Италианските корпоративни клиенти са обект на продължаваща кампания за финансови измами, която използва нов набор от инструменти за уеб инжектиране, наречен drIBAN, поне от 2019 г. насам.

„Основната цел на операциите по измама с drIBAN е да заразяват работни станции с Windows в корпоративна среда, като се опитват да променят легитимните банкови преводи, извършвани от жертвите, чрез промяна на получателя и прехвърляне на пари към нелегитимна банкова сметка“, казват изследователите от Cleafy Федерико Валентини и Алесандро Стрино.

Според италианската фирма за киберсигурност банковите сметки се контролират или от самите участници в заплахата, или от техни филиали, които след това имат за задача да изперат откраднатите средства.

Използването на уеб инжекции е изпитана във времето тактика, която дава възможност на зловредния софтуер да инжектира потребителски скриптове от страна на клиента чрез атака тип „човек в браузъра“ (MitB) и да прихваща трафика към и от сървъра.

Измамните трансакции често се реализират чрез техника, наречена Automated Transfer System (ATS), която е в състояние да заобиколи системите за борба с измамите, въведени от банките, и да инициира неразрешени банкови преводи от собствения компютър на жертвата.

С течение на годините операторите, стоящи зад drIBAN, са станали по-умели в избягването на откриване и разработването на ефективни стратегии за социално инженерство, в допълнение към установяването на опора за дълги периоди от време в корпоративните банкови мрежи.

Cleafy заяви, че 2021 г. е годината, в която класическата операция „банков троянец“ еволюира в усъвършенствана постоянна заплаха. Освен това има индикации, че клъстерът от дейности се припокрива с кампания от 2018 г., организирана от хакер, проследен от Proofpoint като TA554, насочена към потребители в Канада, Италия и Обединеното кралство.

Веригата от атаки започва със сертифицирано електронно писмо (или PEC електронно писмо) в опит да залъже жертвите с фалшиво чувство за сигурност. Тези фишинг имейли идват с изпълним файл, който действа като програма за изтегляне на зловреден софтуер, наречен sLoad (известен още като Starslord loader).

PowerShell loader, sLoad е разузнавателен инструмент, който събира и ексфилтрира информация от компрометирания хост, с цел оценка на целта и пускане на по-значителен полезен товар като Ramnit, ако целта се счита за изгодна.

„Тази „фаза на обогатяване“ може да продължи дни или седмици, в зависимост от броя на заразените машини“, отбелязва Cleafy. „Ще бъдат ексфилтрирани допълнителни данни, за да стане получената ботнет мрежа все по-солидна и последователна.“

sLoad също така използва техники за живеене на земята (LotL), като злоупотребява с легитимни инструменти на Windows като PowerShell и BITSAdmin като част от механизмите си за избягване.

Друга характерна черта на зловредния софтуер е способността му да проверява по предварително зададен списък с корпоративни банкови институции, за да определи дали хакнатата работна станция е една от целите, и ако е така, да продължи с инфектирането.

„Всички ботове, които успешно преминат през тези стъпки, ще бъдат избрани от операторите на ботнета и ще бъдат считани за „нови кандидати“ за операции за банкови измами, които преминават към следващия етап, където ще бъде инсталиран Ramnit, един от най-усъвършенстваните банкови троянци“, казват изследователите.

Източник: The Hacker News

Подобни публикации

18 април 2025

Глобална компания за събития стана жертва на се...

Legends International, водещ доставчик на услуги за спортни, развле...
17 април 2025

Китайска APT група използва усъвършенстван бекд...

Нови версии на бекдора BrickStorm, използван при компрометирането н...
17 април 2025

Крис Кребс напуска SentinelOne заради войната с...

Бившият директор на Агенцията за киберсигурност и инфраструктурна с...
17 април 2025

Apple пусна спешни ъпдейти за iOS и macOS

На 17 април (сряда) Apple публикува извънредни ъпдейти за операцион...
17 април 2025

Starlink превзе интернет пазара в Нигерия, но н...

В началото на 2023 г. Нигерия стана първата африканска държава, в к...
16 април 2025

CISA гарантира непрекъсната работа на програмат...

Американската Агенция за киберсигурност и сигурност на инфраструкту...
16 април 2025

Програмата CVE може да остане без финансиране

На 16 април 2025 г. изтича финансирането от страна на федералното п...
16 април 2025

Рязък скок в компрометирането на лични данни: 1...

Според последни данни от Identity Theft Resource Center (ITRC), бро...
16 април 2025

Google и Mozilla пуснаха спешни ъпдейти за сигу...

На 15 април 2025 г. технологичните гиганти Google и Mozilla обявиха...
Бъдете социални
Още по темата
18/04/2025

Глобална компания за събити...

Legends International, водещ доставчик на услуги...
16/04/2025

Фишингът

Фишингът несъмнено е в залата на...
15/04/2025

Кибератаки: 56% от случаите...

В нов доклад на Sophos, фирма...
Последно добавени
18/04/2025

Глобална компания за събити...

Legends International, водещ доставчик на услуги...
17/04/2025

Китайска APT група използва...

Нови версии на бекдора BrickStorm, използван...
17/04/2025

Крис Кребс напуска Sentinel...

Бившият директор на Агенцията за киберсигурност...
Ключови думи

Абонамента е почти завършен.

На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.

Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.

Благодарим за доверието!