Google започна да работи за повишаване на сигурността на Android на ниво фърмуер – компонент от софтуерния стек, който взаимодейства директно с различните процесори на системата в чип (SoC).
Планът е да се разшири сигурността в устройствата с Android отвъд операционната система, която работи на многоядрен процесор, до другите процесори в SoC за специализирани задачи като клетъчна комуникация, обработка на мултимедия или модули за сигурност.
За това решение допринесоха проучванията в областта на сигурността, които напоследък се фокусират върху различни компоненти на софтуерния стек, включително фърмуера.
„През последното десетилетие има многобройни публикации, разговори, победители в състезанието Pwn2Own и CVE, насочени към използването на уязвимости във фърмуера, работещ в тези вторични процесори.“ – пише Google в своя блог.
Сред по-забележителните примери са атаки, насочени към уязвимости във вторичните процесори, като Wi-Fi или клетъчните модули, които могат да бъдат използвани дистанционно по въздуха, за да се инжектира и изпълни произволен код.
Google казва, че заедно с партньорите си от екосистемата на Android работи за подобряване на сигурността на фърмуера, който взаимодейства с Android, като проучва няколко механизма за защита:
Един от проблемите при включването на смекчаващите мерки е, че те могат да имат отрицателно въздействие върху производителността на устройствата, което е още по-трудно предизвикателство, когато става въпрос за вторични процесори, предназначени за специфичен набор от функции, тъй като те не разполагат със същите ресурси като основния процесор, захранващ операционната система Android.
Google твърди, че като оптимизира начина и мястото на активиране на смекчаващите мерки, може да сведе до минимум въздействието върху функционалността, производителността и стабилността на системата Android.
Усилията на Google за подобряване на сигурността на фърмуера са част от по-големи усилия за подобряване на сигурността на платформата Android. В бъдеще технологичният гигант планира да разшири използването на Rust за кода на фърмуера, като реализира всички функции на езика, който е безопасен за паметта.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.