Тази седмица групата Hellcat ransomware пое отговорност за кибератаките срещу швейцарския телекомуникационен доставчик Ascom и британския мултинационален производител на автомобили Jaguar Land Rover (JLR).
Нападението срещу Ascom е извършено на 16 март, а групата е добавила компанията към своя сайт за изтичане на информация, базиран на Tor, на същия ден. На следващия ден телекомуникационната компания потвърди, че атаката е била насочена към нейната система за техническо издаване на билети.
„Екипът за киберсигурност на информационните технологии на Ascom разследва инцидента и незабавно затвори системата за ticketing. Определянето на мащаба на атаката е част от продължаващото разследване“, заявиха от компанията.
Ascom заяви, че е уведомил съответните органи и подчерта, че не са засегнати други ИТ системи или клиентски системи и че бизнес операциите му не са засегнати.
Hellcat твърди, че е откраднал 44 гигабайта чувствителни данни от компанията, включително договори, документи, инструменти за разработка и изходен код.
В същото време Hellcat твърди, че е откраднала стотици гигабайти данни от JLR, дъщерно дружество на индийската мултинационална корпорация Tata Motors.
Най-малко двама участници в заплахата, свързани с групата, заявиха, че откраднатите идентификационни данни за Atlassian Jira са били използвани за достъп до системите на компанията, съобщава фирмата за киберсигурност Hudson Rock.
Съобщава се, че за извличането на идентификационните данни са били използвани infostealers от служители на LG Electronics, които са имали достъп до сървъра Jira на JLR, а един от участниците в заплахата заяви във форумна тема, че ексфилтрираните идентификационни данни датират от 2021 г.
Hudson Rock посочва, че Hellcat е известен с това, че използва пълномощни, ексфилтрирани с помощта на infostealers, които често се споделят или продават в тъмната мрежа сред киберпрестъпниците. Проникванията в Schneider Electric и Telefonica са били извършени с помощта на откраднати пълномощни.
„Това, което отличава пробива в JLR, е възрастта на компрометираните пълномощия. Компанията Hudson Rock, която проследява инфекциите с infostealer поне от 2018 г. насам, преди това е идентифицирала откраднатите данни за вход на служителя като част от огромната си база данни с изложени на риск идентификационни данни. Въпреки възрастта им, идентификационните данни са останали валидни и непроменени“, отбелязва Hudson Rock.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.