Базирана в Газа заплаха е свързана с поредица от кибератаки, насочени към израелски организации от частния сектор на енергетиката, отбраната и телекомуникациите.
Майкрософт, който разкри подробности за дейността в своя четвърти годишен доклад за цифровата защита, проследява кампанията под името Storm-1133.
„Оценяваме, че тази група работи в полза на интересите на Хамас, сунитска войнствена групировка, която е фактическият управляващ орган в ивицата Газа, тъй като дейността, приписвана на тази група, до голяма степен засяга организации, възприемани като враждебни на Хамас“, заяви компанията.
Целите на кампанията включваха организации в израелските енергийни и отбранителни сектори и организации, лоялни към Фатах – палестинска националистическа и социалдемократическа политическа партия със седалище в района на Западния бряг.
Веригите от атаки включват комбинация от социално инженерство и фалшиви профили в LinkedIn, които се представят за израелски мениджъри по човешки ресурси, координатори на проекти и разработчици на софтуер, за да се свържат и да изпратят фишинг съобщения, да извършат разузнаване и да доставят зловреден софтуер на служители в израелски организации.
Microsoft заяви, че също така е наблюдавала, че Storm-1133 се опитва да проникне в организации на трети страни, които имат публични връзки с израелски обекти на интерес.
Тези прониквания са предназначени за внедряване на задни вратички, заедно с конфигурация, която позволява на групата динамично да актуализира инфраструктурата за командване и управление (C2), разположена на Google Drive.
„Тази техника дава възможност на операторите да останат крачка напред пред някои статични мрежови защити“, отбелязват от Редмънд.
Разкритието се припокрива с ескалацията на израелско-палестинския конфликт, която е съпроводена с рязко увеличаване на злонамерените хакерски операции като Ghosts of Palestine, които имат за цел да свалят правителствени уебсайтове и ИТ системи в Израел, САЩ и Индия.
„Около 70 инцидента, при които азиатски хактивистки групировки активно се насочват към държави като Израел, Индия и дори Франция, главно поради съюзничеството им със САЩ“, се казва в публикация на Falconfeeds.io, споделена в X (бившия Twitter).
Развитието идва и в момент, когато заплахите от страна на националните държави се пренасочват от разрушителни и разрушителни операции към дългосрочни шпионски кампании, като САЩ, Украйна, Израел и Южна Корея се очертават като едни от най-атакуваните държави в Европа, Близкия изток и Северна Африка (Близкия изток и Северна Африка) и Азиатско-тихоокеанския регион.
„Иранските и севернокорейските държавни групи демонстрират все по-голяма сложност на кибероперациите си, като в някои случаи започват да намаляват разликата с кибероператорите от национален мащаб като Русия и Китай“, заяви технологичният гигант.
За този развиващ се трейсинг свидетелства повтарящото се използване на персонализирани инструменти и задни вратички – например MischiefTut от Mint Sandstorm (известен още като Charming Kitten) – за улесняване на постоянството, избягване на откриването и кражба на удостоверения.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.