Хакери са изтеглили данните от баркода на 166 000 билета за турнето на Тейлър Суифт Eras Tour на Ticketmaster, като предупреждават, че ако не бъдат платени 2 млн. долара, ще бъдат изтеглени билети за още събития.
През май известен колектив за киберпрестъпления на име ShinyHunters започна да продава данни за 560 милиона клиенти на Ticketmaster за 500 000 USD.
По-късно Ticketmaster потвърдиха нарушението на данните, за което в крайна сметка заявиха, че е от техния акаунт в Snowflake – компания за облачно съхранение на данни, използвана от предприятията за съхранение на бази данни, обработка на данни и извършване на анализи.
През април престъпниците започнаха да изтеглят базите данни на Snowflake на най-малко 165 организации, като използваха идентификационни данни, откраднати от зловреден софтуер за кражба на информация.
След това хакерите изнудвали компаниите, като искали плащане, за да предотвратят изтичането на данни или продажбата им на други банди. Сред компаниите, за които е потвърдено, че са откраднали данни от акаунтите си в Snowflake, са Neiman Marcus, Los Angeles Unified School District, Advance Auto Parts, Pure Storage и Satander.
Днес колектив, известен като Sp1d3rHunters, е пуснал това, което твърди, че са данните за билетите за 166 000 баркода от турнето Eras на Тейлър Суифт, използвани за влизане на различни концертни дати.
Sp1d3rHunters, с предишно име Sp1d3r, е колектив, който стои зад продажбата на данни, откраднати от акаунти на Snowflake, като публично изнудва различни компании за плащания.
„Платете ни 2 млн. щатски долара или ще изтече информация за всички 680 млн. ваши потребители и още 30 млн. баркода на събития, включително: още събития на Тейлър Суифт, P!nk, Sting, спортни събития F1 Formula Racing, MLB, NFL и още хиляди събития“, гласи искането, споделено за първи път от услугата за информация за заплахи HackManac.
В публикацията се твърди, че данните от баркода са за предстоящи концерти на Тейлър Суифт в Маями, Ню Орлиънс и Индианаполис.
Постът включва малка извадка от предполагаемите баркод данни, която съдържа стойността, използвана за създаване на сканируем баркод, информация за местата, номиналната стойност на билетите и друга информация. Освен това извършителят на заплахата е споделил подробности за това как да превърне тези данни в баркод, който може да бъде сканиран.
Въпреки че данните за баркода не бяха част от първоначалното изтичане на образци от откраднати данни на Ticketmaster, публикувани от заплахата през май, някои от новоизтеклите данни могат да бъдат открити в по-старите изтичания, включително хешираната информация за кредитните карти и поръчките за продажба на билети.
Групата, която стои зад тези атаки, е ShinyHunters, която е отговорна за много нарушения на сигурността на данните през годините. Сред тях са изтичането на данни за 386 милиона потребителски записи от 18 компании през 2020 г., пробивът в AT&T, засегнал 70 милиона клиенти, и съвсем наскоро – изтичането на 33 милиона телефонни номера, използвани с приложението за многофакторно удостоверяване Authy.
Ticketmaster заяви, че уникалните баркодове се обновяват на всеки няколко секунди, така че откраднатите билети не могат да бъдат използвани.
„Технологията SafeTix на Ticketmaster защитава билетите, като автоматично обновява нов и уникален баркод на всеки няколко секунди, така че той не може да бъде откраднат или копиран“, заявиха от Ticketmaster.
„Това е само една от многото защити срещу измами, които прилагаме, за да запазим билетите сигурни и безопасни“.
Ticketmaster също така потвърди, че не е участвал в никакви преговори за откуп, като оспори твърденията на ShinyHunter, че им е бил предложен 1 милион долара за изтриване на данните.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.