купа в WebP, което оказва влияние върху версиите на Google Chrome, предшестващи 116.0.5845.187.

Тази уязвимост се крие в алгоритъма за кодиране Huffman, използван от libwebp за компресия без загуби, и позволява на атакуващите да изпълняват записи в паметта извън границите, като използват злонамерено създадени HTML страници.

Този тип експлойт може да има тежки последици – от сривове до изпълнение на произволен код и неоторизиран достъп до чувствителна информация.

Прекласифицирането на CVE-2023-5129 като уязвимост на libwebp е от особена важност поради това, че първоначално тя не е била забелязана като потенциална заплаха за сигурността на множество проекти, използващи libwebp, включително 1Password, Signal, Safari, Mozilla Firefox, Microsoft Edge, Opera и оригиналните уеб браузъри за Android.

Преразгледаната критична оценка подчертава важността на незабавното отстраняване на уязвимостта в сигурността (която сега се проследява под няколко идентификатора CVE с различни оценки за сериозност) в тези платформи, за да се гарантира сигурността на данните на потребителите.

 

 

Източник: По материали от Интернет

Подобни публикации

16 юни 2025

Grafana — над 46 000 сървъра все още са уязвими

Над 46 000 Grafana сървъри с публичен достъп все още изпълняват неа...
16 юни 2025

WestJet потвърди кибератака, засегнала нейни си...

WestJet, втората по големина авиокомпания на Канада, потвърди, че н...
16 юни 2025

Anubis с нов разрушителен механизъм

Групата Anubis, действаща като платформа „рансъмуер като услуга“ (R...
16 юни 2025

Потребителите искат старите функции да се върна...

Голяма част от потребителите на Windows 11 смятат, че с новото изда...
16 юни 2025

Глобалното прекъсване на услуги на Google Cloud...

Големият срив на Google Cloud в четвъртък, 12 юни, засегна широк кр...
16 юни 2025

Хакери използват изтрити и изтекли покани за Di...

Хакери са открили начин да превземат изтрити и изтекли покани за съ...
Бъдете социални
Още по темата
16/06/2025

Глобалното прекъсване на ус...

Големият срив на Google Cloud в...
10/06/2025

Открита уязвимост позволява...

Изследовател по киберсигурност, известен под псевдонима...
05/06/2025

Google и Чили ще изградят п...

Чили и технологичният гигант Google подписаха...
Последно добавени
16/06/2025

Grafana — над 46 000 сървър...

Над 46 000 Grafana сървъри с...
16/06/2025

WestJet потвърди кибератака...

WestJet, втората по големина авиокомпания на...
16/06/2025

Anubis с нов разрушителен м...

Групата Anubis, действаща като платформа „рансъмуер...
Ключови думи

Абонамента е почти завършен.

На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.

Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.

Благодарим за доверието!