Главният изпълнителен директор на Arm Рене Хаас изрази загриженост, че хората в крайна сметка могат да загубят контрол над системите с изкуствен интелект (ИИ), ако не бъдат въведени достатъчно предпазни мерки или възможности за отмяна.
В разговор с Bloomberg Хаас призна, че се опасява, че в някакъв момент в бъдещето хората ще „загубят способността си“ да управляват машините.
Бързото ускоряване на развитието на генеративния ИИ през последните месеци породи опасения сред част от световния технологичен сектор.
През март редица ръководители от бранша, включително съоснователят на Apple Стив Вошняк и главният изпълнителен директор на Tesla Илон Мъск, подписаха отворено писмо, в което призоваха за шестмесечна пауза в обучението на системи за ИИ, по-мощни от GPT-4 на OpenAI.
В писмото се твърди, че „човешкият конкурентен интелект може да създаде дълбоки рискове за обществото и човечеството“, и се очертава списък на „минималното “ ниво на предпазни мерки, които трябва да бъдат приложени.
Тези предпазни мерки включват създаването на нови регулаторни органи, посветени на ИИ, надзор над най-напредналите системи за ИИ, отговорност за вреди, причинени от ИИ, и повече публично финансиране за технически изследвания на безопасността на ИИ.
Второто отворено писмо, публикувано от Центъра за безопасност на ИИ с далеч по-обтекаемо послание, беше подписано от известни имена като главния изпълнителен директор на OpenAI Сам Олтман, главния изпълнителен директор на Google DeepMind Демис Хасабис, главния изпълнителен директор на Anthropic Дарио Амодей и съоснователя на Microsoft Бил Гейтс.
„Намаляването на риска от изчезване от ИИ трябва да бъде глобален приоритет наред с други рискове от обществен мащаб като пандемии и ядрена война“, се казва в писмото.
И двете писма предизвикаха известна критика, като критиците твърдяха, че писмата отклоняват вниманието от действителните краткосрочни вреди, които системите на ИИ вече нанасят на обществото, като се фокусират върху по-абстрактните, дългосрочни последици, които те могат да предизвикат.
Бързането за прилагане на генеративни модели на ИИ в обществото породи опасения относно потенциала за засилване на вече съществуващи предразсъдъци, засилване на социалното неравенство и дали използването на някои генеративни инструменти на ИИ може да наруши законите за интелектуална собственост (ИС) и авторското право.
Европейският съюз (ЕС) наскоро обяви, че е постигнал временно споразумение за собствена регулаторна рамка за системите на ИИ, като са въведени мерки за гарантиране на безопасността на прозрачността на моделите за създаване на „високо въздействие“ и ограниченията около използването на ИИ в системите за биометрично наблюдение.
Споразумението беше постигнато след продължителен период на преговори, забавен от опасенията на лидерите в индустрията, че иновациите могат да бъдат възпрепятствани от тромавата регулаторна бюрокрация.
„Най-много се притеснявам от това, че хората ще загубят способността си“, каза той пред изданието.
„Трябва да има някакъв контрол, някаква задна вратичка, някакъв начин, по който системата да бъде изключена.“
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.