Търсене
Close this search box.

След три години работа е разкрита голяма мрежа от фалшиви акаунти в социалните медии, които пропагандират индийското правителство и военната пропаганда, насочена към индийските читатели.

Изследователите от NewsGuard са свързали най-малко 500 акаунта във Facebook и 904 акаунта в X, които са публикували, препращали и коментирали съдържание, предназначено да разпространява благосклонност към администрацията на министър-председателя Нарендра Моди в Индия.Съдържанието също така редовно хвърля хули върху Китай, Малдивите, Бангладеш (след популярното сваляне на бившия министър-председател Шейх Хасина) и, разбира се, Пакистан.

Забележително е, че сравнително аматьорската операция за влияние е оцеляла, без да бъде докладвана, от септември 2021 г. насам.

„Това със сигурност беше изненадваща находка“, казва Димитрис Димитриадис, директор на отдела за изследвания и развитие на NewsGuard. За разлика от него, той казва: „Редовно проследяваме неавтентични мрежи, но след седмица или две те биват открити и свалени“.

Индийска пропаганда в X и Facebook

Въпреки че толкова дълго време е избягвала да бъде забелязана, в кампанията няма нищо особено изтънчено, но тя със сигурност се отличава с огромния си размер.

Всички профили са с фалшиви имена и профилни снимки и обикновено популяризират по-скоро пропаганда, отколкото откровена дезинформация. Понякога те правят това, като препубликуват благоприятни новини от проправителствени информационни издания, както и от по-популярни издания като Hindustan Times.

През юли, като само един пример, всички 20 фалшиви акаунта X, свързани с пропагандната мрежа, коментираха публикация от проправителственото издание ANI News, съобщаваща как „началникът на армията генерал Упендра Дуивиди докосва краката на брат си и други роднини, докато поема поста на нов началник на щаба на армията“. Всички фалшиви профили добавиха коментар в стил „бисквитка“: „Индийската армия – символ на националната сила, който възпира агресията“; „Историята на всеки войник – наследство от храброст, предавано във времето“; и “Генерал Дуиведи – лидер, който цени прозрачността и отчетността. Индийска армия, с обществено доверие.“

В други случаи фалшивите профили създават свое собствено съдържание. Иронично нареченият JK News Network например претендира, че предоставя денонощни новини, но вместо това публикува проармейски новини и коментари, както и по-нарцистично съдържание, като ласкателни снимки на военнослужещи.

Често публикациите от тези профили изглеждат генерирани от изкуствен интелект. „Това е типът текст, който очаквате да видите – много безвкусен, много сух, доста небрежен, слаб английски, някои недовършени изречения, което подсказва, че може да е неконтролиран“, казва Димитриадис.

По-лошото от гледна точка на оперативната сигурност за тези, които провеждат кампанията, е, че акаунтите обикновено са откровено повтарящи се и припокриващи се. Едни и същи редовно публикуват едно и също съдържание до 10 пъти на ден, а стотици акаунти правят идентични публикации един на друг. Например през юни, когато JK News Network публикува: „Белуджистан под напрежение: #FascistPakArmy“ във връзка с потискането от страна на Пакистан на религиозните малцинства в района на Белуджистан, тя беше публикувана дословно и от 429 други фалшиви акаунта.

Онлайн операциите за оказване на влияние се оказват неефективни

Относителната липса на усилия и креативност може да обясни защо такава дългогодишна, широко разпространена кампания изглежда не е оказала измеримо въздействие върху целевата си аудитория.

Както обяснява Димитриадис: „Не е тайна, че този тип кампании са много лоши в генерирането на привличане на вниманието. Обикновено те са доста неудобни и доста небрежни по отношение на разчитането на настроението – възможността да се включат в реални обществени разговори. Видяхме някои скорошни примери [като] Spamoflauge, но тази кампания беше много подобна. Не видяхме никаква ангажираност.“

A screen capture of a JK News Network social media post
Източник: NewsGuard

Що се отнася до причината, поради която такова недоразвито, понякога очевидно генерирано от изкуствен интелект съдържание успява да повдигне толкова въпроси, тя може би е свързана повече със самите платформи за социални медии, отколкото с това, което всъщност се публикува в тях.

„Докато не се установи ясна връзка, която ги свързва с кампания, много потребители отхвърлят тези акаунти за операции за влияние като незначителни“, обяснява Абу Куреши, ръководител на отдела за разузнаване на заплахите в BforeAI. В действителност: „Въз основа на това как работят общите алгоритми на социалните медии, първоначално се показват само няколко акаунта на потребител, за да се види ангажираността на потребителя. Това ги прави лесни за пренебрегване.“

Той добавя: „За да останат скрити, тези потребители на акаунти могат да сменят потребителските си имена, да изтриват публикации или да променят съдържанието. Освен това по-голямата част от ангажираността, която тези публикации получават, е от съмишленици, които може да нямат причина да докладват или да отбелязват такива публикации като заплахи.“

 

Източник: DARKReading

Подобни публикации

11 октомври 2024

Атаките LotL: Предизвикателството и WatchGuard ...

В областта на киберсигурността все по-трудно се откриват атаки от т...
11 октомври 2024

Киберсигурността - стълбът за защита на нашия свят

Октомври е не само първият месец на есента, но и Месецът на киберси...
11 октомври 2024

31 милиона потребители са засегнати от хакерска...

Интернет архивът потвърди, че е бил хакнат и е претърпял нарушение ...
11 октомври 2024

LLM с изкуствен интелект, подобряващи лова на з...

Стартъпът за киберсигурност Simbian пусна на пазара три AI агента L...
11 октомври 2024

Предизвикателствата в областта на сигурността п...

Какви са приоритетите на CISO и лидерите по сигурността в сравнение...
10 октомври 2024

Какво е Command Prompt, какво е Terminal и кое ...

Чували ли сте някога за Command Prompt на Windows? Или Terminal на ...
10 октомври 2024

Нов проект на Google има за цел да се превърне ...

Днес Google обяви старта на Глобалния обмен на сигнали (GSE) –...
Бъдете социални
Още по темата
02/10/2024

Севернокорейски хакери с пр...

Професионален хакерски екип, свързан със севернокорейското...
01/10/2024

Deepfake Дмитро Кулеба се с...

По-рано този месец сенатор Бен Кардин...
27/09/2024

Израелска група претендира ...

В сряда американската агенция за киберсигурност...
Последно добавени
11/10/2024

Атаките LotL: Предизвикател...

В областта на киберсигурността все по-трудно...
11/10/2024

Киберсигурността - стълбът ...

Октомври е не само първият месец...
11/10/2024

31 милиона потребители са з...

Интернет архивът потвърди, че е бил...
Ключови думи

Абонамента е почти завършен.

На посоченият от Вас e-mail е изпратено съобщение за потвърждаване на абонамента.

Моля, проверете електронната си поща за да потвърдите.

Благодарим за доверието!