Заплахите извършват атаки с груба сила срещу сайтове на WordPress, като използват зловредни инжекции на JavaScript – разкриват нови данни на Sucuri.
Атаките, които са под формата на разпределени атаки с груба сила, „са насочени към уебсайтове на WordPress от браузърите на напълно невинни и нищо неподозиращи посетители на сайта“, казва изследователят по сигурността Денис Синегубко.
Дейността е част от документирана по-рано вълна от атаки, при която компрометирани WordPress сайтове са били използвани за директно инжектиране на криптодрейнери като Angel Drainer или за пренасочване на посетителите на сайта към фишинг сайтове Web3, съдържащи зловреден софтуер за дрейнери.
Последната итерация се отличава с факта, че инжекциите – открити в над 700 сайта до момента – не зареждат дрейнер, а по-скоро използват списък с общи и изтекли пароли за грубо пробиване на други WordPress сайтове.
Атаката се разгръща на пет етапа, което дава възможност на извършителя на заплахата да се възползва от вече компрометирани уебсайтове, за да започне разпределени атаки с груба сила срещу други потенциални сайтове жертви –
„За всяка парола в списъка браузърът на посетителя изпраща заявката wp.uploadFile XML-RPC API за качване на файл с криптирани данни, използвани за удостоверяване на тази конкретна заявка“, обяснява Синегубко. „Ако удостоверяването е успешно, в директорията за качване на WordPress се създава малък текстов файл с валидни пълномощия.“
Понастоящем не е известно какво е накарало хакерите да преминат от криптографски дрейвъри към разпределена brute-force атака, въпреки че се смята, че промяната може да е била продиктувана от мотиви за печалба, тъй като компрометираните WordPress сайтове могат да бъдат монетизирани по различни начини.
При все това, според данни от Scam Sniffer, през 2023 г. дренажите на крипто портфейли са довели до загуби, възлизащи на стотици милиони в цифрови активи. Доставчикът на решения за борба с измамите Web3 междувременно разкри, че източващите използват процеса на нормализация в процедурата за кодиране EIP-712 на портфейла, за да заобикалят сигналите за сигурност.
Развитието на ситуацията идва в момент, когато докладът на DFIR разкри, че участниците в заплахите използват критичен недостатък в плъгин за WordPress, наречен 3DPrint Lite (CVE-2021-4436, CVSS оценка: 9,8), за да разгърнат уеб обвивката Godzilla за постоянен отдалечен достъп.
Тя следва и нова кампания SocGholish (известна още като FakeUpdates), насочена към уебсайтове на WordPress, при която зловредният софтуер на JavaScript се разпространява чрез модифицирани версии на легитимни плъгини, които се инсталират, като се използват компрометирани идентификационни данни на администратора.
„Въпреки че има различни злонамерено модифицирани плъгини и няколко различни кампании за фалшиви актуализации на браузъри, целта, разбира се, винаги е една и съща: да се подмамят нищо неподозиращите посетители на уебсайтове да изтеглят троянски коне за отдалечен достъп, които по-късно ще бъдат използвани като първоначална точка за влизане в атака с рансъмуер“, казва изследователят по сигурността Бен Мартин.
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.