Италианските корпоративни клиенти са обект на продължаваща кампания за финансови измами, която използва нов набор от инструменти за уеб инжектиране, наречен drIBAN, поне от 2019 г. насам.
„Основната цел на операциите по измама с drIBAN е да заразяват работни станции с Windows в корпоративна среда, като се опитват да променят легитимните банкови преводи, извършвани от жертвите, чрез промяна на получателя и прехвърляне на пари към нелегитимна банкова сметка“, казват изследователите от Cleafy Федерико Валентини и Алесандро Стрино.
Според италианската фирма за киберсигурност банковите сметки се контролират или от самите участници в заплахата, или от техни филиали, които след това имат за задача да изперат откраднатите средства.
Използването на уеб инжекции е изпитана във времето тактика, която дава възможност на зловредния софтуер да инжектира потребителски скриптове от страна на клиента чрез атака тип „човек в браузъра“ (MitB) и да прихваща трафика към и от сървъра.
Измамните трансакции често се реализират чрез техника, наречена Automated Transfer System (ATS), която е в състояние да заобиколи системите за борба с измамите, въведени от банките, и да инициира неразрешени банкови преводи от собствения компютър на жертвата.
С течение на годините операторите, стоящи зад drIBAN, са станали по-умели в избягването на откриване и разработването на ефективни стратегии за социално инженерство, в допълнение към установяването на опора за дълги периоди от време в корпоративните банкови мрежи.
Cleafy заяви, че 2021 г. е годината, в която класическата операция „банков троянец“ еволюира в усъвършенствана постоянна заплаха. Освен това има индикации, че клъстерът от дейности се припокрива с кампания от 2018 г., организирана от хакер, проследен от Proofpoint като TA554, насочена към потребители в Канада, Италия и Обединеното кралство.
Веригата от атаки започва със сертифицирано електронно писмо (или PEC електронно писмо) в опит да залъже жертвите с фалшиво чувство за сигурност. Тези фишинг имейли идват с изпълним файл, който действа като програма за изтегляне на зловреден софтуер, наречен sLoad (известен още като Starslord loader).
PowerShell loader, sLoad е разузнавателен инструмент, който събира и ексфилтрира информация от компрометирания хост, с цел оценка на целта и пускане на по-значителен полезен товар като Ramnit, ако целта се счита за изгодна.
„Тази „фаза на обогатяване“ може да продължи дни или седмици, в зависимост от броя на заразените машини“, отбелязва Cleafy. „Ще бъдат ексфилтрирани допълнителни данни, за да стане получената ботнет мрежа все по-солидна и последователна.“
sLoad също така използва техники за живеене на земята (LotL), като злоупотребява с легитимни инструменти на Windows като PowerShell и BITSAdmin като част от механизмите си за избягване.
Друга характерна черта на зловредния софтуер е способността му да проверява по предварително зададен списък с корпоративни банкови институции, за да определи дали хакнатата работна станция е една от целите, и ако е така, да продължи с инфектирането.
„Всички ботове, които успешно преминат през тези стъпки, ще бъдат избрани от операторите на ботнета и ще бъдат считани за „нови кандидати“ за операции за банкови измами, които преминават към следващия етап, където ще бъде инсталиран Ramnit, един от най-усъвършенстваните банкови троянци“, казват изследователите.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.