В началото на 2022 г. злонамерени хакери се възползваха от неизвестен недостатък в платежните системи на Revolut, за да откраднат повече от 20 милиона долара от средствата на компанията.
За развитието на ситуацията съобщава Financial Times, като се позовава на множество неназовани източници, запознати с инцидента. Нарушението не е било оповестено публично.
Грешката произтича от несъответствия между американската и европейската система на Revolut, което е довело до погрешно възстановяване на средства, използвайки собствени пари, когато някои трансакции са били отказани.
Проблемът е бил открит за първи път в края на 2021 г. Но преди да бъде затворен, в доклада се казва, че организирани престъпни групи са използвали пропуските, като са „насърчавали физически лица да се опитват да правят скъпи покупки, които впоследствие да бъдат отхвърлени“. След това възстановените суми щели да бъдат изтеглени от банкомати.
Точните технически подробности, свързани с дефекта, засега не са ясни.
Общо са били откраднати около 23 млн. долара, като част от средствата са били възстановени чрез преследване на лицата, които са изтеглили пари в брой. Твърди се, че схемата за масова измама е довела до нетна загуба от около 20 млн. долара за необанката и финтех фирмата.
Разкритието идва по-малко от седмица, след като Интерпол обяви ареста на заподозрян високопоставен член на френскоговоряща хакерска група, известна като OPERA1ER, която е свързана с атаки, насочени към финансови институции и услуги за мобилно банкиране със зловреден софтуер, фишинг кампании и мащабни измами с компрометиране на бизнес електронна поща (BEC).
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.