След подобно съобщение в САЩ, правителството на Обединеното кралство обяви, че предприема мерки срещу приложението TikTok. Съгласно тези планове на политиците и държавните служители ще бъде забранено да инсталират популярното в цял свят приложение за кратки видеоклипове.
В момента TikTok е най-популярното приложение за споделяне на видео в социалните мрежи в света. Агенциите за сигурност обаче изразиха загриженост относно приложението, особено поради близките отношения между TikTok и китайското правителство.
Подобно на много други приложения, TikTok събира големи количества лични данни от своите потребители, но никой извън компанията не знае какво точно прави с тази информация. Подобно на други “безплатни” услуги (например Google), TikTok използва поне част от данните за създаване на маркетингови профили, за да може да насочва по-добре рекламите към своите абонати.
Проблемът е какво прави TikTok с останалата част от събраната информация; Националният център за киберсигурност на Обединеното кралство предупреждава, че данните могат да бъдат споделени и с китайското правителство. Това на свой ред повдига въпроси дали китайското правителство има достъп до политически чувствителна или секретна информация от правителствени устройства.
По съвет на Националния център за киберсигурност Обединеното кралство забрани приложението TikTok на всички устройства, собственост на правителството. Освен това ще бъде блокиран достъпът до уебсайта и услугите на TikTok при използване на мрежи в правителствени сгради.
Въпреки че правителството насърчава членовете на парламента (ЧП) изобщо да не използват приложението, те все пак ще могат да инсталират TikTok на личните си устройства. Те обаче няма да могат да споделят или разглеждат видеоклипове, докато са свързани към WiFi мрежата на парламента.
В Обединеното кралство не се планира забрана за цялата страна, така че отделните граждани все още могат да използват TikTok – дори ако официалните указания сочат, че това приложение представлява сериозен риск за сигурността и за тях. Но тъй като правителствата по света разглеждат последиците от свързания с китайската държава шпионаж чрез приложения за смартфони, това може да се промени в някакъв момент в бъдеще. Правителството на САЩ вече създава необходимата законодателна рамка, за да забрани TikTok (и други чувствителни приложения) в страната.
Решението на британския парламент да забрани TikTok следва отблизо подобен ход в Шотландското събрание, където на министрите също е забранено да инсталират приложението на правителствени устройства. Шотландското правителство твърди, че официалното използване на приложението е “много ограничено”, така че забраната едва ли ще има голям ефект.
Въпреки основателните опасения за сигурността, някои депутати са разтревожени от забраната. Министри, сред които Грант Шапс, Люк Еванс, Марко Лонги, лейбъристката Зара Султана, са активни сътрудници на TikTok и изразиха загриженост, тъй като го използват, за да се свързват с избирателите си. Но тъй като те все още ще могат да използват лични устройства за споделяне на видеосъдържание, тези оплаквания изглеждат малко странни.
Подобни стъпки за забрана на китайски приложения от правителствени устройства се предприемат в цял свят, но какво означава това за обикновените граждани? Реалността е, че тези опасения за сигурността се отнасят за всички – не само за политиците. Поради това всеки потребител на TikTok трябва сериозно да се замисли дали личните му данни и неприкосновеността на личния живот са изложени на риск и да предприеме подходящи стъпки, за да се защити – дори ако това означава да напусне напълно приложението.
Panda Media Center
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.