Въпреки прекъсването на инфраструктурата, хакерите, които стоят зад зловредния софтуер QakBot, са свързани с продължаваща от началото на август 2023 г. фишинг кампания, довела до доставката на Ransom Knight (известен още като Cyclops) ransomware и Remcos RAT.
Това показва, че „операцията на правоприлагащите органи може да не е повлияла на инфраструктурата за доставка на спам на операторите на Qakbot, а по-скоро само на техните сървъри за командване и контрол (C2)“, казва изследователят от Cisco Talos Гилерме Венер в нов доклад, публикуван днес.
Фирмата за киберсигурност приписва с умерена увереност тази дейност на филиалите на QakBot. До момента няма доказателства, че членовете на бандата са възобновили разпространението на самия зареждащ зловреден софтуер след свалянето на инфраструктурата.
QakBot, наричан още QBot и Pinkslipbot, възниква като банков троянски кон за Windows през 2007 г. и впоследствие развива възможности за доставяне на допълнителни товари, включително рансъмуер. В края на август 2023 г. на прочутия зловреден софтуер е нанесен удар в рамките на операция, наречена Duck Hunt.
Последната дейност, започнала непосредствено преди свалянето, започва със зловреден LNK файл, който вероятно се разпространява чрез фишинг имейли и при стартирането си детонира инфекцията и в крайна сметка разгръща рансъмуер Ransom Knight – скорошно преименуване на схемата Cyclops ransomware-as-a-service (RaaS).
Наблюдавано е също така, че ZIP архивите, съдържащи LNK файловете, включват Excel add-in (.XLL) файлове за разпространение на Remcos RAT, което улеснява постоянния backdoor достъп до крайните точки.
Някои от имената на файловете, използвани в кампанията, са написани на италиански език, което предполага, че нападателите са насочени към потребители в този регион.
„Въпреки че не сме виждали хакери, разпространяващи Qakbot след свалянето на инфраструктурата, оценяваме, че зловредният софтуер вероятно ще продължи да представлява значителна заплаха занапред“, каза Венер.
„Като се има предвид, че операторите остават активни, те може да решат да възстановят инфраструктурата на Qakbot, за да възобновят напълно дейността си преди изтеглянето.“
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.