След три години работа е разкрита голяма мрежа от фалшиви акаунти в социалните медии, които пропагандират индийското правителство и военната пропаганда, насочена към индийските читатели.
Изследователите от NewsGuard са свързали най-малко 500 акаунта във Facebook и 904 акаунта в X, които са публикували, препращали и коментирали съдържание, предназначено да разпространява благосклонност към администрацията на министър-председателя Нарендра Моди в Индия.Съдържанието също така редовно хвърля хули върху Китай, Малдивите, Бангладеш (след популярното сваляне на бившия министър-председател Шейх Хасина) и, разбира се, Пакистан.
Забележително е, че сравнително аматьорската операция за влияние е оцеляла, без да бъде докладвана, от септември 2021 г. насам.
„Това със сигурност беше изненадваща находка“, казва Димитрис Димитриадис, директор на отдела за изследвания и развитие на NewsGuard. За разлика от него, той казва: „Редовно проследяваме неавтентични мрежи, но след седмица или две те биват открити и свалени“.
Въпреки че толкова дълго време е избягвала да бъде забелязана, в кампанията няма нищо особено изтънчено, но тя със сигурност се отличава с огромния си размер.
Всички профили са с фалшиви имена и профилни снимки и обикновено популяризират по-скоро пропаганда, отколкото откровена дезинформация. Понякога те правят това, като препубликуват благоприятни новини от проправителствени информационни издания, както и от по-популярни издания като Hindustan Times.
През юли, като само един пример, всички 20 фалшиви акаунта X, свързани с пропагандната мрежа, коментираха публикация от проправителственото издание ANI News, съобщаваща как „началникът на армията генерал Упендра Дуивиди докосва краката на брат си и други роднини, докато поема поста на нов началник на щаба на армията“. Всички фалшиви профили добавиха коментар в стил „бисквитка“: „Индийската армия – символ на националната сила, който възпира агресията“; „Историята на всеки войник – наследство от храброст, предавано във времето“; и “Генерал Дуиведи – лидер, който цени прозрачността и отчетността. Индийска армия, с обществено доверие.“
В други случаи фалшивите профили създават свое собствено съдържание. Иронично нареченият JK News Network например претендира, че предоставя денонощни новини, но вместо това публикува проармейски новини и коментари, както и по-нарцистично съдържание, като ласкателни снимки на военнослужещи.
Често публикациите от тези профили изглеждат генерирани от изкуствен интелект. „Това е типът текст, който очаквате да видите – много безвкусен, много сух, доста небрежен, слаб английски, някои недовършени изречения, което подсказва, че може да е неконтролиран“, казва Димитриадис.
По-лошото от гледна точка на оперативната сигурност за тези, които провеждат кампанията, е, че акаунтите обикновено са откровено повтарящи се и припокриващи се. Едни и същи редовно публикуват едно и също съдържание до 10 пъти на ден, а стотици акаунти правят идентични публикации един на друг. Например през юни, когато JK News Network публикува: „Белуджистан под напрежение: #FascistPakArmy“ във връзка с потискането от страна на Пакистан на религиозните малцинства в района на Белуджистан, тя беше публикувана дословно и от 429 други фалшиви акаунта.
Относителната липса на усилия и креативност може да обясни защо такава дългогодишна, широко разпространена кампания изглежда не е оказала измеримо въздействие върху целевата си аудитория.
Както обяснява Димитриадис: „Не е тайна, че този тип кампании са много лоши в генерирането на привличане на вниманието. Обикновено те са доста неудобни и доста небрежни по отношение на разчитането на настроението – възможността да се включат в реални обществени разговори. Видяхме някои скорошни примери [като] Spamoflauge, но тази кампания беше много подобна. Не видяхме никаква ангажираност.“
Източник: NewsGuard
Що се отнася до причината, поради която такова недоразвито, понякога очевидно генерирано от изкуствен интелект съдържание успява да повдигне толкова въпроси, тя може би е свързана повече със самите платформи за социални медии, отколкото с това, което всъщност се публикува в тях.
„Докато не се установи ясна връзка, която ги свързва с кампания, много потребители отхвърлят тези акаунти за операции за влияние като незначителни“, обяснява Абу Куреши, ръководител на отдела за разузнаване на заплахите в BforeAI. В действителност: „Въз основа на това как работят общите алгоритми на социалните медии, първоначално се показват само няколко акаунта на потребител, за да се види ангажираността на потребителя. Това ги прави лесни за пренебрегване.“
Той добавя: „За да останат скрити, тези потребители на акаунти могат да сменят потребителските си имена, да изтриват публикации или да променят съдържанието. Освен това по-голямата част от ангажираността, която тези публикации получават, е от съмишленици, които може да нямат причина да докладват или да отбелязват такива публикации като заплахи.“
АБОНИРАЙТЕ СЕ ЗА НАШИЯ Е-БЮЛЕТИН И ПОЛУЧАВАЙТЕ НОВИНИ И СЪВЕТИ НА ТЕМА КИБЕРСИГУРНОСТ.
© 2022 Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045. Всички права запазени. Политики за поверителност.
ж.к. Гео Милев бл. 117, вх.А
София 1113, България
support[@]e-security.bg
Фондация “Киберсигурност за Всеки” с ЕИК 206932045 е ЮЛНЦ в обществена полза, регистрирано в ЕС, работещо в съответствие с мисията и целите си.
Моля, имайте предвид, че всички споменати продукти и/или имена на компании са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Уебсайтът/фондацията няма никаква свързаност и/или одобрение за/от тях – тези търговски марки се използват само за образователни цели като примери. Настоящият уебсайт е онлайн информационна платформа, управлявана от доброволна фондация в обществена полза. Благодарим ви, че сте тук и за всякакви допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.
Мисията на Фондация “Киберсигурност за Всеки” е да допринесе за подобряване на киберсигурността, информационна сигурност и защита на системите и да повиши културата на обществото и организациите по тези и свързани с тях теми. Ние насърчаване безопасността и поверителността на потребителите, като повишаваме осведомеността, информираме за най-добрите и нови практики и помагаме на хора и организации да преодолеят съвременните предизвикателства за сигурността на мрежата и опазването на техните дигиталните активи.
На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.
Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.