Google обяви, че разширява своята програма за възнаграждение за уязвимост (VRP), за да компенсира изследователите за намирането на сценарии за атаки, съобразени с генеративните системи за изкуствен интелект (ИИ), в опит да засили безопасността и сигурността на ИИ.
„Генериращият ИИ поражда нови и различни от традиционната цифрова сигурност опасения, като например възможността за несправедливи пристрастия, манипулиране на моделите или неправилно тълкуване на данните (халюцинации)“, заявиха Лори Ричардсън и Роял Хансен от Google.
Някои от категориите, които попадат в обхвата, включват подбудителни инжекции, изтичане на чувствителни данни от набори от данни за обучение, манипулиране на модели, атаки с недоброжелателни смущения, които предизвикват неправилна класификация, и кражба на модели.
Струва си да се отбележи, че по-рано този юли Google създаде червен екип за изкуствен интелект, който да помага за справяне със заплахите за системите за изкуствен интелект като част от своята рамка за сигурен изкуствен интелект (SAIF).
Като част от ангажимента си за сигурен ИИ са обявени и усилията за укрепване на веригата за доставки на ИИ чрез съществуващите инициативи за сигурност с отворен код, като например Supply Chain Levels for Software Artifacts (SLSA) и Sigstore.
„Цифрови подписи, като например тези от Sigstore, които позволяват на потребителите да проверят дали софтуерът не е бил подправен или заменен“, заяви Google.
„Метаданни като SLSA provenance, които ни казват какво има в софтуера и как е създаден, което позволява на потребителите да гарантират съвместимост с лиценза, да идентифицират известни уязвимости и да откриват по-напреднали заплахи.“
Разработката идва в момент, когато OpenAI представи нов вътрешен екип за готовност, който да „следи, оценява, прогнозира и защитава“ от катастрофални рискове за генеративния ИИ, обхващащи киберсигурността, химическите, биологичните, радиологичните и ядрените (ХБРЯ) заплахи.
Двете компании, наред с Anthropic и Microsoft, обявиха и създаването на фонд за безопасност на ИИ на стойност 10 млн. долара, насочен към насърчаване на научните изследвания в областта на безопасността на ИИ.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.