Повечето читатели на новини от Обединеното кралство и САЩ не се чувстват добре от журналистиката, генерирана от изкуствен интелект, показва ново обширно проучване.
Както повечето журналисти в наши дни, и аз понякога използвам ИИ – за да ми помогне да запиша интервю или да обобщя текст. Но отдавна се противопоставям на използването на ИИ за генериране на съдържание.
На ИИ просто не може да се вярва, че ще отразява новините. Изследователите са доказали, че дори най-усъвършенстваните големи езикови модели (LLM) могат да „халюцинират“ невярна информация. Много от тях показват явни пристрастия.
Моята позиция е ясна и изглежда, че читателите на новини са съгласни с нея. Според проучване, публикувано в Digital News Report на Института Ройтерс, само 23% от анкетираните в САЩ и 10% от тези в Обединеното кралство са заявили, че се чувстват комфортно с новини, произведени от изкуствен интелект.
И в двете страни 18% са заявили, че нито се чувстват комфортно, нито се чувстват неудобно. Останалата част от анкетираните (53% от САЩ и 63% от Обединеното кралство) са заявили, че не се чувстват комфортно от новините, произведени от изкуствен интелект.
Читателите на новини са особено скептични по отношение на използването на ИИ за отразяване на чувствителни теми като политика или война.
Респондентите са най-склонни да приемат използването на ИИ за задкулисна работа, като например подпомагане на журналистите да подобрят работните си процеси. Повечето респонденти обаче не искат ИИ да генерира изцяло ново съдържание, особено реалистични снимки и видеоклипове.
„Като цяло има консенсус, че човекът винаги трябва да е в кръга, а пълната автоматизация трябва да е забранена“, пише Институтът.
Макар да се фокусира върху САЩ и Обединеното кралство, докладът Digital News Report се основава на проучвания, проведени с близо 100 000 души в 47 държави и региони. В него се подчертават предизвикателствата, пред които са изправени нюзрумовете в епоха, в която все повече доминират цифровите технологии.
Констатациите идват в момент, когато изданията по света въвеждат изкуствения интелект в нюзрума. Многобройни издания използват ботове за автоматизиране на повтарящи се задачи, генериране на изображения или писане на код. Някои издания дори експериментират с водещи на новини с изкуствен интелект.
Други пък противоречиво използват ИИ за генериране на напълно ново съдържание. Миналата година News Corp Australia призна, че генерира около 3000 статии седмично с помощта на ИИ.
Новинарските редакции използват ИИ на фона на спадащите приходи и сериозните съкращения в сектора. Въпреки че динамиката на пазара на новинарските медии е в тежко състояние, нуждата от надеждна журналистика е по-голяма от всякога – ето защо нямам нищо против да пусна ИИ в офиса, но определено не и зад клавиатурата си.
Автор: Сьон Гешвиндт, TNW
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.